Moskva 7. júla 2024 (HSP/svpressa/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)
Maďarský prezident naskakuje na voz budúcnosti, v ktorom vlastne už nie je Sunak ani Macron a čoskoro nebude ani Biden a Scholz, píše novinár Dmitrij Radionov pre noviny Svobodnaja Pressa
Prekvapivá návšteva maďarského premiéra Viktora Orbána v Moskve v rámci “mierovej misie” mohla byť koordinovaná s kandidátom na prezidenta USA Donaldom Trumpom, tvrdí maďarský politický a vojenský expert Peter Dunai.
“Mám taký pocit – zatiaľ nedošlo k žiadnemu oficiálnemu vyhodnoteniu, je to môj záver – možno Orbán koordinoval svoju návštevu Moskvy s Trumpom, pretože Trumpov syn bol nedávno v Budapešti a stretol sa s Orbánom. Možnou variantou je, že ide o rusko-americký pokus nadviazať kontakty a dohodnúť sa… zosúladiť základy, základné návrhy,” povedal expert.
Dunai je presvedčený, že maďarské vládne orgány nekonzultovali Orbánovu cestu do Moskvy ani s EÚ, ani s Kyjevom, keďže zahraničná politika jednotlivých štátov EÚ nepatrí do EÚ, každá krajina ju vykonáva samostatne.
No treba priznať, že názory Orbána a Trumpa sa silne zhodujú a oni sami sú v priateľskom vzťahu, v pravidelnom kontakte. Môžeme však predpokladať, že Orbánova cesta nie je jeho iniciatívou, ale misiou od Trumpa, ktorý má doručiť návrhy, ktoré vysloví sám Trump, keď sa stane prezidentom?
– V skutočnosti je Donald Trump v pozícii, že sa môže zúčastňovať na rokovaniach s Vladimírom Putinom prostredníctvom svojich zástupcov,” povedal Vladimir Blinov, docent na Finančnej univerzite pri ruskej vláde.
– Nie je potrebné odovzdávať obálku s tajným návrhom cez sprostredkovateľa prvej osoby iného štátu. Mnohí špekulovali, že Tucker Carlson priniesol Vladimirovi Putinovi aj nejaký odkaz od republikánov, ale v skutočnosti by kanály dôveryhodnej komunikácie nemali byť také viditeľné.
Viktor Orbán je nezávislý a prezieravý politik, ktorý chce včas zaujať svoje miesto medzi vedúcimi štátmi Európy a načrtnúť kontúry novej európskej reality po skončení ŠVO. Naskakuje na voz budúcnosti, v ktorom už nie je Sunak, Macron a čoskoro nebude ani Biden a Scholz.
Je celkom možné, že tzv. normandský formát bude nahradený novým, v ktorom bude Maďarsko na rovnakej úrovni ako Francúzsko a Nemecko. Politická váha súčasného Maďarska je mnohonásobne väčšia ako jeho vojenské, hospodárske a všetky ostatné možnosti. Schopnosť byť prvým, vymaniť sa z bežnej rovnováhy síl sú dôležité vlastnosti, keď sa starý svetový poriadok rúca a buduje sa nový.
Ak sa Viktorovi Orbánovi podarí po podaní si ruky s Vladimírom Putinom vnútiť otupenej Európe záujmy Ruska, on a Maďarsko zarobia na zväzovaní nových uzlov v diplomatickej rovnováhe síl.
– Súčasný maďarský premiér skutočne nadviazal priaznivé vzťahy so 45. prezidentom USA,” hovorí Michail Nežmakov, riaditeľ analytických projektov Agentúry pre politickú a ekonomickú komunikáciu.
– Viktor Orbán podporoval Donalda Trumpa v etape amerických prezidentských primárok v roku 2016 a v predvečer kampane v roku 2020. Samotný Trump, ktorý už Biely dom opustil, zasa na ceste k maďarským parlamentným voľbám v roku 2022 povedal, že Viktor Orbán má jeho “plnú podporu a súhlas”.
Maďarský premiér sa o plánoch na takúto návštevu možno zmienil vopred v rámci svojich kontaktov s Trumpovým tímom, ale je nepravdepodobné, že by konal výlučne v záujme amerického politika. Viktor Orbán skôr môže predpokladať, že koncom roka 2024 a v prvej polovici roka 2025 sa môžu zintenzívniť rokovania o riešení ukrajinskej krízy – a v tejto konkurencii potenciálnych sprostredkovateľov a rokovacích platforiem sa snaží pripomenúť ako možný sprostredkovateľ.
Oficiálna Budapešť má navyše ďalší dôvod pripomenúť sa v takejto pozícii – keďže 1. júla Maďarsko na šesť mesiacov prevzalo predsedníctvo Rady EÚ.
“SP”: Orbán a Trump sú blízki politici. Myslíte si, že majú podobný prístup k Ukrajine a Rusku?
– Pre Viktora Orbána je dôležitejšie, aby sa konflikt ukončil v čo najkratšom čase, najmä aby sa čím skôr zrušili sankcie EÚ voči Rusku, ktoré v mnohých prípadoch bránia hospodárskej spolupráci medzi Budapešťou a Moskvou. V mnohých ohľadoch má Trump väčší manévrovací priestor. Je možné, že po tom, ako sa stane prezidentom USA, spočiatku zvýši tlak na Rusko. Koniec koncov, súčasťou Trumpovho politického štýlu je pracovať na eskalácii situácie, aby sa na poslednú chvíľu prešlo k pragmatickým rokovaniam.
“SP: Čo by vlastne mohol Orbán ponúknuť? Mierové ponuky sú dobré, ale boli konkrétne?
– Pravdepodobne tu mohli byť návrhy na prímerie a prípravu na rokovania, o ktorých Viktor Orbán hovoril aj počas svojej návštevy Kyjeva.
Okrem toho sa mohli prediskutovať niektoré myšlienky o budovaní kanálov a ohraničení tém pre proces rokovaní. Zvyčajne sa diskusia o východiskách z takýchto rozsiahlych konfliktov začína “rokovaniami o rokovaniach”.
“SP: Možno všetko, čo Orbán priniesol, považovať za potenciálne návrhy Trumpa? Alebo môžeme od Trumpa očakávať ešte nejaké ďalšie iniciatívy?
– Mnohí ľudia teraz predpokladajú, že Trump bude konať na princípe “ukrajinská kríza je problémom Európanov”.
V praxi sa teraz môžu Trumpove vyhlásenia a úniky z jeho štábu rozchádzať s jeho taktikou, ak sa vráti do Bieleho domu. Stojí za to zopakovať, že Orbána by sme teraz sotva mali považovať výlučne za “Trumpovho emisára”. Maďarský premiér skôr “sonduje pôdu” pre rokovania predovšetkým vo vlastnom záujme.
Prečítajte si tiež:
- Poľský premiér Tusk spochybnil význam Orbánových rozhovorov v Moskve
- Orbán priletel na stretnutie s Putinom