Kyjev 21. augusta 2023 (HSP/19fortyfive/Foto:TASR/AP-Clodagh Kilcoyne)
Ukrajina nemá žiadnu racionálnu cestu k vojenskému víťazstvu. Čím dlhšie budú Kyjev a Washington ignorovať túto bolestivú realitu, tým väčšie škody budú nezmyselne spôsobené obyvateľom Ukrajiny a tým viac územia by mohli odstúpiť pri prípadnom vyjednávaní, píše Daniel L. Davis, bývalý podplukovník americkej armády, ktorý bol štyrikrát nasadený v bojových zónach
Niektorí stále vkladajú svoje nádeje do získania kvalitnejšieho západného vojenského vybavenia. Minulý týždeň Bidenova administratíva oznámila, že sa usiluje o ďalších 24 miliárd dolárov pre Ukrajinu, z ktorých veľká časť by bola určená na dodávky nových zbraní a munície. Iní poukazujú na ochotu Ameriky poskytnúť Ukrajine v relatívne blízkej budúcnosti stíhačky F-16 ako na ďalší dôkaz, že sa situácia zmení.
Väčšina analytikov a odborníkov má dojem, že keď ukrajinská armáda bude mať určitý počet moderných zbraní a dostatok jej príslušníkov prejde pokročilým výcvikom NATO, bude schopná vyrovnať sa Rusku a potom ho aj poraziť. Tieto názory, žiaľ, odhaľujú nedostatočné pochopenie toho, ako sa vedú a vyhrávajú vojny. O výsledku vojen rozhoduje ľudský rozmer, nie bojové prostriedky. Na tomto fronte UAF už možno utrpela nenapraviteľné straty.
Nemá kto bojovať
Problém už nie je vo vybavení. Nie je to ani o výcviku, či už je dobrý alebo zlý. Najdôležitejšou zložkou potenciálu ukrajinskej armády viesť vojnu sú ľudské zdroje. Podľa uniknutých informácií amerických spravodajských služieb ukrajinská armáda od apríla stratila približne 130 000 padlých a zranených. Toto číslo sa pravdepodobne prudko zvýšilo od 5. júna, keď začala svoju ofenzívu. Pre Ukrajinu bola obzvlášť škodlivá strata najskúsenejších vojakov vycvičených v NATO.
Nahradiť straty takéhoto rozsahu bude čoraz ťažšie. Na mobilizáciu zostáva čoraz menej ukrajinských mužov a čoraz viac ich uteká z krajiny alebo platí úplatky, aby sa vyhli tomu, čo mnohí považujú za zbytočné obetovanie svojich životov.
Vzhľadom na straty, ktoré už Ukrajina utrpela počas takmer jeden a pol roka intenzívnych bojov, a vzhľadom na to, že súčasná ofenzíva nedokázala dosiahnuť ani len čiastkové ciele, je veľmi malá šanca, že by v dohľadnej budúcnosti dokázala vybudovať nové útočné kapacity. Obnovenie dôveryhodných bojových síl by mohlo trvať celú generáciu, a aj to by mohlo byť možné len v prípade neprerušeného obdobia mieru a zabezpečenia plného počtu obrnených vozidiel spolu s muníciou a potrebnou logistikou.
Strategické rozhodnutia najvyšších ukrajinských predstaviteľov a niekedy aj slabá taktika vojakov boli základom neschopnosti Ukrajiny zvíťaziť na bojisku. Viac výstroja a munície by určite zvýšilo ničivú silu ukrajinských síl, ale neexistujú dôkazy – na súčasnom bojisku ani vo vojenskej histórii – že by to zmenilo výsledok.
Nenávratné investície
Západ musí uznať, že či už správne alebo nie, ukrajinská armáda dostala šancu začať ofenzívu a zistiť, či môže fungovať alebo nie. Západ vo všeobecnosti, a najmä Spojené štáty, prispeli Ukrajine mamutím objemom vojenskej pomoci.
V kombinácii s veľkým počtom obetí, ktoré Ukrajina utrpela, je toto chladná, tvrdá pravda: Neexistuje žiadny racionálny základ, na základe ktorého by sa dalo tvrdiť, že Kyjev po všetkých svojich stratách vytvorí kapacity, ktoré by presahovali to, čo doteraz preukázal.
To znamená, že je takmer isté, že Ukrajina nikdy nezíska slobodu na bojisku.
Americká národná bezpečnosť a hospodárska prosperita musia byť základom každej politiky, ktorú Washington realizuje. USA prispeli sumou výrazne presahujúcou 100 miliárd dolárov a takmer rok a pol posielali tisíce obrnených vozidiel, milióny nábojov a rakiet a významnú spravodajskú podporu. Teraz je potrebné priznať, že táto pozoruhodná úroveň investícií nepriniesla ich návratnosť.
Ani Ukrajine, ani Spojeným štátom by nepomohlo zdvojnásobenie a investovanie ďalších 100 miliárd dolárov a nespočetného množstva ďalších zbraní, zdôrazňuje Daniel L. Davis.