“Marián Kotleba vo svojom videu zosmiešňuje a relativizuje dôležité hygienické opatrenia ako dôkladné umývanie rúk. Nielenže zneužíva krízovú situáciu, ktorá si už vyžiadala tisícky obetí po celom svete na šírenie svojej propagandy, ale šírením takýchto nezmyslov vystavuje zvýšenému riziku aj občanov Slovenska, ktorí sledujúc verejné prejavy poslanca môžu prísť k mylnému záveru, ako sa koronavírus šíri a ako sa proti nákaze chrániť,” vysvetľuje riaditeľ Inštitútu ľudských práv (IĽP) Peter Weisenbacher.
Vláda svojim rozhodnutím dňa 11.3. práve ku dňu 12.3. vyhlásila na Slovensku mimoriadnu situáciu. V ten deň, minulý štvrtok, poslanec Kotleba po rokovaní parlamentných strán v uzavretej budove NR SR zverejnil svoje vyhlásenie na Facebooku, ktoré doteraz zaznamenalo takmer 60 000 pozretí a následné aj na stránke YouTube, kde sa zobrazilo viac ako 45 000 krát.
“Poslanec Kotleba je verejný činiteľ a musí znášať aj vyššiu mieru zodpovednosti za svoje verejné výroky, pretože majú aj väčší dopad ako pri bežnom občanovi. Jeho klamstvá a konšpirácie, ktorými sa snaží obviňovať niektorých ľudí zo šírenia koronavírusu na základe ich národnostnej príslušnosti a etnicity, sú podnecovaním nenávisti voči utečencom. Neštíti sa zneužívať dokonca krízovú situáciu štátu, aby vytváral pocit ohrozenia a šíril poplašnú správu,” upresnila Alena Krempaská z IĽP
Inštitút ľudských práv krátko po voľbách v roku 2016 podal podnet na Generálnu prokuratúru, aby navrhla Najvyššiemu súdu rozpustenie strany Kotleba -ĽSNS. Petíciu na podporu tohto návrhu podporilo viac ako 30 000 občanov SR. Najvyšší súd minulý rok však tento návrh zamietol. V médiách sa objavila informácia, že za týmto rozhodnutím môže byť obžalovaný Marián Kočner, ktorý sa mal tak vyjadriť v uniknutej komunikácii cez Threemu.