Bratislava 19. októbra 2021 (HSP/Foto:Cyrilometodiada,TASR – Henrich Mišovič)
Krátko pred návštevou Svätého Otca Františka v Slovenskej republike vyšla vo vydavateľstve Post Scriptum v Bratislave významná kniha: Kresťanská filozofia dejín: katolík a história. Ide o priekopnícke vedecké dielo, pretože tak v slovenskej historiografii, ako aj v slovenskej filozofickej a teologickej spisbe Slováci dosiaľ nemajú nijakú fundovanú rozpravu, ktorá približuje zmysel dejín z kresťanského pohľadu na svet. Význam diela zdôrazňuje aj fakt, že úvodné texty do nej napísali o. kardinál Jozef Tomko a o. biskup Viliam Judák, predseda Rady pre históriu Konferencie biskupov Slovenska
O. kardinál Tomko v úvode o zmysle našich dejín napísal:
Pred 40 rokmi sa najmä medzi zahraničnými Slovákmi rozvinula zaujímavá debata o zmysle existencie jednotlivých národov a ich poslaní v spoločenstve, v ktorom sa nachádzame. Otázka je dôležitá pre každé spoločenstvo, lebo zväčša sa spája s právom na slobodu a na rôzne iné hodnoty; nesie so sebou súhrn práv a povinností a má splniť nejakú misiu. Dá sa teda hovoriť o zmysle jestvovania každého národa v dejinách alebo v ich úseku. Podobne sa možno pýtať, či sme my (ako jedinci a ako národ) „európski“ ľudia alebo „európsky“ národ.
Uplynulé štyri desaťročia neubrali na zaujímavosti naznačenej problematike. Táto kniha sa mi teda zdá veľmi dôležitá pre lepšie poznanie a uznanie nášho osobného svedomia a historického povedomia. Kresťanská viera pridá k suchému poznaniu dejinných udalostí „lásku k múdrosti“ a pomôže prekonať „krízu európskeho povedomia“, ktorá zatemňuje chápanie historickej pravdy.
Vďaka autorovi za tento prínos.
Nitriansky o. biskup Judák dielo chakterizoval slovami:
Dielo prof. J. M. Rydlu Kresťanská filozofia dejín: katolík a história, ktoré je ovocím jeho dlhoročného štúdia a neľahkej cesty k „láske k múdrosti“, dáva mnohorako nahliadnuť do dejín myslenia a vedie k opravdivej úcte k zmyslu dejín.
Monografiu Kresťanská filozofia dejín : katolík a história napísal známy slovenský intelektuál Jozef M. Rydlo, člen Slovenského ústavu v Ríme. Najprv v nej rozoberá filozofiu (Φιλοσοφία), ktorú chápe ako „lásku k múdrosti“, ďalej poukazuje na nosné piliere kresťanstva a na nich rámcuje kresťanskú filozofiu. Pertraktuje históriu (Ἱστορίαι), analyzuje dôvody, prečo ju študovať a aký je jej význam pre spoločnosť.
Zaoberá sa filozofiou dejín vo všeobecnosti a kresťanskou filozofiou dejín osobitne. Poukazuje na tradičnú kresťanskú koncepciu dejín, tak ako ju zobrazoval jej tradičný predstaviteľ biskup Jacques Bénigne Bossuet, na koncepciu, ktorú narušili najprv osvietenstvo (Voltaire) a potom materialistický svetonázor a utópia Karla Marxa a Friedricha Engelsa. Kresťanská filozofia dejín a Katolícka cirkev po Druhom vatikánskom koncile sú predmetom osobitnej autorovej pozornosti.
Autor poukazuje na legitímnosť kresťanskej filozofie dejín metódou postupného vysvetľovania logicko-štrukturálneho zreťazenia tých definícií, ktoré predstavujú tému jeho monografie. Vychádza z načrtnutia filozofie ako metafyziky humanistického rázu a kresťanstva určeného „udalosťou“, nie učením, a svoju rozpravu uzaviera formuláciou „kresťanskej filozofie“ ukotvenej v kresťanskej pravde a kresťanskej viere. Od prehĺbenia pojmu dejín ako sveta ľudského jestvovania dospieva k definícii pojmu filozofie dejín ako kritického skúmania dejín, pričom zisťuje ich súčasti. Podľa autora úlohou „kresťanskej filozofie dejín“ je hájiť jednotnú, integrálnu súčasť človeka v rámci celého historického diania vrátane ustavičného technického a vedeckého pokroku.
Monografiu graficky upravil akad. mal. Ladislav Vančo, ktorý zostavil excelentnú obrazovú prílohu. Dokumentárne priblížil kľúčových mysliteľov, ktorí formovali kresťanský svetonáhľad na dejiny. Autor na záver tejto vzácnej publikácie zaradil esej nemeckého teológa Huga Rahnera SJ Zmysel dejín: osobnosť a dejiny a Poznámky o zmysle našich dejín z pera slovenského kardinála Jozefa Tomka.
Vhodne ju dopĺňa obsažný výber špecializovanej literatúry zameranej tak na kresťanskú filozofiu, ako aj na kresťanskú filozofiu dejín.
Kniha vyšla ako 56. publikácia prestížnej vedeckej edície Libri Historiae Slovaciae, XIV. zväzok série Monografiæ, ktorej odbornými garantmi sú Katedra slovenských dejín Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a Slovenský ústav v Ríme.
Osobitne treba spomenúť jednu vďačnú okolnosť: historik Jozef M. Rydlo knihu daroval nielen všetkým otcom biskupom, ale aj všetkým bohoslovcom a prednášajúcim v našich seminároch, ktorí knihu dostali do rúk práve v uplynulých dňoch, keď sa začal nový akademický rok na vysokých školách.
Vo svojom venovaní našim bohoslovcom Jozef M. Rydlo napísal:
Na slovenskom knižnom trhu dosiaľ takúto knihu nemáme. Preto sa teším, že Vám môžem darovať jej výtlačok. Kiež Vás táto kniha obohatí o poznatky kresťanstvom inšpirovaného vzdelanca, ocitajúceho sa v zmaterializovanej a odkresťančujúcej sa slovenskej spoločnosti.
Redakciu informovala Daniela Suchá, predsedníčka OZ CYRILOMETODIADA