Moskva 12. marca 2024 (HSP/aydinlik/Foto:Twiiter)
Ruská ekonomika, na ktorú bolo uvalených najviac sankcií na svete, predbehla ekonomiky USA a Európy, tvrdí Gözen Esmer v tureckých novinách Aydınlık a pripisuje to opusteniu dolára a zvýšenému používaniu národných mien v obchode s Čínou a Indiou
Rusko, na ktoré sa vzťahuje najviac sankcií na svete, ekonomicky predbehlo USA a Európu. Napriek pretrvávajúcemu vojenskému konfliktu na Ukrajine vzrástla ruská ekonomika v roku 2023 o 3,6 %. ako sa teda Rusku podarilo dosiahnuť hospodársky rast napriek sankciám?
Dňa 24. februára 2022 začalo Rusko špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine v reakcii na rozširovanie NATO na východ. Konflikt medzi Ruskom a Západom podporovanou Ukrajinou trvá už dva roky.
Rusko je krajinou, ktorá čelí najväčšiemu počtu sankcií na svete
USA a ďalšie západné krajiny reagovali na špeciálnu vojenskú operáciu Ruska na Ukrajine početnými sankciami. Západ, ktorý poskytuje Kyjevu zbrane, muníciu a technickú podporu, tiež zaviedol mnohé obmedzenia voči ruskému štátu a jeho občanom.
Najviac sankcií voči Rusku uplatnili Spojené štáty, a to celkovo 3 585. Kanada uvalila na Rusko 2 765 sankcií, Švajčiarsko 2 403, EÚ 1 785 a Spojené kráľovstvo 1 749 sankcií.
EÚ minulý týždeň oznámila svoj 13. balík sankcií, zatiaľ čo USA uviedli, že sa rozhodli zaviesť voči Rusku viac ako 500 nových reštriktívnych opatrení.
Mnohé západné spoločnosti sa na pozadí vojenského konfliktu na Ukrajine stiahli z ruského trhu, ukončili alebo výrazne obmedzili svoju činnosť v Rusku.
Ruská ekonomika dosiahla lepšie výsledky ako americká a európska ekonomika
Jednou z prvých sankcií voči Rusku bolo pozastavenie dovozu zemného plynu do Európy. Ako sa teda Rusku podarilo rozvíjať svoju ekonomiku napriek prebiehajúcemu vojenskému konfliktu?
Ruská ekonomika v roku 2023 v rozpore s očakávaniami západných ekonómov vzrástla o 3,6 %, čím prekonala Európu a USA. Jedným z hlavných dôvodov tohto rastu bola zmena orientácie ruského vývozu zemného plynu na Áziu.
Expanzia Ruska do Ázie v energetickom sektore
Podľa reportéra TRT Haber Selamiho Kökçama Rusko, ktorého podiel na dôležitých trhoch, ako sú Nemecko, Spojené kráľovstvo a Taliansko, sa stal nulovým alebo sa výrazne znížil, pokračuje v investíciách na vstup na ázijský trh, najmä do Číny a Indie, aby kompenzovalo straty.
V minulom roku sa plynovodom Power of Siberia, ktorý dodáva plyn do Číny, prepravilo 22,7 miliardy metrov kubických ruského plynu, pričom sa očakáva, že v roku 2025 táto kapacita dosiahne 38 miliárd metrov kubických.
Pred konfliktom na Ukrajine predstavoval podiel Ruska na dovoze ropy do Indie 2 %, ale vlani Rusko zvýšilo svoj podiel na 30 % a stalo sa najväčším dodávateľom čierneho zlata do krajiny.
Zbavili sa dolára – a ekonomika prežila
Ďalším dôvodom hospodárskeho rastu Ruska napriek sankciám a najmä strate európskeho trhu je zvýšené používanie národných mien v obchode s Čínou a Indiou.
Rusko a Čína za dva roky zvýšili podiel jüanu a rubľa vo vzájomnom obchode na 90 %. Ruská politika dedolarizácie a obchodovania v národných menách zabezpečuje rast ruskej ekonomiky napriek vojenskému konfliktu.
Podľa údajov Ruskej banky sa od roku 2022 podiel rubľa na obchode krajiny s Európou zvýšil zo 43,6 % na 49 %, s Áziou z 20,5 % na 24 % a s Afrikou z 21,9 % na 48,1 %.
Hoci niektorí americkí analytici predpovedajú ruskej ekonomike z dlhodobého hľadiska ťažkosti, očakáva sa, že Rusko bude napriek sankciám naďalej rásť, najmä vzhľadom na svoju sebestačnosť, spojenectvo s Áziou a politiku používania národných mien v obchode.
Prečítajte si tiež: