Bratislava 11. februára (TASR) – Pozitívne hodnotí činnosť Slovenského filmového ústavu (SFÚ) v uplynulom roku jeho generálny riaditeľ Peter Dubecký. Na tlačovej konferencii v Bratislave dnes oznámil, že inštitúcia zaznamenala za rok 2013 zisk vo výške 9016,12 eur. Celkové náklady SFÚ boli vlani 5.070.710,35 eura a výnosy 5.079.726,47 eura, z čoho príspevok Ministerstva kultúry SR predstavoval sumu 2.894.674,65 eura. Dubecký pripomenul, že v roku 2013 SFÚ oslávil 50. výročie svojho vzniku najmä sprístupňovaním a propagáciou audiovizuálneho dedičstva a pokračoval v realizácii svojich dlhodobých prioritných projektov.
V národnom projekte Digitálna audiovízia, ktorý realizuje SFÚ v spolupráci s RTVS, Dubecký upozornil na ukončenie výstavby digitalizačného pracoviska v suterénnych priestoroch Kina Lumiére. "Na pilotnú prevádzku by malo nabehnúť v priebehu marca. Podarilo sa zrealizovať stavebnú časť, ktorá skoro rok stála kvôli verejnému obstarávaniu," doplnil s tým, že výška nenávratného finančného príspevku (v roku 2012 vo výške 24.089.940 eur) pre projekt Digitálna audiovízia bola znížená o sumu 1.342.257 eur. Výška príspevku bola upravená na 22.534.777 eur, z čoho čiastka pre SFÚ predstavuje 14.097.319 eur a pre RTVS 8.437.458 eur. Napriek zmene sa SFÚ zaviazal dodržať stanovené hodnoty merateľných ukazovateľov, má zdigitalizovať minimálne 1000 filmových objektov. V súčasnosti má RTVS zdigitalizovaných 34.517 objektov z merateľného ukazovateľa výsledku 57.700 zvukových a zvukovo-obrazových objektov. Tie by sa podľa Dubeckého mali začať napĺňať po spustení digitalizačného pracoviska SFÚ v trojzmennej prevádzke.
Generálny riaditeľ ďalej poukázal na projekt informačného systému SK CINEMA, ktorý ústav v novembri sprístupnil v experimentálnej prevádzke v slovenskej verzii na www.skcinema.sk. Filmový portál v troch častiach (Slovenská filmová databáza, Katalóg SFÚ a Heslár SFÚ) poskytuje zásadné informácie o slovenskej kinematografie a audiovízii. "K dnešnému dňu je počet záznamov v SK CINEMA 334.805, jej súčasťou sú aj materiály, ktoré sa nám podarilo získať napríklad zo Slovenského národného archívu."
V rámci projektu Systematická obnova audiovizuálneho dedičstva a jeho sprístupňovanie, ktorý SFÚ robí od roku 2006 do roku 2020, prešlo vlani procesom kompletnej laboratórnej obnovy päť celovečerných hraných filmov, 48 titulov krátkometrážnych a stredometrážnych filmov a 80 titulov krátkometrážnych animovaných filmov. Dubecký doplnil, že SFÚ sa zároveň podarilo obnoviť a zachrániť filmové materiály získané z pozostalostí, konkrétne filmy Martina Slivku, Ivana Rumanovského a Ivana J. Kovačeviča. Súčasťou projektu je aj starostlivosť o rozmnožovacie materiály. "V minulom roku sme takýmto spôsobom odplesnili, diagnostikovali a ošetrili vyše 937.000 metrov filmového rozmnožovacieho materiálu."
Peter Dubecký vyzdvihol projekt Prezentácia slovenskej kinematografie v zahraničí, ktorý v SFÚ funguje od roku 2009. V rámci neho sa aj vlani predstavila slovenská filmová tvorba na medzinárodných filmových trhoch v Cannes a Berlíne. Významné zastúpenie (v piatich sekciách) mala aj na MFF Karlove Vary, kde v medzinárodnej premiére uviedli film Petra Solana Kým sa skončí táto noc v digitálne zreštaurovanej verzii z DCP nosiča. Najviac uvádzaným slovenským filmom bola snímka Miry Fornay Môj pes Killer.
Šéf SFÚ tiež pozitívne zhodnotil prevádzku Kina Lumiére v roku 2013. "Vyše 50.000 divákov si našlo svoje filmy v programovej ponuke kina, ktoré minulý rok získalo od novinárov ocenenie za najpremyslenejšiu a najzaujímavejšiu dramaturgiu," podčiarkol s tým, že návštevnosť kina SFÚ zaznamenala viac než 43-percentný nárast. "Z tých 52.032 divákov tvorili 81 percent diváci na slovenské a európske filmy. Medzi desiatimi najnavštevovanejšími filmami sú tri snímky slovenské – Kauza Cervanová Roberta Kirchhoffa, Môj pes Killer Miry Fornay a debut Adama Oľhu Nový život."
Z edičnej činnosti SFÚ, ktorá záujemcom priniesla 15 DVD nosičov so slovenskými filmami a štyri publikácie, Dubecký upozornil napríklad na knihu britského filmového kritika a publicistu Petra Hamesa Best of Slovak Film či profil Alain Resnais: Kinematografia mozgu. Medzi najúspešnejšie DVD tituly zaradil 2-DVD 6x Dežo Ursiny a prvý film Martina Šulíka Neha. Najsledovanejším filmom v televíziách na území Slovenska z archívnych fondov SFÚ sa v minulom roku stala opäť Perinbaba Juraja Jakubiska, po nej nasledovali snímky Martina Ťapáka Pacho, hybský zbojník a Popolvár najväčší na svete.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam, videozáznam a fotoreportáž.
han ed