Berlín, Washington 11. februára 2023 (HSP/rmx.news/Foto:Twitter)
Strana AfD žiada vyšetrovanie po tom, čo bombastická správa podrobne opisuje, ako USA údajne vyhodili do vzduchu plynovod Nord Stream, píše John Cody pre portál REMIX News
Ak je správa o tom, že Bidenova administratíva vyhodila do vzduchu plynovod Nord Stream, pravdivá, mali by byť americkí vojaci z Nemecka vyhostení, tvrdí líder nemeckej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD)
Po správe jedného z najrenomovanejších novinárov v USA, že Spojené štáty vyhodili do vzduchu nemecké plynovody Nord Stream, nemecká strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) žiada vyšetrenie nových obvinení.
“Ako tvrdí americký investigatívny novinár Seymour Hersh, ktorý sa dozvedel od zdroja zapojeného do operačného plánovania, Spojené štáty americké údajne naplánovali demoláciu plynovodu Nord Stream a uskutočnili ju spoločne s Nórskom,” napísal spolupredseda parlamentnej skupiny AfD Tino Chrupalla.
Chrupalla okrem toho vyzýva Nemecko, aby správu od Hersha nielen prešetrilo, ale v prípade, že je pravdivá, podniklo aj dramatické kroky a následne vyhostilo americké jednotky z krajiny.
“Podozrenia držiteľa Pulitzerovej ceny treba vyšetriť. Vykonala vedúca mocnosť NATO útok na životne dôležitú kritickú infraštruktúru našej krajiny v európskych vodách? Potom by sme sa museli pýtať, či aliancia zaručuje bezpečnosť v Európe, alebo ju skôr ohrozuje. Dôsledkom by bolo stiahnutie všetkých amerických jednotiek,” napísal.
Ako uvádza Remix News, Hersh vo svojej správe podrobne opisuje, ako Bidenova administratíva začala plánovať útok na životne dôležité plynovody už v roku 2021. Podľa Hershovho zdroja z oblasti národnej bezpečnosti útok uskutočnila CIA s využitím potápačských expertov amerického námorníctva, ktorí na potrubia nastražili C4, ktoré o tri mesiace neskôr spustili výbuch pomocou sofistikovaného sonarového signálu z bóje zhodenej nórskym letectvom.
Správa tiež podrobne opisuje internú diskusiu, ktorá prebiehala medzi Bielym domom, ministerstvom zahraničných vecí, armádou a spravodajskou komunitou, pričom viacerí predstavitelia varovali pred katastrofickými dôsledkami, ktoré by takýto útok mal, ak by sa svet dozvedel, ktorá krajina stojí za sabotážou.
Podľa Hersha jeden zo zdrojov povedal: “Toto nie sú detské veci,” a uviedol, že ak sa útoky vystopujú do Spojených štátov, “je to vojnový akt”.
AfD a Ľavicová strana už dlhšie vyjadrujú podozrenie, že potenciálnu úlohu pri vyhodení plynovodov do vzduchu zohrávajú USA.
Nemecký poslanec Sevim Dagdelen zo strany Ľavica uviedol, že existuje dostatok dôvodov domnievať sa, že USA sú do toho zapojené, pričom zdôraznil, že prezident Joe Biden povedal, že “ukončí” Nord Stream 2, ak Rusko napadne Ukrajinu. Dagdelen naznačil, že vyhodenie plynovodov do vzduchu bolo pokusom Washingtonu zabrániť zblíženiu medzi Berlínom a Moskvou a zabezpečiť, aby Európa kupovala americký bridlicový plyn, a nie lacnú ruskú energiu, ktorá dlho slúžila ako základ nemeckého hospodárstva.
Azda najdôležitejšia je Sahra Wagenknechtová, popredná politička Ľavicovej strany a jedna z najpopulárnejších političiek v Nemecku, ktorá sa na Hershov článok odvolala v príspevku na Twitteri, ktorý bol videný takmer miliónkrát. Napísala, že “zatiaľ čo sa nemecká spolková vláda odvoláva na transatlantické priateľstvo a nekriticky nasleduje USA, americká vláda sa postarala o to, aby boli plynovody Nord Stream vyhodené do vzduchu, ako to dôkladne preskúmal nositeľ Pulitzerovej ceny (Seymour) Hersh. Čie záujmy zastupuje federálna vláda?”
Nemecké vládnuce strany tento príbeh väčšinou ignorovali alebo bagatelizovali a veľká časť nemeckých médií sa snaží Hershovu správu zdiskreditovať len poukázaním na to, že Kremeľ ju používa ako dôkaz, že s výbuchom plynovodu nemá nič spoločné. Nemecké médiá však zatiaľ urobili len málo, aby vyvrátili hlavné detaily Hershovej správy, a ešte pred jej zverejnením sa popredné médiá snažili zdiskreditovať akékoľvek tvrdenie, že za útokom stoja USA, ako “absurdné” a “konšpiračnú teóriu”.
Nemecká vláda a mediálna trieda môžu mať tiež značný motív ignorovať alebo bagatelizovať správu, najmä ak sa hlavné fakty ukážu ako pravdivé. Bola by to politická katastrofa pre vládu, ktorá sa spojila s vládou USA proti Rusku a zároveň sa vzdala lacnej ruskej energie v prospech drahého skvapalneného plynu z USA.
Okrem toho nemožno bagatelizovať environmentálne škody spôsobené útokom vzhľadom na obrovské objemy plynu, ktoré unikli do mora. Strana zelených, ktorá si z boja proti znečisťovaniu životného prostredia urobila ústredný princíp svojej platformy, by bola vnímaná ako spojenectvo s krajinou, ktorá spôsobila jednu z najväčších environmentálnych katastrof v Baltskom mori v nedávnej histórii.
Zničenie kritickej infraštruktúry inej krajiny sa zvyčajne považuje za vojnový čin, a ak Nemci začnú veriť, že za útokom stoja USA, môže to viesť k prudkej zmene nálad nemeckej verejnosti v prospech strán, ako sú AfD a Ľavica, čo je politický výsledok, ktorému by sa vláda pravdepodobne zúfalo snažila vyhnúť. Zároveň by hlboká skepsa voči celej bezpečnostnej aliancii NATO a otázky, ako mohli USA spáchať vojnový čin proti vlastnému spojencovi, vyvolali mimoriadne nepríjemné otázky aj pre celý západný liberálny establišment.
Otázkou teraz je, či sa v nasledujúcich mesiacoch objavia ďalšie úniky informácií o možnej účasti USA na sabotážnom útoku. Ak sa objavia ďalšie potvrdzujúce informácie z Nórska alebo iných nečakaných zdrojov, USA, NATO a Nemecko môžu mať na krku bezprecedentnú krízu.
Je tu aj otázka, či niektorí nemeckí predstavitelia vedeli o útoku vopred a koľko sa Nemecko už dozvedelo v priebehu vlastného vyšetrovania, pričom všetky tieto body chce AfD preskúmať v parlamentnom vyšetrovacom výbore.
“Všetky otvorené otázky musia teraz zodpovedať vyšetrovacie výbory,” napísal spolulíder AfD.
“Bundestag má právo vedieť, aké poznatky má spolková vláda. Mohli byť vládni úradníci zasvätení do plánovania útoku? Všetky zistenia národných orgánov musia v Európskom parlamente plynúť spoločne. Európske štáty sa nesmú zmieriť s takýmto násilným zasahovaním. Ešte menej sa na ňom môžu podieľať.”