Bratislava 9. mája 2023 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)
Už v priebehu budúceho týždňa sa oficiálne dozvieme úplné zloženie nového úradníckeho vládneho kabinetu vymenovaného prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou po tom, čo jej poverenie viesť vládu vrátil Eduard Heger. Na politickej scéne sa však už teraz búrlivo diskutuje o tom, aké zloženie, aký program, ale tiež aký význam bude mať táto Čaputovej zostava
Zatiaľ je známe a samotnou prezidentkou SR potvrdené, že úradníckym dočasným premiérom bude ekonóm, súčasný viceguvernér Národnej banky Slovenska Ľudovít Ódor. V kuloároch sa objavujú informácie o tom, že vedenie viacerých rezortov prevezmú ich aktuálny štátni tajomníci, teda nominanti súčasnej vládnej koalície.
V opozícii však upozorňujú na to, že nakoľko pôjde o vládu podľa výberu Zuzany Čaputovej, dá sa očakávať blízkosť jej členov ku strane Progresívne Slovensko. “Prezidentke Čaputovej sa splnil sen a Slovensko bude riadiť jej úradnícka vláda. Už teraz je zrejmé, že pôjde o kombináciu zostatku súčasnej vlády a nominantov prezidentky. Štátni tajomníci totiž boli súčasťou vlády, pôsobili na rezorte a teda nemôže byť reči o plnohodnotnej výmene za Hegero-Matovičových ľudí. No a noví ľudia prichádzajú z priestoru Progresívneho Slovenska,” pripomenul podpredseda Smeru-SSD Richard Takáč.
Priznal, že nastupujúceho predsedu vlády Ódora osobne nepozná, ale z toho, čo si o ňom prečítal, je jasné jeho pravicové smerovanie. “O jeho mene sa v kuloároch hovorilo dlhodobo, preto nie je náhoda, že keď to prezidentka vyslovila nahlas, vyskočil prieskum. Jediní voliči, ktorí za ním ako-tak stoja sú tí z PS či SaS, náhoda?”
Slová Takáča zo Smeru potvrdzuje aj komentár šéfa SaS Richarda Sulíka, ktorý dnes na Facebooku otvorene uviedol, že pridáva k “chválospevom na Ľuda Ódora”. “Oprávneným. Ľuda poznám 20 rokov, z čias, kedy sme robili na daňovej reforme, on ako šéf Inštitútu finančnej politiky. Bez debaty je to top ekonóm a má to v hlave upratané. Prezidentka dobre vybrala a snáď bude mať šťastnú ruku aj pri výbere ministrov. Ľudo, držím Ti palce, s podporou Sasky môžeš rátať,” odkazuje Sulík.
Na Ódora má však úplne iný názor poslanec NR SR T0máš Taraba. Upozorňuje na to, že hoci prezidentka vymenuje svoju vládu, tá pravdepodobne nezíska podporu v parlamente. “Ak Ľudovít Ódor je taký veľký expert a technokrat ako píšu médiá, nerozumiem, ako môže chcieť byť na čele úradníckej vlády, ktorá nebude mať podporu parlamentu a žiadne zákony mu neprejdú. To moc technokratické nie je…” Zamýšľa sa poslanec.
Podľa názoru bývalého ministra obrany Ľubomíra Galka nová vláda ešte ani nebola menovaná, no liberálni novinári vrátane Denníka N jej robí už “mexické vlny”. “A chváli dopredu, hoci ešte vláda nič nespravila. Dokonca som zachytil aj náznaky snahy už dopredu ju vyviniť z chýb, ak nejaké spraví a zo škandálov, ak sa jej nejaké prihodia. Je to hlúpe a neprezieravé konanie, ktoré novej vláde de facto ubližuje podobným spôsobom, ako ubližovalo všetkým doterajším vládam po voľbách 2020 to, že ich médiá mlátili čapicou po hlave aj za to, že sa ráno zle oholili alebo za to, čo ani neurobili. Je to prechod z jedného extrému do druhého.”
V Progresívnom Slovensku, v ktorom na začiatku politickej kariéry pôsobila aj prezidentka Čaputová, vyhlasujú. že politici, ktorí dopredu označujú novú vládu za progresívny sa vraj mýlia. Šéf liberálov z PS Michal Šimečka v pondelok zverejnil status sťažujúc sa, že politici ako Igor Matovič alebo Uhrík už jednohlasne kričia “progresívna vláda”, pritom o úradníckej vláde ešte nikto nič nevie.
“Pripravte sa, prosím. Najbližšie mesiace to od nich budeme počúvať stále dookola. Prekrúcanie a odvádzanie pozornosti, namiesto prijatia zodpovednosti a predstavenia programu pre budúcnosť Slovenska. Spravíme všetko preto, aby sme znížili mieru chaosu, a predstavili kvalitný program pre ľudí na Slovensku. Samozrejme, že túžime po tom, aby na Slovensku vznikla normálna, odborná a podľa možností čo najviac progresívna vláda. Cez riadne voľby, tak ako to v parlamentnej demokracii má byť,” doplnil Michal Šimečka.