Krajiny BRICS tajne formujú nový hospodársky poriadok, budujúc tzv. mäkkú silu

❚❚

Bratislava 7. novembra 2024 (HSP/Pravda/Foto:TASR/AP-Alexander Nemenov)

 

Rusko a krajiny BRICS tajne pracujú na svojej mäkkej sile, aby sa vyhli spusteniu západných sankcií a nedali dôvod na špekulácie o rozporoch v rámci skupiny. Píšu o tom novinári Ljubov Stepušová a Elena Timoškina v ruských novinách Pravda

BRICS
Ruský prezident Vladimir Putin (v pozadí uprostred a na monitoroch) rozpráva počas plenárneho zasadnutia summitu skupiny BRICS, ktorá združuje krajiny Brazíliu, Rusko, Indiu, Čínu a Juhoafrickú republiku, v ruskej Kazani 23. októbra 2024

Krajiny BRICS musia pracovať bez toho, aby vzbudili pozornosť Maxim Oreškin, osobitný vyslanec prezidenta pre ekonomickú interakciu s krajinami BRICS a zástupca vedúceho ruskej prezidentskej administratívy, na medzinárodnom sympóziu „Vytváranie budúcnosti“ povedal, že v rámci BRICS „niektoré veci je lepšie robiť potichu, bez toho, aby vzbudzovali pozornosť“.

.

„Pozícia Ruska a ďalších krajín BRICS je proaktívna. Niektoré veci je lepšie robiť potichu, bez toho, aby vzbudzovali pozornosť. Ruská ekonomika sa dostala spod tlaku posledných rokov, pretože od roku 2014 vzniklo veľa inštitúcií, o ktoré sa dá oprieť. A v roku 2022 nedošlo z našej strany len k reakcii na negatívny tlak zo strany západných krajín, ale k proaktívnym krokom, ktoré nám umožnili nielen minimalizovať negatívne dôsledky, ale aj získať významné pozitívne prínosy,“ povedal Maxim Oreškin.

Boris Martynov, profesor Katedry medzinárodných vzťahov a ruskej zahraničnej politiky na Moskovskom štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov a zahraničnej politiky ruského ministerstva zahraničných vecí, sa domnieva, že diplomatické úsilie sa často uskutočňuje tajne. Podľa neho v BRICS neexistuje jednotný názor, ktorý by bol vnútený zhora z jedného centra, preto je potrebné sa vopred dohodnúť, dosiahnuť kompromis a „nevyhadzovať tieto rozpory hneď na dvor verejnej mienky“.

.

Sergej Lunev, hlavný vedecký pracovník Ústavu orientalistiky Ruskej akadémie vied, profesor katedry orientalistiky, doktor historických vied, naznačil, že Rusko je oveľa aktívnejšie ako ostatné krajiny BRICS, a súhlasí s tým, že „diplomatické veci sa nerobia otvorene, pretože ruské vedenie s BRICS veľmi počíta“.

„Tiché“ kroky sa podľa neho podnikajú v ekonomickej oblasti.

“Krajiny BRICS sú nespokojné s monopolným postavením Západu v ekonomickom systéme a cítia sa byť dosť diskriminované. A v tomto ohľade sa Rusko zjavne snaží krajiny zmobilizovať, obhajuje záujmy nezápadných krajín,“ povedal expert pre Pravda.ru.

 

BRICS je opatrný v rozvíjaní dvoch zbraní mäkkej sily

Ambícia BRICS spochybniť hegemóniu Západu nie je takmer žiadnym tajomstvom, keďže traja z členov skupiny: Rusko, Čína a nedávno pripojený Irán sa nachádzajú na rôznych úrovniach konfliktu so Západom. Dokonca aj India už má stupňujúce sa problémy s Kanadou a USA v súvislosti so separatizmom sikhov, ktorí v Kanade a inde volajú po nezávislom štáte Chalistan v rámci Indie.
Ale ako táto práca napreduje, na to sa, samozrejme, nepriateľské krajiny nesmú upozorňovať.

.

USA sa v BRICS najviac obávajú možného kroku Ruska, ktorým by sa tento blok zmenil na iniciatívu proti doláru. Na samite v Kazani zatiaľ neodznelo žiadne oznámenie o rezervnej mene BRICS, ale na jej vytvorení sa, súdiac podľa vyjadrení Maxima Oreškina, tajne pracuje.

 

 

„BRICS bude opatrný a bude konať postupne, postupovať pomaly. Ešte nenastal ten správny čas,“ povedal k tejto záležitosti ruský prezident Vladimir Putin.

Pokiaľ ide o inštitúcie, pravdepodobne pôjde o nový systém, alternatívu k systému SWIFT, pre medzinárodné platby, ktorý bude chránený pred západnými sankciami. Už teraz je pravdepodobné, že vznikne sieť komerčných bánk prepojených navzájom prostredníctvom centrálnych bánk BRICS, ktorá bude fungovať (už sa testuje) na technológii blockchain na ukladanie a prevod digitálnych tokenov krytých národnými menami. To zase umožní jednoduchú a bezpečnú výmenu týchto mien, čím sa obíde potreba dolárových transakcií.

