Bratislava 12. júna 2023 (HSP/Foto: Facebook PP)
Všetci sa venujú tomu, že Peter Pellegrini (Hlas SD) v sobotu povedal o strane Smer SSD, že patrí k politickým dinosaurom. Robert Fico, a nielen on, sa právom cítia byť urazení. Pellegrini však vo svojom príhovore povedal aj to, že jeho rozhodnutie odísť zo Smeru-SD a založiť Hlas-SD bolo to “najlepšie politické rozhodnutie” v živote. A to je asi ešte vážnejší výrok, než ten predchádzajúci
Marián Kéry na Pelllegriniho slová zareagoval takto: “Pellegriniho pomýlený (H)hlas. Je dobré, že ho Slováci počuli. Ak niekto doteraz pochyboval, po víkendovom sneme politickej strany Hlas-SD už zrejme nemusí. Zdá sa, že predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini sa definitívne rozhodol. Na sneme svojej strany otvorene a jasne zdôraznil, že SMER-SSD je stranou minulosti, doslova, že sme politický dinosaurus. Povedal, že naša strana opustila priestor štandardnej sociálno-demokratickej strany, z ktorej odchod pred tromi rokmi bol jeho “najlepším politickým rozhodnutím”. Pred svojimi straníkmi dodal aj to, že nám ide iba o to, aby sme sa chopili moci. A že kvôli tomu sme ochotní spriahnuť sa s čertom, diablom… Peter Pellegrini, v snahe zapáčiť sa napríklad takým progresívcom, pekne prestrelil.”
Vie Pellegrini niečo, čo ostatní nevedia? Prezidentka Zuzana Čaputová nedávno povedala, že sa víťazom volieb bude rozprávať, ale že ho nemusí poveriť zostavením vlády. Z toho sa dá usúdiť, že má svojho favorita, ktorému by poverenie udelila radšej než víťazovi volieb. Pellegrini si musí byť vedomý toho, že elektorát Smeru a Hlasu sú do značnej miery spojené nádoby. Takýmto surovým dištancovaním sa od Smeru dostáva svojich voličov, ktorí ho často považujú za umiernenejšiu verziu Smeru, na ostrú hranu rozhodovania. A ak je toto správa, ktorú sa mali dozvedieť jeho voliči, dôsledky uvidíme v najbližších prieskumoch.
Kéry interpretuje nielen svoje postoje. Dá sa predpokladať, že podobne to vidia viacerí politici Smeru: “Veľmi odvážne, bohorovné expresívne slová politika, ktorý bol v strane SMER 20 rokov a prešiel viacerými významnými straníckymi pozíciami – od okresného predsedu cez krajského predsedu až do pozície podpredsedu strany. Pri jeho slovách som si tiež uvedomil fakt, že v našej politickej strane, ktorá vznikla v roku 1999, som od roku 2001. No na rozdiel od Petra Pellegriniho sa politickým dinosaurom necítim byť ani zďaleka… Alebo platí to, že pre dinosaura každý dinosaurom? Pozrel sa Pellegrini pred snemom Hlasu-SD do zrkadla? Ak má byť on tou čistou a nepoškvrnenou, novou sociálno-demokratickou tvárou, prečo v sociálnej oblasti aj na sneme v Púchove v podstate len verklíkoval to, čo SMER-SSD hovorí a snaží sa presadzovať niekoľko posledných mesiacov?”
