Bratislava 1. júla 2023 (HSP/Europeanconservative/Foto:Twitter)
“Veľmi ostražito sledujeme všetko, čo sa deje v Bielorusku, keď je tam Prigožin a neznámy počet veľmi vycvičených a skúsených bojovníkov, ktorí sa k nemu pravdepodobne pridajú,” povedal lotyšský premiér Arturs Krišjānis Kariņš, píše Tristan Vanheuckelom pre The European Conservative
V čase, keď sa mal vo štvrtok 29. júna začať dvojdňový bruselský samit lídrov EÚ, lotyšský premiér Arturs Krišjānis Kariņš novinárom povedal, že prítomnosť členov PMC Wagner v susednom Bielorusku si zaslúži ďalší dohľad.
Po nevydarenom pokuse o vzburu šéfa Wagnera Jevgenija Prigožina minulý víkend uzavrel zneuznaný vodca dohodu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ktorá mu poskytla exil v Bielorusku.
“Veľmi ostražito sledujeme všetko, čo sa deje v Bielorusku, keď je tam [šéf Vagnera Jevgenij] Prigožin a neznámy počet veľmi vycvičených a skúsených bojovníkov, ktorí sa k nemu pravdepodobne pridajú,” povedal Kariņš po príchode.
“To síce potenciálne predstavuje hrozbu,” pokračoval, ale “pravdepodobne nepôjde o frontálnu vojenskú hrozbu, ale o hrozbu pokusu o infiltráciu do Európy na neznáme účely. Takže to znamená, že musíme zvýšiť naše povedomie o hraniciach a uistiť sa, že to dokážeme kontrolovať,” uzavrel.
Poľsko, ďalšia krajina EÚ, medzitým vyslovilo myšlienku, že EÚ by mala vyčleniť finančné prostriedky potrebné na posilnenie bezpečnosti hraníc. Poľsko dlhodobo prechováva nevraživosť voči Bielorusku, s ktorým má spoločnú hranicu, aj voči svojmu blízkemu spojencovi Rusku.
“Európska solidarita znamená podporu krajín, ktorým hrozí destabilizácia,” povedal námestník ministra zahraničných vecí Pawel Jablonski v ten istý deň v poľskom verejnoprávnom rozhlase Trójka.
“Bezpečnosť Európy je teraz ohrozená ako nikdy predtým po mnoho rokov. Hraničíme s Bieloruskom, ktoré aktívne podporuje Rusko, a sme viac vystavení hybridným útokom alebo pokusom o destabilizáciu,” dodal v narážke na obvinenia, že Minsk ozbrojuje svoje hranice s členskými štátmi EÚ, keďže ako formu odvety za sankcie EÚ vypúšťa na hranice tisíce migrantov prevažne z Blízkeho východu.
Vo svetle utorkového oznámenia bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že Prigožin pricestoval do jeho krajiny a že bývalú vojenskú základňu dal k dispozícii všetkým bojovníkom z Vágneru, ktorí sa k nemu chcú pripojiť, sa bezpečnosť stala pre litovské orgány rovnako naliehavou otázkou.
Vilnius je “mimoriadne znepokojený vývojom v Bielorusku. Prigožin je už tam… Nemôžem to povedať na 100 percent, ale je veľmi pravdepodobné, že už tam je,” povedal vo štvrtok podľa agentúry AFP litovský prezident Gitanas Nausèda.
Líder pobaltskej krajiny, ktorá bude budúci mesiac hostiť summit NATO, zopakoval svoju výzvu na posilnenie východného krídla NATO. “Skupiny bojovníkov alebo títo sérioví vrahovia (ako) ich nazývam… sa môžu v Bielorusku objaviť kedykoľvek a nikto nevie, kedy sa môžu obrátiť proti nám,” dodal.
V litovskom hlavnom meste sa 11. – 12. júla zídu lídri všetkých 31 členov transatlantickej vojenskej aliancie, aby diskutovali o budúcnosti NATO vo svete po invázii na Ukrajinu.
Posilnenie jej východnej hranice bude určite patriť medzi jej hlavné priority.
PREČÍTAJTE SI EŠTE
Prápor TikTok Ramzana Kadyrova sa snaží nahradiť Wagnera na Ukrajine
Zmiešané signály: Budú Wagnerovci bojovať na Ukrajine?