.

 

Vykonaná práca je inšpirujúca

Súčasná globálna finančná architektúra je neprehľadná a diskriminačná pre nezápadné krajiny a treba ju reformovať, ale Západ sa tomu, samozrejme, bude brániť.

Napriek tomu je práca už viditeľná. V roku 2014 členské krajiny BRICS vytvorili Novú rozvojovú banku (NDB BRICS) s počiatočným kapitálom 50 miliárd USD. NDB slúži ako alternatíva k Svetovej banke a Medzinárodnému menovému fondu a poskytuje financovanie projektov v oblasti infraštruktúry a udržateľného rozvoja. Krajiny BRICS tiež vytvorili dohodu o podmienených rezervách (Contingent Reserve Arrangement – CRA), mechanizmus likvidity na podporu členských krajín, ktoré majú problémy s platbami.

Vznikla Ázijská infraštruktúrna investičná banka (AIIB), ktorá podporuje infraštruktúrne projekty na celom svete.

Ak vznikne nová rezervná mena (a to sa stane), krajiny BRICS budú na tomto základe budovať nový model globálneho riadenia, ktorý bude konsolidovaný a konštruktívny, a nie unipolárny. Predpokladá sa, že do roku 2030 budú krajiny BRICS pri navrhovanom rozšírení schopné prispievať viac ako 50 % k celosvetovému HDP, čo ešte viac posilní ich význam na svetovej scéne.

Skupina BRICS dokázala, že je kľúčovým hráčom v globálnom hospodárstve, pretože dokáže ukázať svoju mäkkú silu. Prostredníctvom svojej stratégie rastu a vývoja blok sľubuje, že vyvedie mnohé krajiny zo západného neokolonializmu, ktorý najviac oslovuje rozvíjajúce sa ekonomiky.

 

Prečítajte si tiež

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

08:19

Japonský premiér Šigeru Išiba v stredu zablahoželal Donaldovi Trumpovi k jeho zvoleniu za prezidenta Spojených štátov. Dvojica sa dohodla na posilnení japonsko-amerického spojenectva. Išiba vyjadril nádej, že čo najskôr sa s novozvoleným prezidentom USA stretne osobne, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

Japonský premiér: Zostanem vo funkcii a nedopustím politické vákuum
Na snímke japonský premiér a predseda vládnucej Liberálno-demokratickej strany (LDP) Šigeru Išiba
08:13

Francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecký kancelár Olaf Scholz a poľský premiér Donald Tusk vyjadrili vo štvrtok v spoločnom vyhlásení znepokojenie v súvislosti s politickou situáciou v Gruzínsku. TASR informuje podľa agentúry Reuters.

Demonštranti v Gruzínsku začiatkom tohto týždňa vyšli do ulíc na protest proti údajným volebným podvodom týkajúcim sa októbrových parlamentných volieb.

08:11

Ceny ropy vo štvrtok ráno vyrovnali časť strát z predchádzajúceho dňa. K rastu prispeli očakávania, že novozvolený americký prezident Donald Trump obnoví sankcie proti Iránu a Venezuele, čo by stiahlo z trhu s ropou časť dodávok. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters a údajov agentúry Bloomberg.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v januári dosiahla do 7.13 h SEČ 75,23 USD (70,34 eura) za barel (159 litrov).

08:07

Slovenský hokejista Martin Chromiak bodoval v druhom zápase za sebou v nižšej zámorskej AHL. Dvadsaťdvaročný útočník pomohol asistenciou k triumfu Ontaria nad Abbotsfordom Canucks 8:4.

06:43

Francúzsky prezident Emmanuel Macron viedol v stredu večer telefonicky “veľmi dobrý rozhovor” s novozvoleným prezidentom Spojených štátov Donaldom Trumpom, ktorý sa do prezidentského úradu opätovne vráti po štyroch rokoch, oznámil Elyzejský palác. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Francúzsky prezident zároveň vyhlásil, že je otvorený spolupráci s Trumpom v otázkach Ukrajiny a Blízkeho východu a tiež vyvíjania snáh na zabezpečenie mieru a stability, doplnil Elyzejský palác.

06:37

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a maďarský premiér Viktor Orbán v stredu telefonicky hovorili so zvoleným prezidentom USA Donaldom Trumpom. K návratu do Bieleho domu mu blahoželali bývalý americký prezident Barack Obama s manželkou Michelle i čínsky prezident Si Ťin-pching.

06:35

Hurikán tretej kategórie Rafael sprevádzaný vetrom dosahujúcim v nárazoch rýchlosť 185 kilometrov za hodinu zasiahol v stredu západ Kuby, kde opäť spôsobil rozsiahly výpadok dodávok elektriny.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke sneh na vrchole hory Fudži v Japonsku

Autor: TASR/AP-Kyodo News via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Lipták

René Pavlík

Gustáv Murín

Milan Šupa

Erik Majercak

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali