Bratislava 13. februára (TASR) – Tretie tohoročné dvojčíslo (5 – 6) Literárneho týždenníka prináša rozhovor s publicistom, vysokoškolským pedagógom a diplomatom Mariánom Servátkom. Rozhovor je tematicky sústredený na jeho diplomatické misie vo Vatikáne a v Bielorusku, a to najmä na činnosť pri propagovaní a šírení informácií o Slovensku, s dôrazom na turistické a kúpeľné možnosti i kultúrne a športové vyžitie v našej vlasti.
V komentátorskom bloku sa číslo venuje aktuálnym politickým témam. Roman Michelko v článku Rastúca priepasť medzi bohatými a chudobnými píše o stretnutí ekonomických lídrov v Davose, František Škvrnda v úvahe Neférové "hry" okolo ZOH Soči 2014 sa venuje ohováračskej kampani voči ruským organizátorom, Ľudovít Števko v komentári Hra na jednu bránku uvažuje nad volebnou kampaňou kandidátov na post prezidenta, Pavol Dinka v článku Televízni filantropi si zobral na mušku súkromné elektronické médiá a zreteľný úpadok záujmu o ich tzv. "filantropické" relácie a Marián Klenko sa zamýšľa nad tým, Kam speje naše zdravotníctvo. K tomuto bloku môžeme zaradiť aj kritickú esej Ivana Trnovca a Dušana Hovorku Pehy na kráse informačnej konzumnej spoločnosti.
Osobnostný profil o českom disidentovi s "vlastnou tvárou" Petrovi Uhlovi napísala Gabriela Rothmayerová, autorom historickej štúdie výrazne polemického charakteru Komu patrí Devín je historik a archivár Ferdinand Vrábel. Rozhovor s literárnou vedkyňou z Vojvodiny Zuzanou Čížikovou o slovenskej vojvodinskej poézii, ktorá sa zaslúžene dostala do pozornosti literárnej vedy, pripravila poetka a filozofka Etela Farkašová. Literárne strany prinášajú dialogizovanú experimentálnu prózu Dalimíra Stana Cover Punk, tri publicistické eseje Milana Gondu, poéziu Júliusa Lomenčíka a Miroslava Roberta Kameho a reportáž Gustáva Murína Literatúra po gruzínsky o jeho zážitkoch a poznaniach z cesty do tejto kaukazskej republiky.
V oblasti dramatického umenia zaujme redakčný počin venovať dvojrecenziu inscenácie súčasného ruského dramatika Ivana Vyrypajeva Ilúzie, ktorú pripravila činohra SND. Na recenznom pódiu sa stretli divadelní kritici Milan Polák a Anna Sláviková. Literárno-kritickej rubrike dominuje recenzia Miloša Ferka na práve vydaný memoárový román ruského emigrantského spisovateľa Vladimíra Nabokova Pamäť, prehovor. V rozrastajúcej sa rubrike Fórum kultúrnej verejnosti čitateľov zaujala téma Manipulácie okolo otvorenia ZOH v Soči a historizujúca úvaha Je sv. Metod pochovaný v Čiernych Kľačanoch?
jrs dab