Bývalý člen permanentného krízového štábu SR Vladimír Krčméry ešte v máji ubezpečoval, že očkovanie proti koronavírusu nebude povinné:
“Očkovanie proti chrípke ani koronavírusu nebude povinné. Neviem si to predstaviť. Žiaden zdravotný systém neunesie, aby sa pri týchto dvoch chorobách zaviedlo povinné očkovanie, pretože ho následne musíte hradiť zo zdravotného poistenia. Myslím si, že bude dobrovoľné a vtedy už nebude musieť nikto nadávať, že chceme násilím niekoho očipovať,” povedal Krčméry v rozhovore pre portál Aktuality.sk.
Profesor Krčméry v rozhovore tiež povedal, že on osobne sa dá zaočkovať, no druhých ľudí nikto do toho nebude nútiť: “Je to na báze dobrovoľnosti. Treba upokojiť ľudí, že nikoho do toho nebudeme nútiť a že nie je pravda, že niekto úmyselne vypustil koronavírus, aby sa vyrobila vakcína, ktorá sa predá.”
V súčasnosti však profesor Krčméry otočil o 180 stupňov. V rozhovore pre portál zijemvrk.sk vyhlásil, že očkovanie proti Covid-19 by malo byť podľa neho povinné: “Vakcína je jediné riešenie momentálne. Ak chceme skončiť s chorobou, ale to nielen Slovensko, ak chceme skončiť s chorobou, my musíme zaočkovať celú Európsku úniu, alebo aspoň Schengen. Tam, kde máme otvorené hranice.”
Krčméry v rozhovore síce priznáva, že na Slovensku máme nízku mortalitu – úmrtnosť na Covid – 19 , dokonca najnižšiu na svete, napriek tomu odporúča, aby boli všetci Slováci zaočkovaní, alebo aspoň minimálne 80 % z nich, aby to očkovanie malo nejaký efekt.
Známy profesor tiež potvrdzuje, že u ľudí, najmä mladých, nemá choroba Covid-19 takmer žiadne príznaky: “Tá mladá generácia okolo 30 –ky na 80 – 90% nemá žiadne príznaky.”
Obáva sa preto, že práve títo ľudia sa nebudú chcieť zaočkovať. Podľa Krčméryho je to logické, ale len v prípade, že budú myslieť len na seba. Podľa profesora Krčméryho treba však myslieť na starých ľudí, kde je úmrtnosť oveľa vyššia, než u ostatnej populácie:
“Ak nie sme zaočkovaní, tak môžeme byť prenášači a môžeme to preniesť na tých, ktorí zomrú. Tá mortalita dramaticky narastá, už v 65 rokoch je to 5 % , v 70tke 10 %, v 75ke 15 %, v 80tke 20 % a v 85ke zomrie 50 %. Ak nechceme sociálnu eutanáziu, tak kvôli tým druhým by sme sa mali nechať všetci zaočkovať.”
Takáto argumentácia Krčméryho ale neobstojí. Ak si niektorí ľudia- najmä starší myslia, že ich očkovacia látka ochráni pred koronavírusom, nech sa dajú dobrovoľne zaočkovať a potom logicky neexistuje najmenší dôvod obávať sa ľudí, ktorí sa zaočkovať nedajú.
Krčméry však chce ľudí očkovať povinne: „ Ak chceme mať s Covidom radikálne riešenie, tak, že aspoň pokoj na rok, tak by sme mali urobiť povinné očkovanie.“
Odborník na pandémie dal následne za „odstrašujúci príklad“ prasaciu chrípku :
„Určite by som bol nerád, ak by sme dopadli ako pri prasacej chrípke, keď pred 10 rokmi štát nakúpil vakcíny pre všetlých zdravotníkov, aby nedostali prasaciu chrípku a a bohužiaľ 90% ľudí to očkovanie odmietlo, pretože to považovali za slabú chorobu, málilo sa im, že málo ľudí zomrelo.“
Podľa Krčméryho ďalším argumentom, prečo by sme sa na Slovensku mali dať všetci zaočkovať, je solidarita s ostatnými krajinami Európskej únie:
„Sú krajiny, ktoré nemajú žiaden problém s koronavírusom. Ich ťažko presvedčíte. Viete, Grékov, Cyperčanov, Malťanov, Bulharov, ktorí majú minimum nakazených. Tak isto u nás na Slovensku, budete mať veľkú opozíciu. Ľudia sa budú pýtať, prečo kvôli 30 mŕtvym, máme my kúpiť vakcínu pre 4- 5 miliónov. Ale treba si uvedomiť, že tu nejde o Slovensko.Tu my sme v schengene. My sme v EÚ, my sme sa raz vzdali určitého typu svojej suverenity,aby sme mohli voľne cestovať a preto musíme priniesť nejakú obetu a musíme ukázať nejaký zmysel pre zodpovednosť aj za okolité štáty, ktoré horia v epidémiách,“ tvrdí Krčméry.
Samuel Gdovin