Praha 5. mája 2023 (HSP/Youtube/Foto: Screenshot)
Na rozpory v cenzúre upozornila Gabriela Sedláčková zo Spoločnosti na ochrany slobody prejavu
V rámci príhovoru pred mediálnym výborom Poslaneckej snemovne Českého parlamentu z apríla tohto roku, Sedláčková najprv spomenula prípady cenzúry, ktoré jej organizácia zbiera.
“Máme na starosti zber prípadov cenzúry od českých občanov. Za posledné dva roky nám prišlo asi 1700 podnetov od ľudí, ktorí sa cítili byť neoprávnene blokovaní na sociálnych sieťach. Predovšetkým sa jedná o Facebook, Twitter, Instagram a podobne. Musím ale povedať, že väčšina z nich používa hlavne Facebook.”
Sedláčková uviedla, že po vytriedení “ostali na 770 prípadoch, kde sociálna sieť naozaj niekoho neoprávnene blokovala. To bude čiastočne riešiť Zákon o digitálnych službách (DSA), na ktorý sa odvoláme ak bude treba. Pokiaľ sa ale pozrieme na webové stránky DSA a EÚ zistíme, že urážlivý obsah si určuje práve samotná platforma.”
Zdôraznila, že tam presne dochádza k problému, ktorý by sa mal riešiť na národnej úrovni.
“Väčšina nami spomenutých prípadov sa týkala klasického názorového prejavu. Napríklad toho, že niekto nechce manželstvo pre všetkých. To je relevantný, legitímny názor, ale pretože sa niekto cítil urazeným, tak to nahlásil a sociálna sieť zareagovala. Ja by som rada zdôraznila tieto definície, lebo v nich nenájdeme zhodu s EÚ z národného pohľadu. Najmä z toho hľadiska, že zatiaľ čo v Česku nie je odhlasovaný takýto druh manželstva, ale inde áno, dochádza k veľmi subjektívnemu pohľadu na vec.” upozornila.
Zároveň pripomenula, že Spoločnosť na ochranu prejavu je v poslednej dobe čoraz častejšie vystavená útokom, aj zo strany vládnych predstaviteľov. Vrátane Centra pre hybridné hrozby z Ministerstva vnútra, ktoré “na Twitteri zdieľalo článok stránky Manipulátoři, ktorý o našej organizácii pojednával veľmi nevhodne.”
“Čo sú dezinformácie, čo sú konšpiračné teórie? Pokiaľ sme obviňovaní v rámci verejného priestoru, radi by sme videli dôkazy. A keď vidíme, že vláda a Ministerstvo vnútra to nevie, alebo nechce definovať, z kadiaľ máme vedieť, že to bude vedieť definovať DSA, alebo hocikto iný,” ukončila na záver Sedláčková.
Prečítajte si tiež:
Daniel Vávra: Vládni predstavitelia sa obávajú nálad medzi občanmi