Bratislava 20. novembra 2021 (HSP/Foto:SITA/AP-Laszlo Balogh)
Môžeme a máme výhrady k maďarskému premiérovi Orbánovi z hľadiska obáv ani nie tak z neho, ako z jeho schopnosti „oblafnúť“ našich terajších lídrov. Mnohí z nich mu totiž – nesiahajú ani po členky.
Na 26. zjazde svojej vládnej strany Fidesz ako znovuzvolený predseda slávnostne zdôraznil, že Maďari svoju vlasť, vieru a pôdu nevymenia, ani nepredajú. Tým len zdôraznil, aký význam má pre neho vlasť – teda Maďarsko, viera – teda kresťanstvo a pôda. Tú nevymení ani nepredá. Našu by však zrejme rád kúpil, popri kupovaní nehnuteľnosti napríklad v Košiciach. Čítajme medzi riadkami, priatelia!
Orbán je diplomat a my by sme boli barbari, keby sme neocenili jeho slová, ktoré nedávno predniesol na severnom okraji Magyarországu, v Ostrihome, pri moste Márie Valérie, ktorý pred dvadsiatimi rokmi spolu s Dzurindom „dával do prevádzky.“ Áno, Hegera privítal ruskou trikolórou vedľa maďarskej, čo niektorých Slovákov potešilo: už sme pod kuratelou Ruska. Hegerovi to neprekážalo, a možno si to len nevšimol. Jeho problém. Ale Orbán je „beťár“! Čo ak tá trikolóra nebola ruská, ale mala nám pripomenúť, že počas Slovenského štátu v rokoch 1939 – 1945 pod touto zástavou – vtedy na nej Slovensko nemalo štátny znak, Slovensku nepatrilo ani Štúrovo a ani veľký kus južného Slovenska. Chcel tým naznačiť, že sa – obrazne povedané – máme vrátiť k tejto zástave?
Orbán je diplomat, buďme aj my. Diplomaticky mu napríklad poďakujme za spojenie Bratislavy s Košicami cez Budapešť, keď už my diaľnicu na svojom území nevieme dostavať. A diplomaticky sme sa aj my opýtali Antona Hrnka, historika, bývalého poslanca NR SR a v súčasnosti poradcu predsedu parlamentu Kollára, či spomínaná zámena vlajky bola náhoda.
Zvuk: Hrnko 1
Vráťme sa ešte k Orbánovej reči, ktorú predniesol pod mostom Márie Valérie v Komárne.
„Neexistujú dva národy, ktoré sa nachádzajú na svete, tak podobné, ako Slováci a Maďari. Jediná vec, ktorá nás vskutku delí, je náš jazyk. Dovtedy si dokonale rozumieme, kým nezačneme rozprávať“…
Na túto výzvu v predstihu zareagovalo OZ Pro Civis zo Štvrtka na Ostrove už pred troma rokmi, keď začalo pripravovať návrh zákona o zrovnoprávnení slovenského a maďarského jazyka ako rovnocenných štátnych jazykov na území zvrchovanej Slovenskej republiky. Pred niekoľkými týždňami návrh zverejnili, aby ho verejnosť mohla pripomienkovať. Podľa Antona Hrnka však nehrozí, žeby ho slovenská vláda akceptovala.
Zvuk: Hrnko 2
Áno, Viktor Orbán je všetko možné, len nie politik, ktorému možno veriť na prvé slovo. Poučiť sa však z jeho prístupu k maďarským záujmom, za presadzovanie ktorých je „platený“, je v každom prípade užitočné a poučné. Poučiť by sa mali aj naši súčasní koaliční politici. Odkazuje podpredseda parlamentu Juraj Blanár (Smer).
Zvuk: Blanár
Z hospodárskych plánov Fideszu pre nadchádzajúcich desať rokov vyzdvihol na 26.zjazde staronový predseda Orbán zámer vymeniť 8000 starých autobusov, odkúpiť budapeštianske Medzinárodné letisko pomenované podľa Franca Liszta, prisľúbil aj dostavbu jadrovej elektrárne Paks 2 s tým, že do roku 2030 bude 90 percent výroby elektrickej energie v Maďarsku uhlíkovo neutrálnych.
Orbán sa intenzívne pripravuje na budúcoročné voľby, ktoré budú zaiste zaujímavé. Podľa uniknutého dokumentu z rokovania vplyvnej Trilaterálnej komisie v Bruseli v decembri 2020, budú maďarské voľby v roku 2022 veľmi dôležité. V tom dokumente sa uvádza:
„Operácia Výmena, ktorá sa začala v plnom rozsahu v roku 2015 s cieľom premiestniť milióny migrantov na európsky kontinent do roku 2030, logisticky a finančne zabezpečená Európskou komisiou, európskymi vládami a nadnárodnými inštitúciami, bola narušená nezvládnutou prácou našich kolegov v strednej Európe. Neschopnosť zvrhnúť Orbánovu vládu v Budapešti, ako aj odstránenie Kaczyńského vo Varšave nás stáli nielen oneskorenie harmonogramu plánovaných zmien, ale aj veľké úsilie o odstránenie týchto potenciálnych ohnísk odporu. Preto dôrazne varujem našich kolegov vo Varšave a v Budapešti, aby čo najskôr napravili situáciu vzhľadom na blížiaci sa moment veľkého resetu a zmeny, ktoré s tým súvisia, ako sa to podarilo v Bratislave a – ako pevne verím – sa tak stane na budúci rok v Prahe.“
V Prahe sa tak podľa všetkého stalo v nedávnych voľbách – Babiša vystrieda Fiala. Uvidíme, čo bude na budúci rok v Budapešti.
Dnes a teraz mal by byť pre Slovensko inšpiráciou Orbánov prístup k vlasti, viere a pôde. Zdá sa, že pre našich politikov sú tieto tri pojmy väčšinou už len archaizmami. A tak sme opýtali, či máme v slovenskej vrcholovej politike takých vlastencov, akým je súčasný maďarský premiér?
Europoslanec Milan Uhrík (Hnutie Republika) na otázku, či má Slovensko v súčasnej slovenskej vláde politika, ktorý by obhajoval záujmy Slovenska tak vehementne, ako obhajuje záujmy Maďarska Orbán, smutne konštatoval, že táto koalícia takého človeka nemá. Podľa Uhríka slovenskí poslanci v europarlamente už dávno zabudli na slovenské záujmy.
Zvuk: Uhrík
Anton Hrnko, bývalý poslanec parlamentu a súčasný poradca predsedu NR SR Kollára si myslí, že za nedostatočný vzťah k vlastnému štátu môže školský systém..
Zvuk: Hrnko 3
Obáva sa, že vlastencov typu Orbán u nás dnes nenájdeme ani v koalícii, ani v opozícii…
Zvuk: Hrnko 4
Dagmar Vanečková