Pomaly upadajúci technologický obor bojuje s rýchlo rastúcim drakom. Takýto dojem majú experti z pokusov Washingtonu obmedziť vplyv čínskych technológií. Tie prenikajú doslova do celého sveta. A oproti západným technológiám sú neuveriteľne lacné. Môže si ich dovoliť európska firma aj africký farmár a nejde pritom o žiadne nekvalitné hrkálky.
Preto sa tiež v poslednej dobe objavili obvinenia, že Čína využíva svoje firmy k priemyselnej špionáži alebo dokonca na obchádzanie sankcií. To je prípad zatknutia a následného prepustenia na kauciu finančnej riaditeľky čínske firmy Huawei Technologies Meng Wan–čou v Kanade. Spojené štáty ju obvinili z porušenia protiiránskych sankcií a požadujú jej hlavu. Za obvinením podobného razenia môže stať kalkul a boj o trh.
Sputnik o celej situácii hovoril so známym novinárom a bývalým šéfredaktorom týždenníka Ekonom Zbyňkom Fialom.
V poslednej dobe môžeme vidieť, že sa množia podozrenia o tom, že čínsky technologický obor Huawei má prsty v priemyselnej a inej špionáži. Nedávno bola dokonca zatknutá finančná riaditeľka firmy. Čo si o tom myslíte?
Problém má tri vetvy – Irán, Huawei a Čínu. Americké sankcie proti Iránu sú v rozpore s uzavretými protijaderovými dohodami, ktoré Irán dodržiava. Pripomeňme si, že Európska únia tieto sankcie odmieta do tej miery, že chce trestať každého, kto by sa nimi riadil. A teraz sledujeme americký pokus prinútiť Kanadu, aby ich vynucovala dokonca ako tretia strana. Nie je jej čo závidieť. Dôležitejší však je súboj v technologickej rovine.
Spojené štáty zaostávajú v prípravách na úplne novú generáciu bezdrôtovej telekomunikačnej prevádzky označovanej 5G, ktorá je podľa niektorých odborníkov podobným technologickým predelom, ako bol vynález kníhtlače.
Telekomunikácie 5G sprístupnia prakticky neobmedzené prenosové pásma, čo je kľúčová podmienka pre internet a jeho uplatnenie typu priemysel 4.0 a podobe. Číňania majú v 5G jasný predstih a navyše to sprevádzajú dravým nástupom v odbore umelej inteligencie. Možno chápať snahu USA nejako to zabrzdiť. A zapadá to do širšieho rámca americko–čínskej obchodnej vojny ako páka, ktorá má donútiť Číňanov k ústupkom.
Nejaví sa to ako súboj o trh? Americká dominancia je tam, a ak vezmeme mobilné telefóny, tak Huawei sa predáva lepšie ako Apple. Už to nie je lacný brak.
S tými telefónmi to nie je tak jednoduché. Číňania dobre predávajú výrobky, ku ktorým veľa súčiastok z USA zase dovážajú. Keď sa tieto vzťahy pretrhnú, americkí spotrebitelia stratia prístup k lacnejším čínskym výrobkom a čínske firmy zase veľa času pri budovaní vlastnej výroby súčiastok. Tak ďaleko to asi nedôjde, takže celý prípad berme len ako pokus zintenzívniť a urýchliť rokovanie, v ktorom si USA hrajú na tvrďasa, pretože sa cítia slabší.
Podarí sa Američanom skrotiť čínskeho technologického draka? Čínske technológie robia z roka na rok fascinujúce pokroky, ktoré sú navyše viac cenovo dostupné.
Súboj s čínskym drakom nie je len technologický. Číne pomáha už to, že je väčšia, má viac ľudí a teda aj viac dát pre vývoj umelej inteligencie. Ako autoritatívny štát nenaráža na odpor pri spracovaní údajov a dáva tak vývoju umelej inteligencie ďalšiu obrovskú výhodu. Popri tom sa ukazuje, že centrálne riadená ekonomika nemusí zaostávať za voľnotrhovým usporiadaním, skôr naopak.
V Číne sa, samozrejme, nejedná o rigidné plánovanie, ktoré nás za socializmu skoro položilo, ale o stanovenie hlavných smerov rozvoja, pre ktoré je vyčlenená koordinovaná štátna pomoc. Američania to považujú za porušenie súťažných pravidiel, ale už si nedokážu vynútiť zmenu. Podobný model je pritom uplatňovaný prakticky v celej Ázii. Skôr to vyzerá tak, že sme to naopak s tým voľnotrhovým náboženstvom prehnali.
Hovorí sa tiež o tom, že sa objavili diery v amerických procesoroch Intel. Znamená to, že strácame kontrolu nad technológiami, ktoré používame?
Do procesorov nevidím. Pred časom mal ale týždenník Bloomberg BusinessWeek na obálke zväčšený ľudský palec, na ktorom bol položený nepatrný čínsky čip, ktorý vraj bol v akýchsi telekomunikačných zariadeniach navyše. Ale myslím si, že dôležitejšia je čistota duše než čistota čipu. Nezvládateľnosť technológií z hľadiska úzko vnímanej bezpečnosti ukazuje, aké dôležité je budovať bezpečné vzťahy medzi ľuďmi. Na začiatku 90. rokov k tomu bolo celkom našliapnuté. Je čas sa k tomu znovu vrátiť.