Bratislava 26. októbra 2024 (HSP/Foto:TASR – Jaroslav Novák)
Aktualizované 26. októbra 2024
Len nedávno tu lietal akýsi prieskum, že PS dobehlo v preferenciách SMER. Aktuálne dáta však ukazujú niečo iné. A nahradí Republika v parlamente SNS?
Exkluzívny prieskum spoločnosti SANEP pre televíziu TA3 z druhej polovice októbra prezrádza, ako sa darí politickým stranám udržiavať si priazeň svojich voličov. V prvom rade treba povedať, že z celkového počtu oprávnených voličov by sa volieb zúčastnilo 67,5%. Zvyšok sa delí na dve približne rovnako početné skupiny: Členovia jednej sú nerozhodnutí, a členovia druhej by voliť nešli vôbec. Asi už to nadobro vzdali – len nevedno, či s politikmi, alebo s budúcnosťou Slovenska…
Prvenstvo v prieskume získal SMER s 23,7%, čo je oproti posledným výsledkom pokles o 1,2%. Nejde o žiadnu vedu: Bol ohlásený konsolidačný balíček, ktorý je spájaný v prvom rade so SMERom, keďže zodpovedným ministrom je Ladislav Kamenický. K tomu si treba pridať mediálnu vlnu paniky ohľadom údajného zdražovania, ktoré nás čaká, a je to jasné – niektorí voliči jednoducho stratili trpezlivosť. Aj v súvislosti pokračujúcej podpory vojny na Ukrajine.
Treba však dodať, že reálny potenciál SMERu sa pohybuje až okolo 25% – pretože podľa výskumu ho určité percento respondentov uvádzalo ako svoju druhú voľbu. Otázka znie, ktoré strany potrebuje SMER „vykostiť“, aby išiel hore – v prvom rade pravdepodobne podobne konzervatívne KDH (tým by zároveň šikovne oslabili opozíciu), ktoré však niekedy akoby svoje náboženské postoje len hralo (ak je naozaj ochotné spolčovať sa s protibiblickým PS). Na to môžu kádéháci jedného dňa doplatiť. Ich jediné šťastie je, že ľudia volia „značku“, a sú politikom ochotní odpúšťať ich prešľapy. Okrem toho sa tiež dajú „autoritami“ typu František Mikloško nahovoriť napríklad na voľbu liberálneho prezidentského kandidáta – pripomeňme, ako si Korčok získal Oravu…
Na druhom mieste prieskumu skončilo Progresívne Slovensko (22,3%, doplnil red.), nasledované HLASom – obe strany zaznamenali zmeny iba v zlomkoch percenta. U PS sa to dalo očakávať – nerobia prakticky nič, len to isté dookola, teda kritizovanie vlády. Nepredstavili žiaden program, alternatívu, konkrétnosti, nič. Ešte aspoň ten Ódor zanechal po sebe stopu v podobe návrhu, ako treba plošne zvýšiť DPH na 23% a porušiť niektoré sociálne dávky, upozorňuje vo videu Erik Kaliňák. Síce by sme boli na tom katastrofálne, ale aspoň mal úradnícky premiér nejakú myšlienku. Oproti tomu súčasné vedenie strany PS nemá nič, len bilbordy, videjká, a 300 000 výtlačkov farebného pamfletu, ktorý chce rozoslať do domácností pomocou ochotných dobrovoľníkov zdarma…
To je fakt „geniálny“ ťah, ako zlepšiť životnú úroveň a celkovú atmosféru v krajine.
Zaujímavé je, že HLAS sa nijako zvlášť neotriasa. Drží si svojich 13-14,1%, pričom má stále potenciál rásť – pokiaľ by prevzal tých voličov liberálnych strán, ktorí majú sociálne cítenie, a dúhová agenda je na ich vkus pretláčaná príliš agresívne. Jediný z opozície, koho HLAS nevykradne, sú SaS, pretože ten tábor patrí tvrdej ekonomickej pravici. Ale pozrite, majú len 6,1%. Sulík sklamal viacnásobne na plnej čiare, tak sa schoval na tiktok, kde môžete vidieť jeho videá o varení (!). „Brani kaderník“ Gröhling môže len ťažko predstierať podobnú fundovanosť v ekonomickej sfére. Rečniť vie, to je pravda, aj herec je to šikovný, a značka SaS stále žije, takže do parlamentu sa pravdepodobne ešte aspoň raz dostanú. No čo už s nimi, aj takí ľudia musia z niečoho žiť…
Dobrou správou je, že hnutie okolo Igora Matoviča (odmietam tú podivnosť označovať názvom našej vlasti) sa konečne prepadá do zabudnutia. Jeho vlastní ho opúšťajú (Tankó, Galko), asi preto, že pochopili, kadiaľ cesta nevedie. Veď to hnutie sa „vyšvihlo“ čisto na protificovskej agende. Potom si počas covidu urobili zo Slovenska totalitné laboratórium, a ešte len postupne bude vychádzať najavo, kto si ako zarobil počas manažovania pandémie…
Ochotné zdravotné sestry a lekári so znalosťou zákulisia vám to prezradia už teraz, aj keď len medzi štyrmi očami.
Zaujímavá „výmena stráží“ prebehla v národne orientovaných stranách (a je už naozaj unavujúce čítať v mainstreame, že len preto, že niekto má ako prioritu svoju vlasť, je „nacionalista“ v negatívnom slova zmysle). SNS pravdepodobne dopláca na čachre vo vnútri svojho klubu, a tak podľa prieskumu nedosahuje potrebných 5%. Pronárodní voliči sa preskupujú, a zdá sa, že najbližšie dajú dôveru Republike. Jej europoslanci Uhrík a Mazurek sú nesmierne aktívni, z Bruselu postujú každú chvíľu nové videá a prinášajú nové témy pre svoj elektorát. Pôsobia jednotne a rozhodne, a oproti niektorým lapsusom z minulosti dokonca aj slušne.
Z hľadiska počtu kresiel v parlamente by vládu mohol relatívne tesne zostaviť Robert Fico. SMER vychádza na 45 miest, HLAS na 27 a Republiku by zastupovalo 11 poslancov. Stále je to však dokopy viac, než má súčasná koalícia.
Otázka je tiež, ako by sa zachovalo KDH s 13 kreslami. Predseda Majerský síce toho času odvážne deklaroval, že propagácia neštandardných sexuálnych praktík na verejnosti je rovnaká pliaga, ako korupcia, no odvtedy v KDH akoby prevládol ten prúd, ktorý so SMERom apriórne odmieta ísť do spolupráce (nedokážu sa zbaviť predstavy médiami forsírovaného znamienka „rovná sa“ medzi výrazmi SMER a korupcia). Je to naozaj dané „čistými úmyslami“, alebo sa skôr boja, že by ich mainstreamové médiá za to zlynčovali? Každý si môže urobiť vlastný úsudok…
Suma sumárum: Podľa aktuálneho prieskumu sa zdá, že Slovensko naďalej dôveruje tejto vláde, resp. uprednostňuje súčasný vládny program pred ponukou opozičných strán. Dáva to absolútne zmysel – opozičné strany totiž žiaden ucelený, relevantný program ani nepredstavili…
Prečítajte si tiež
- Prieskum: Voľby by v októbri vyhrali Smer-SD a PS s rovnakým ziskom
- Prieskum: Voľby by v septembri vyhral Smer-SD
- Aktuálny prieskum: Smeru by na zloženie vlády stačil Hlas. SNS mimo