Prešov 1. marca 2021 (HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)
Už aj tak preťažené zdravotné sestry v prešovskej nemocnici musia behať po nemocnici s handrami a vedrami, pretože nový riaditeľ, trestne stíhaný Ľubomír Šarník, odmietol podpísať zmluvu s upratovacou firmou. Táto spoločnosť nemocnicu upratovala od roku 1989
Fakultnú nemocnicu s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove od prvého marca nemá kto upratovať. Nový riaditeľ Ľubomír Šarník sa rozhodol nepodpísať zmluvu s firmou, ktorá vyhrala verejnú obchodnú súťaž a nemocnicu upratuje od roku 1989.
Šarník je nominantom ministra zdravotníctva Mareka Krajčího. Za šéfa nemocnice ho vymenoval aj napriek tomu, že je trestne stíhaný pre daňové zločiny. O jeho vine zatiaľ neprávoplatne rozhodol okresný súd.
Podľa informácií z prostredia nemocnice, majú podľa návrhu riaditeľa od pondelka nemocnicu upratovať zdravotné sestry a ďalší personál. To všetko v čase vrcholiacej pandémie ochorenia Covid-19.
Otázka je, kto zabezpečí upratovanie operačných sál, ambulancií a ďalších nemocničných priestorov. Obavy majú pacienti, aj sestry, ktoré tvrdia, že v tejto vypätej situácii im pribudnú ďalšie povinnosti s upratovaním.
S upratovacou spoločnosťou, ktorá ešte za predchádzajúceho vedenia vyhrala súťaž na dodávky upratovacích prác, nepodpísalo nové vedenie zmluvu. Súťaž sa uskutočnila ešte pred dvoma rokmi. Zmluva podpísaná nebola. Firma doteraz fungovala na báze mesačných objednávok. Vedenie nemocnice rozhodlo o ukončení obchodného vzťahu ku koncu mesiaca.
Na situáciu v prešovskej nemocnici, zareagoval na sociálnej sieti aj poslanec Hlasu Richard Raši. Žiada okamžité odvolanie riaditeľa aj odstúpenie ministra zdravotníctva Mareka Krajčího.
„V prešovskej nemocnici budú upratovať zdravotné sestry! Nie, nie je to vtip. Novovymenovaný riaditeľ prešovskej nemocnice zo dňa na deň bez náhrady vyhodil z nemocnice upratovaciu spoločnosť a tak od dneška podľa medializovaných informácií upratujú zdravotné sestry.“
Raši tiež objasnil okolnosti okolo upratovacej firmy. Podľa neho je ťažké rozoznať, či nový riaditeľ, neprávoplatne odsúdený za ekonomický trestný čin, je viac nekompetentný, alebo bohorovný, ale tento spôsob riadenia nemocnice sa zákonite prejaví znížením úrovne zdravotnej starostlivosti v regióne.
„Šokujúce sú rovnako okolnosti, za akých sa rozchod nemocnice s upratovacou spoločnosťou odohral. Podľa zverejnených informácií bola upratovacia firma a jej zamestnanci udržiavaní celé mesiace v neistote. Súťaž – elektronickú aukciu síce firma s najnižšou cenou vyhrala, ale zmluvu s ňou nemocnica neuzavrela. Len si písomne objednávala práce na nasledujúci mesiac. Ale vo februári nie. Týždeň pred koncom mesiaca oznámili zamestnávateľovi 79 zamestnancov pracujúcich v nemocnici, že ďalšiu objednávku nedostane. Má si to za týždeň vyriešiť, buď ľudí prepustiť, alebo im nájsť inú prácu, alebo ich dať nemocnici, aj s čistiacou technikou. Toto mi príde ako “ponuka, ktorá sa neodmieta”. Najmä, ak tejto firme nemocnica dlhuje veľké peniaze za už odvedenú prácu,“ píše Raši a dodáva že na takúto ponuku by sa mali pozrieť aj orgány činné v trestnom konaní.
Len nedávno bol pritom ministrom Krajčím odvolaný zakladateľ a dlhoročný riaditeľ VUSCH František Sabol a na jeho miesto bol dosadený vyštudovaný hutník Anton Jura. Súčasná vláda sa dostala k moci na vlne „slušnosti“ ktorú mala priniesť do politiky. Nominácie trestne stíhaných, nekompetentných, či dokonca zvolenie špeciálneho prokurátora v podmienke o tom ale nesvedčia.
Peter Suchý