Kyjev 30. januára 2018 (HSP/Foto:Screenshot:YouTube)
Latinskoamerický Honduras a africký Gabun predbehli Ukrajinu v celom rade sociálno-ekonomických ukazovateľov, povedal na tlačovej konferencii v Kyjeve riaditeľ Agentúry sociálnych komunikácií Sergej Belaško.
„Smiali sme sa z Hondurasu, z Gabunu. Pozrite sa na čísla ekonomického rozvoja Hondurasu a Gabunu, pozrite si priemerný plat, ukazovatele hrubého domáceho produktu na obyvateľa. Všimnite si, ako sa rozvíja infraštruktúra v Gabune, koľko je tam postavených ciest, na elektrifikáciu a na všetko ostatné. To nie je smiešne,“ povedal Belaško.
Ekonomický expert, predseda organizácie Spoločenský audit Maxim Goľdarb vo vysielaní ukrajinskej televízie NewsOne povedal, že už viac než polovica obyvateľstva Ukrajiny žije pod hranicou chudoby. Tendenciu podľa neho potvrdzuje množstvo ľudí, ktorí požiadali o sociálne dávky: „Teraz osem miliónov rodín žiada o sociálne dávky. Osem miliónov ľudí – a nám hovoria o úspechoch vlády Grojsmana a o správnom smere Porošenka. Osem miliónov ľudí – viac než 20 miliónov ľudí je biednych. A prirátajte k nim ešte dôchodcov,“ pripomenul Goľdarb.
Totálne zbedačenie Ukrajiny sa začalo po krvavom štátnom prevrate, ktorý sa uskutočnil pod názvami euromajdan a Revolúcia dôstojnosti. Na Ukrajine, ktorá je na tom dnes horšie než Honduras a Gabun, novej moci začali po majdane radiť i slovenskí občania, niekdajší vysokopostavení politici Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš.
Jeden z vodcov prevratu a poprevratovbý premiér Arsenij Jaceňuk ešte prekonal sľuby Mikuláša Dzurindu zo slovenskej volebnej kampane v roku 1998, keď ukrajinským občanom sľuboval po podpise asociačnej dohody s EÚ nie dvojnásobné, ale až päťnásobné zvýšenie platov.
Pamätným sa stalo vystúpenie spolupredseda skupiny strategických poradcov pri Grojsmanovej ukrajinskej vláde Ivana Mikloša, ktorý na tlačovej konferencii s vážnou tvárou vysvetľoval ukrajinským občanom, že prudké a mnohonásobné zvyšovanie inkasných poplatkov je pre nich veľkým blahom.
Vladimír Mohorita
Na videu si môžete pozrieť, ako európsky poradca Mikloš v anglicko-ruskom vystúpení s jemnučkým slovenským prízvukom predostiera ukrajinskej verejnosti ideu o výhodnosti vysokých poplatkov za plyn