Washington 22. júla 2024 (HSP-Evan Vucci)
Viceprezidentka Spojených štátov má 59 rokov, je vydatá, ale nemá vlastné deti
Harrisová pochádza z Kalifornie, kde bola generálnou prokurátorkou a tento štát zastupovala aj v Senáte. Okrem iného neotvárala prípady proti LGBT osobám, ktoré uzavreli manželstvá osôb rovnakého pohlavia, ktoré boli podľa kalifornských zákonov nezákonné.
Oponenti Harrisovej tiež vyčítali, že ako kalifornská prokurátorka nepotláčala nezákonnosti polície a nevyšetrovala korporácie.
V roku 2020 Biden nominoval Kamalu Harrisovú na post viceprezidentky. Jej kandidatúra bola v súlade s programom demokratov: má jamajský aj indický pôvod. A na základe toho sa stala prvou ženou na poste viceprezidentky Spojených štátov. A navyše afroamerického a ázijského pôvodu.
Stala sa tiež všeobecne prvou Američankou, ktorá krátko zastávala funkciu prezidenta – zatiaľ čo Biden bol v novembri 2021 v narkóze.
Kamala Harrisová sa ako viceprezidentka venuje otázkam súvisiacim s justíciou, migráciou a rodovou rovnosťou. Zároveň nemala nijakú výraznú osobnú pozíciu – Harrisová bola v tomto zmysle Bidenovým „tieňom“, občas ho nahrádzala na medzinárodných podujatiach, ako bol ukrajinský „mierový summit“ alebo Mníchovská konferencia, kde predniesla pomerne nevýrazné prejavy.
Niektoré jej verejné vystúpenia však vzbudili u poslucháčov skutočný záujem, najmä preto, že nie vždy rozumeli tomu, čo viceprezidentka hovorila.
V americkej tlači sa takéto vyhlásenia Kamaly Harrisovej nazývali „slovný šalát“.
„Kultúra je odrazom nášho okamihu v našej dobe, či nie? A súčasná kultúra je spôsob, akým vyjadrujeme to, čo v danom okamihu cítime. A vždy by sme si mali nájsť čas na vyjadrenie toho, čo cítime v danom okamihu, ktorý je odrazom radosti, pretože ako viete, tá prichádza ráno. Musíme nájsť spôsob, ako vyjadriť to, čo cítime v danom okamihu, pokiaľ ide o jazyk a spojenie s tým, ako ľudia prežívajú život. A takto o tom premýšľam aj ja,“ citoval New York Post jeden z Kamaliných výrokov z minulého roka.
Ešte predtým vyzvala na „uctenie si žien, ktoré tvorili históriu v priebehu dejín“. Harrisová tiež zopakovala pomerne zvláštnu frázu: „to, čo môže byť, nezaťažené tým, čo bolo“ (what can be, unburdened by what has been).
Pokiaľ ide o neverejnú časť jej práce, The Guardian v januári napísal, že v kancelárii viceprezidentky vládne atmosféra intríg a „hier o tróny”.
V knihe o Demokratickej strane od dvoch amerických reportérov Huntera Walkera a Luppeny Luppenovej, ktorú publikácia citovala, sa uvádza, že za Harrisovej pôsobenia v Bielom dome bola vysoká fluktuácia a „toxická atmosféra rozvrátená frakcionárstvom a zlým riadením“.
Kamalu Harrisovú dnes začali aktívne kritizovať aj republikáni. Predseda Snemovne reprezentantov Mike Johnson uviedol, že je „spoluautorkou katastrofálnych politických zlyhaní Bidenovej administratívy“, a obvinil ju z „najväčšieho politického utajovania v dejinách USA“, pričom tvrdí, že viceprezidentka vedela o Bidenovom stave viac ako ktokoľvek iný.
Zrejme na tomto budú teraz republikáni stavať svoju kampaň proti Kamale Harrisovej – v maximálnej možnej miere ju obviniť zo všetkých Bidenových zlyhaní.
Prečítajte si tiež
- Kamala Harrisová ako prezidentka USA?
- Čo sa stane, ak Biden odstúpi?
- Biden to vzdal: Odstúpil z boja o prezidentské kreslo