Bratislava 23. decembra 2020 (HSP/Foto: TASR – Jaroslav Novák)
Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR na základe tohtoročných mimoriadnych aktivít upozornil parlament aj vládu na nedostatky v krízovom riadení štátu. Podľa poslanca Petra Kremského (OĽaNO) je katastrofa, že sa Štátne hmotné rezervy (SŠHR) biedne pripravili na 2. vlnu koronakrízy
NKÚ v svojej poslednej správe okrem iného poukazuje na to, že štátne inštitúcie, vrátane Správy štátnych hmotných rezerv, nemali dostatočné zásoby a neboli pripravené ani na prvú a ani na druhú vlnu pandémie.
Slovensko nemalo začiatkom roka k dispozícii žiadne pohotovostné zásoby zdravotníckych pomôcok, koncom septembra pri nástupe druhej vlny pandémie nebola situácia výrazne lepšia. Štátne hmotné rezervy mali k dispozícii nevyhnutný zdravotnícky materiál len na obdobie desiatich dní. Chýbali vrecia na biologický odpad, rukavice či dezinfekcia. Informoval o tom hovorca NKÚ Marek Papajčík.
To sa nepozdáva poslancovi Kremskému. Ten v tejto súvislosti pripomína, že ešte koncom augusta nový šéf Správy hmotných rezerv Ján Rudolf a minister hospodárstva Richard Sulík, pod ktorého rezort hmotné rezervy patria, tvrdili, že sklady sú plné. Ako sa ale ukazuje, nebola to pravda.
“Minister Sulík na tlačovke hovorí, že preberajú plnú zodpovednosť za svojich nominantov. Ak teda Ján Rudolf klamal a namiesto poriadnej práce sa správal ako druhý Kičura, mal by zvážiť jeho odvolanie, a to čo najskôr,” myslí si Kremský.
Po novom roku preto ako predseda hospodárskeho výboru NRSR plánuje iniciovať poslanecký prieskum v Správe štátnych hmotných rezerv.
“Aby sme sa presvedčili, aký je tam reálny stav. Krajina musí byť pripravená na ťažké situácie a nemôže chytať zajaca za chvost, keď už je zle,” dodal.
Tatiana Stará