Bratislava 29. januára (TASR/HSP/Foto:TASR)
Inovovaná koncepcia Literárneho týždenníka predpokladá aj užší kontakt s čitateľským zázemím
Druhé tohoročné dvojčíslo (3-4) Literárneho týždenníka prináša rozhovor s jubilujúcim básnikom – sedemdesiatnikom Štefanom Moravčíkom. V komentátorskej časti uverejňuje esej Anny Klimekovej Obdobie demokracie, tolerancie a humanity alebo iba náš sen? a politologické úvahy Františka Škvrndu Kontroverzná osobnosť Blízkeho východu o Arielovi Šaronovi a O horúcej ukrajinskej zime a články Ľudovíta Števka Príbeh Michaila Borisoviča Chodorkovského, Romana Michelku Smutný koniec jedného príbehu o zániku HZDS a kritickú úvahu Pavla Dinku o elektronických médiách Vírusy v inkubačnom čase, ako aj dokončenie historickej štúdie Ábela Kráľa Zápas o slovenskú teritoriálnu autochtónnosť.
Informatívny článok Etely Čárskej Organ zažiaril radosťou sa venuje prehliadke mladých slovenských organistov v Košiciach. Zo žánrovo umelecky poňatých materiálov je to esej Gabriely Rothmayerovej Hocikto môže byť úspešný. Hocikto, nie každý, esej Pavla Tomašoviča Kolobeh času, kultúrno-historická reportáž Jaroslava Rezníka Básnici z Ochtinej o známej gemerskej obci, poviedku Petra Holku Tunel a cyklus básní Petra Mišáka Stanice.
Nechýba pravidelná recenzná dvojstrana o knižných novinkách a aktuálne informácie z literárnych podujatí a udalostí. Číslo v nekrológoch zaznamenáva aj úmrtia spisovateľa Andreja Chudobu, básnika Štefana Baláka, humoristu a karikaturistu Vojtecha Haringa, a tiež Anny Ištvánovej, pracovníčky Župného osvetového strediska Valentína Balašu v Békešskej Čabe a vedúcej Slovenského klubu v Maďarsku.
Inovovaná koncepcia Literárneho týždenníka predpokladá aj užší kontakt s čitateľským zázemím. Svedčí o tom rubrika Fórum kultúrnej verejnosti, ktorá ma už svoj stabilný a rozrastajúci sa priestor.
mž