Pellegrini tiež nedávno povedal, a v nedeľu to opakoval, že si nevie predstaviť sadnúť si do vlády spolu s Robertom Ficom. Kéry mu vyčíta, že svojich budúcich koaličných partnerov vidí v Saske alebo Progresívnom Slovensku: “Áno, OĽaNO aj Kotlebovcov si verbálne odmietol. Ale ak odmietaš, čo i len nepriamo, aj SMER-SSD, na vytvorenie novej vlády, ak uspeješ vo voľbách, budeš potrebovať s najväčšou pravdepodobnosťou minimálne aj jednu liberálnu politickú stranu. Prečo nenazbieraš odvahu jasne pomenovať, ktorú preferuješ? Šimečkovo Progresívne Slovensko? Tvoji potenciálni voliči, ktorým sa zaliečaš, by si zaslúžili vedieť, či sa po predčasných voľbách môžu zobudiť do dúhového rána, ktoré prinesie prísľub liberálom aj v iných kultúrnych otázkach.” Takúto vládu by väčšina Slovenska privítala len veľmi ťažko. Ale väčšie nebezpečenstvo, než jej pravicový charakter (bez ohľadu na “ľavicovosť” Hlasu) spočíva v jej nestabilite. Dajú sa predpokladať nezhody v riešení zásadných otázok a prehĺbenie kultúrnych vojen. Je veľmi pravdepodobné, že jediným východiskom by boli opäť predčasné voľby. A to by problémy Slovenska len prehĺbilo. Je ešte kam?
Kéry píše, že Pellegrini hrá vabank. Že dobre vie, že Smer by odmietnuť nemal, veľkú časť jeho voličov, ktorí majú ako druhú voľbu Smer, by tým mohol vyplašiť. Preto cielene mystifikuje a hrá na obe strany. Chce byť pre každého pekný. Toto si už ale dlho dovoliť nemôže. Skôr to vyzerá, že teraz hrá viac o priazeň pravicových a liberálnych politikov, než o priazeň voliča. Krája medveďa, ktorý ešte behá po lese. Naozaj je tak krátkozraký, alebo mu ide rýchly politický zisk? A Kéry pripomína ešte jednu vec: “Ľudia pod Tatrami žijú od výplaty k výplate a Slovensko chradne. Ale tu, v čase úradníckej vlády prezidentky Čaputovej, akoby nikto za to neniesol zodpovednosť. Preto treba hlas Smeru SSD počuť! Treba jasne pomenovať, kto je za daný chaos, neschopnosť a amaterizmus zodpovedný. Treba jasne povedať aj to, kto tu je vojnový štváč. Ak tento štýl politiky prekáža aj Petrovi Pellegrinimu, je to problém Hlasu-SD.” Za stav krajiny nie je zodpovedné len OĽANO, ktoré Pellergrini odmietol, ale aj politici, s ktorými koketuje.
“Je preto dobré,” uzatvára Kéry, “že Pellegriniho hlas ľudia počuli. A môžu porovnávať s postojmi a názormi Roberta Fica, ktorý aj v najťažších chvíľach neuhne. Zrejme potom viacerí môžu svoje voličské rozhodnutie skorigovať.” Kéry sa spolieha, že voliči Hlasu, ktorým sa jeho koketovanie s progresívcami a liberálmi nepáči, zmenia do volieb svoje rozhodnutie a presunú sa k Smeru. To však Slovensko od vlády, ktorá môže priniesť ešte viac rozdelenia a chaosu, nemusí zachrániť. Bol by to pádny argument pre prezidenta apolitického a hľadajúceho najmä prospech Slovenska, aby sa zachoval podľa ústavných zvyklostí. Či to bude dostatočný argument aj pre Čaputovú, je však otázne. A to v sebe nesie ďalšie riziko. Ak s prehľadom vyhrá Smer a ona poverí zostavením vlády niekoho iného, skončí to buď nepokojmi alebo letargiou občanov, ktorí prestanú veriť, že v demokratickej spoločnosti majú na chod štátu akýkoľvek vplyv. Oboje by Slovensku uškodilo.
Prečítajte si tiež:
Pellegrini svojimi vyjadreniami rozbúril vody. Matoviča správy potešili, reaguje aj Uhrík
Chmelár: Treba si už konečne otvoriť oči. Pellegrini zmietol zo stola ilúzie naivných ľudí