Bratislava 4. mája 2021 (HSP/TK KBS/Foto:Pixabay)
Členovia Spoločenstva kňazských a laických rodín (Skala) sa stretli s misionárom Božieho milosrdenstva Jozefom Mihokom CSsR. Témou stretnutia bol Svätý Duch. Jozef Mihok v prednáške zdôraznil, že východná liturgia je trojičná a epikletická (zameraná na vzývanie Svätého Ducha)
Duch podľa neho po nás žiarlivo dychtí (porov. Jak 4,5) a my by sme mali dychtiť po ňom. „Je priateľom, sprievodcom, spoločníkom na ceste, vnútorným kompasom na ceste. Sv. Ján ho nazýva Utešiteľom –Paraklétom. Potešenie prichádza uprostred „púšte“ života, kedy nás Duch potešuje a prekvapuje. Sv. Cyril Jeruzalemský hovoril, že my kresťania sme na tom lepšie ako starozákonní proroci. Oni mali prorocké videnia, obrazy a pod. Každý z nás je na tom lepšie vo vzťahu k Duchu Svätému. Žiaden starozákonný prorok nebol nazvaný, že je chrámom Svätého Ducha. Je to ontologická skutočnosť z krstu a myropomazania. Navyše, keď sa otvoríme Svätému Duchu, máme k nemu priamy prístup,“ zdôraznil.
Falošná pokora je podľa Jozefa Mihoka vtedy, keď sa nechceme dať premieňať Bohom. „Ak nie nás ma Otec premieňať, tak koho. A on to robí v sile Ducha. Vtedy budeme túžiť po Duchu, keď budeme „lachvatí“. Kto je smädný, nech príde a pije,” povedal s tým, že Zlý duch je agresor, vyvalí dvere a vopchá sa dnu do vnútra človeka.
“Svätý Duch je gentleman. Ak na Neho voláme, vtedy prichádza. Ježiš povedal, že stojí pri dverách a klope, kto otvorí zvnútra, k tomu príde. Musíme tomu najprv uveriť, že Boh mi chce dať prúdy živej vody. To je spôsob, ako účinkuje Svätý Duch. Duch je prameň, z ktorého pijeme, ale aj opačne, chce sa z nás vylievať do sveta okolo nás. Čiže je to prúdiaci prameň, ktorý je darca života. Cez nás môžu potiecť prúdy živej vody na iných,“ povedal Jozef Mihok.
Redemptorista Mihok upozornil, že na 50. deň, čo Izrael vyšiel z Egypta? (Ex 19 -20) Židia dostali Zákon a povstal nový ľud. Na Turíce bol zoslaný Svätý Duch a Zákon na doskách sa stal zákonom vnútorným, vpísaným do srdca. „To je rozdiel medzi Zákonom tabulí, ktoré bolo treba plniť pod istou sankciou a darom milosti Ducha, ktorá mení vnútro človeka a dáva nám pravú slobodu. Boží Duch zvnútorňuje človeka. Dnes je všeobecná túžba po zvnútornení v psychológii, pedagogike a pod. Čiže vplyvom Ducha zákon je vo vnútri a plní sa bez vonkajšej kontroly,“ povedal.
Podľa Mihoka potrebujeme dar rozlišovania a formovania pri výchove detí. „Duch spôsobí, že rodič bude vidieť, na čo chce použiť Boh ich dieťa ako Zachariáš prorokoval o svojom synovi Jánovi: A ty chlapček, pôjdeš pred tvárou Pána,“ …dodal s tým, že aj manželstvo je charizma.
„Boh nás uschopní žiť manželstvo tak, že druhí sa cez nás budú obracať. Pohania sa začali pýtať, vidiac kresťanské manželstvá, ako to, že sú si verní, a sú šťastní. To spôsobil Duch, ktorí dal manželom jednotu v láske. A to obracalo svet na kresťanstvo. Aj dnes je to potrebné, aby ľudia videli, že manželstvo je čosi krásne, čo sa oplatí aj v mojom živote,“ uviedol Mihok, podľa ktorého svätí budeme len vtedy, keď budeme dychtivo túžiť po Božích daroch. “Moc Ducha potrebujeme dnes, lebo dnes chce Boh obrátiť tvoje okolie. Charizmu dostávame preto, lebo Boh nimi chce obnoviť Cirkev, nie pre vlastnú “trofej,“ dodal.
Viac článkov s náboženskou tematikou nájdete v kategórii Svetonázor.
Pošlite nám svoj príbeh s Bohom.