Dmitrij Jegorčenkov z Inštitútu strategického výskupu a prognóz z RUDN (Ruská univerzita priateľstva národov) uviedol, že všetky operácie Kurdov sa uskutočňujú na príkaz Američanov. Dôkazom sú aj priame reportáže CNN, ktoré otvorene hovoria o spoluprácii Pentagonu a Kurdov. Američania samozrejme tvrdia, že chránia Kurdov pred teroristami. Turci však považujú Kurdské organizácie SDF a YPG za teroristické organizácie, čo však Američania neakceptujú.
Američania ozbrojujú Kurdov v Sýrii zbraňami i potrebným materiálom a takisto im poskytujú finančnú pomoc či vojenské krytie. Kurdské útoky na tureckých, iránckych a sýrskych vojakov Američania nesankcionujú a Kurdi sa po ISIS stali poslednou zástupnou armádou USA na blízkovýchodnom fronte.
Turecký prezident Erdogan oficiálne uviedol, že turecký vojenský vrtuľník zostrelili Kurdi a že Kurdi za tento útok zaplatia. Erdoganove slová netreba brať na ľahkú váhu, je zrejmé, že bude nasledovať tvrdá turecká pomsta, treba si však na ňu ešte chvíľu počkať.
“Američania pre naplnenie svojích plánov nevyužívajú len Kurdov, ale aj iné teroristické organizácie v Sýrii, vrátane ISIS. Priamo to samozrejme na Západe nikto nepovie, no všetci vedia, že z bojových akcií teroristických skupín získavajú výhody Američania,” uviedol doslovne Dmitrij Jegorčenkov.
Fakticky Kurdi a ISIS začali partizánsku vojnu proti vládnym silám Sýrie a takisto proti Iránu a Turecku. Táto vojna vyhovuje Američanom, ktorí už nemajú veľa možností ako zničiť legitímny sýrsky režim v čele s Bašárom Asadom, Američania potrebujú oslabiť sýrskych spojencov – najmä Irán a libanonský Hizballáh. Ak sa im to nepodarí, nebudú môcť presadiť svoj plán rozbitia Sýrie na viacero štátov.
Sýria vyzvala OSN odsúdiť útoky Američanov na sýrske vládne jednotky a ich spojencov. K týmto útokom prišlo na východe Sýrie, Američania však uviedli, že sýrske provládne jednotky zaútočili na štáb proamerických kurdských Sýrskych demokratických síl (SDF) a Američania svojich spojencov bránili
Američania na Blízkom východe bojujú pomocou svojej zástupnej armády zloženej z Kurdov a zvyškov teroristických organizácii, ktorých ešte nestihli sýrske vládne vojská a ich spojenci zlikvidovať. Turci sa konfliktu na severe Sýrie zúčastňujú kvôli tomu, že v Turecku, ktoré má 100 miliónov obyvateľov žije približne 20 miliónov Kurdov, tí majú štátoprávne ambície. Existuje reálna hrozba, že môže prísť k rozpadu Turecka a vzniku Kurdského štátu, čo je pre Erdogana neprijateľné. Erdogan sa preto rozhodol silou eliminovať kurdské nebezpečenstvo.
Kurdami kontrolované územia slúžia Američanom aj k tomu, že na týchto územiach, ktoré Američania chránia svojím letectvom, sa ukrývajú zvyšky rozbitých sunnitských teroristických bánd a v týchto oblastiach znovu formujú s americkou pomocou svoje sily. Takouto oblasťou je aj Kurdami kontrolovaná oblasť v Iraku, kam sa stiahli zvyšky teroristov ISIS a preformovali sa na oddiely sýrskej opozície. Z Iraku potom prechádzajú na územie Sýrie, kde ďalej bojujú ako americká zástupná armáda. Tieto skupiny však nebudú mať dlhú životnosť, keď splnia svoju úlohu, Američania ich zlikvidujú.
Podľa Dmitrija Jerogrčenkova Američania aktívne využívajú možnosť “teroristickej recyklácie”. Medzi teroristickými organizáciami, ktoré sú pod americkým vedením sa často objaví skupina, proti ktorej ostatné skupiny fiktívne “bojujú”. Po čase sa vytvorí iná teroristická organizácia, ktorá sa znova označí za nepriateľskú a ostatné skupiny takisto proti nej bojujú.
Takže po ISIS sa bojuje proti an Nusre, následne sa objaví iná skupina. Dôležité je, aby Američania mohli poukázať, že konflikt s teroristami trvá, takže môžu predlžovať svoju prítomnosť v zóne konfliktu. Konflikt bude trvať dovtedy, kým sa Američanom neminú teroristi, alebo kým Američania nezvíťazia a nepresadia svoje predstavy. V oboch prípadoch však americkú zástupnú armádu čaká likvidácia” uviedol ruský expert Dmitrij Jegorčenko.