Poľsko je po Maďarsku už druhým členom V4, ktorý vo veľkom kupuje zlato.
“V tohtoročnom prvom polroku kúpilo v Londýne 100 ton, čím poľské zlaté rezervy dosiahli 228 ton,” informovala česká novinárka Tereza Spencerová.
Podotkla pritom, že všetko poľské zlato je uložené v trezoroch Bank of England, a tak teraz Poľsko rozmýšľa, ako ich dostať do trezorov národnej banky vo Varšave.
“Budapešť vlani na konci roka navýšila svoje zlaté rezervy o 1000 percent, z 3,1 tony na 31 ton a odviezla si ich z Londýna do bezpečia maďarskej centrálnej banky… Spomienka na to, ako Bank of England počas tohtoročnej krízy odmietla Venezuele vydať jej zlato, je nezabudnuteľná,” upozorňuje.
Česká reportérka doplnila, že popri Ruskej federácii zlato ďalej skupuje aj Čína – “siedmy mesiac po sebe a vo veľkom.”
V roku 2018 pridali svetové centrálne banky k oficiálnym zlatým rezervám 651,5 ton, čo poukazuje na skutočnosť, že podľa údajov Svetovej rady pre zlato sa drahocenný kov stal dobrým diverzifikátorom.
Slovenská republika má podobne ako Poľsko svoje rezervy zatiaľ uložené v Bank of England. Na účte v Londýne je uskladnených 31 ton zlata, ktoré spravuje Národná banka Slovenska. Jeho hodnota je približne 1,1 mld. eur.
“NBS podobne ako ďalšie centrálne banky považuje uchovávanie zlata v Bank of England za bezpečné. Preto NBS neuvažuje v súvislosti s možným brexitom s fyzickým premiestnením zlata,“ vysvetlila nedávno pre HS Martina Vráblik Solčányová, hovorkyňa NBS (viac v článku).
Jaroslav Zajac