Podľa poslanca Krajniaka je dôvodom to, že Brusel má dvojaký meter. “Skús v niečom nesúhlasiť a zlízneš si to. Ale keď podporuješ migráciu a likvidáciu suverenity národných štátov, všetko je zrazu OK.”
Krajniak jedným dychom dodáva, že je za pokračovanie EÚ. “Som za to, aby Slovensko bolo súčasťou tohto projektu. Ale nemala by platiť aspoň minimálna spravodlivosť? Keď Taliani predložili rozpočet so schodkom 2,4 percenta, Brusel proti nim rozpútal peklo, akí sú rozpočtovo nezodpovední. Ale keď Macron pred Vianocami zvýšil schodok Francúzska na 3,5 percenta, všetko je OK! Brusel chápe, že po protestoch žltých viest musel niečo urobiť a podhodiť nahnevaným Francúzom nejaké odrobinky.”
“Keď Macron nechal do vlastných občanov strielať gumovými projektilmi a policajti na nich vypustili psy, tak ho Brusel chápal, veď musí obnoviť poriadok. Ale keď Salvini odmietol do Talianska nelegálnych migrantov, tak to bolo neľudské a v rozpore s eurohodnotami. No keď Poliaci v súlade so svojimi zákonmi poslali do dôchodku sudcov nad 65 rokov, čo platí aj na Slovensku, Brusel chce zaviesť proti Poľsku sankcie. Ale keď Madrid zasiahol mocensky proti Katalánsku a rozpustil ich autonómiu, to je v súlade s eurohodnotami.”
Krajniak ďalej uviedol: “Na Slovensku sme tu mali niečo, čo sa nám veľmi nepáčilo: “Vyhraj voľby a môžeš všetko.” Ak sme proti tomu protestovali, boli sme proti Slovensku? Nie. Boli sme iba proti arogancii moci. Ak odmietam politiku “Podporuj lidvidáciu suverenity národných štátov a môžeš všetko”, nie som proti EÚ. Som iba proti arogancii Bruselu.”
Podľa neho EÚ môže prežiť iba vtedy, ak bude suverenitu národných štátov rešpektovať. A ja chcem, aby EÚ prežila.
Kollár: EÚ potrebuje reformu zvnútra
O postoji hnutia Sme rodina k projektu Euróspkej únie sa začiatkom týždňa vyjadril aj zakladateľ strany Boris Kollár. Vysvetlil, že hnutie Sme rodina podporuje Európsku úniu, no vidí priestor pre reformy. “Pozitívne vnímame funkčné prvky akými sú jednotný trh, schengenský priestor, colná únia, spoločná mena a aj iné nástroje, ktoré denno-denne využívame. Neprajeme si, aby zanikli. Ale pokladáme za potrebné úniu reformovať zvnútra a navrátiť jednotlivým členským štátom viac kompetencii v rozhodovaní.”
Goga: Krajiny západnej Európy si môžu z východnej Európy urobiť odpadkový kôš pre delikventov.
“Štedré hostiteľské krajiny prichádzajúcich migrantov našli ďalšie riešenie ako sa popasovať s prívalom problémových kriminálnych utečencov, imigrantov bez nároku na azyl a džihádistov. Podľa nových zákonov sa chce Dánsko najneskôr do konca roku 2019 zbaviť týchto indivíduí a umiestniť ich vo väzniciach mimo dánskeho teritória a to údajne práve v niektorej z krajín východnej Európy,” uvádza na Facebooku poslanec Národnej rady Ľudovít Goga (Sme rodina).
Momentálne už podľa jeho slov Dánsko rokuje o podobnej spolupráci s Lichtenštajnskom, ktoré je ale veľmi skeptické voči týmto krokom. “Ako ďalšiu možnosť si nechávajú aj Rumunsko a uvidí sa kto bude nasledovať po ňom.”
Tieto opatrenia by vraj mali vyslať silný signál imigrantom a odradiť ich od kriminálnych aktivít pretože štandard väzníc v týchto krajinách je nižší a dánske väznice majú “slúžiť” len miestnym obyvateľom.
“Je preto možné, že aj ďalšie otvorené, tolerantné a solidárne štáty západnej Európy si vezmú z Dánska príklad a urobia si z východnej Európy odpadkový kôš pre delikventov. Aj toto je ďalší príklad toho ako to môže o pár rokov v Európe vyzerať pokiaľ sa nezačne problém imigrácie riešiť od koreňa, neprestanú sa podporovať vojny na strednom východe, nezavedú sa prísne kontroly vonkajších hraníc či rýchle a jednoduché deportácie delikventov a imigrantov, ktorým bol zamietnutý azyl a hlavne neprestane pokrytecká pretvárka o tom ako Európa dokáže sama prichýliť celý africký kontinent a stredný východ,” uviedol Goga.
Doplnil, že hnutie Sme rodina je za komplexne riešenie situácie. “Nevpustenie už žiadnych nelegálnych migrantov, silná ochrana vonkajsich hraníc,vytvorenie záchytných miest mimo Európy a mnoho ďalších krokov. Je potrebné sa zamerať na zlepšenie životných a pracovných podmienok vlastných obyvateľov európskej únie v jednotlivých členských štátoch. Sme eurorealisti a veríme, že nové vedenie EU po voľbách sa dokáže s otázkou migrácie popasovať a vyrieši tuto v zaujme svojich obyvateľov.”