Važec 18. decembra 2019 (HSP/Foto:screenshot video/video: Youtube, fb)
V utorok sa na internete objavilo video brutálnej bitky mladého hasiča vo Važci, ktorý sa snažil vyhnúť fyzickej konfrontácii s početnou skupinou miestnych osadníkov a zmierlivo no bezúspešne ustupoval. Bitke predchádzal konflikt, ktorý chcel hasič riešiť a ktorý vyvstal z agresívneho správania rómskeho žiaka voči jeho dcére
Bitka sa odohrala ešte 11. decembra no médiá o nej informovali až 17. decembra. Mlčala aj polícia. Ozvala sa až po medializácii videa Milanom Mazurekom z ĽSNS. Vo svojom vyjadrení uviedal, že nechcela páchateľov odstrašiť a kroky polície mali ostať pred nimi utajené až do času, kým sa ich nepodarí dolapiť. V stredu už polícia informovala, že pozná mená všetkých páchateľov zo skupiny násilníkov.
V stredu Važec, obec v ktorej k incidentu došlo navštívil aj predseda ĽSNS Marian Kotleba, pričom sa zúčastnil mimoriadného zastupiteľstva v obci.
“Máme tu dnes 200 našich chlapov, ak sa budete chcieť ísť pozrieť do osady, my sme pripravení,“ vyhlásil Kotleba. Jeho vystúpenie pritom prerušoval potlesk občanov.
Kotleba na tomto zasadnutí s občanmi diskutoval aj spolu so starostom, či policajným riaditeľom miestnej poriadkovej polície.
Hneď v úvode Kotleba ozrejmil, že túto situáciu neberie ako spolitizovanie:
„Ja tu nie som dnes, ako predseda našej politickej strany. Ja som tu dnes, ako člen výboru pre obranu a bezpečnosť Národnej rady Slovenskej republiky, ktorý keď videl to video, tak nemohol ostať sedieť doma a povedať, že je to bežná situácia. To nebol útok! To bol pokus o zlynčovanie človeka!“
Počas vystúpenia sa Kotlebovi posťažovali občania, že situácia v dedine je neúnosná. Jeden z nich sa priznal, že zvlášť s rómskymi deťmi je obrovský problém a nikto to už ani nemôže kritizovať.
Važec dosiaľ nenavštívila ministerka Saková ani nikto iný z ministerstva vnútra, aby problémovú bezpečnostnú situáciu riešili.
Nakoniec sa občania spolu s členmi ĽSNS prešli obcou k miestam, kde majú s osadníkmi problémy.
Kotleba už dlhšie upozorňuje na problematiku neprispôsobivých občanov na Slovensku. V roku 2016 zriadil aj vlakové hliadky, ktoré mali na starosti členovia ĽSNS. Tí kontrolovali vlaky, ktoré premávali cez rómske osady. Kotleba vtedy reagoval na útok Róma vo vlaku, ktorý okradol mladé dievča a škrtil ju šnúrou od topánok
Na útok zareagovala už aj podpredsedníčka PS Irena Bihariová, ktorá žiada v tejto veci odborný prístup
“Ide o odpudivý násilný čin, ktorý treba jednoznačne odsúdiť. Je jedno, akej etnicity je obeť či páchateľ, násilie je odporné v každej forme a zasluhuje tvrdé zákonné potrestanie. Hlboko sa mi hnusí akýkoľvek prejav zvlčilej agresie, zvlášť ak smeruje voči ženám. Je mi úprimne ľúto dotyčného muža a jeho rodiny, veľmi dúfam, že bude zdravotne v poriadku a dostane sa z toho bez následkov a dlhodobej traumy.
Je mi však odporné aj to, ako sa daný prípad rozhodli okamžite zneužiť Kotlebovci, ktorí dnes dorazili do obce a ponúkli 200 mužov na “vyriešenie problému”.
“Pri trestných činoch hrá etnicita rolu len vtedy, keď je motívom spáchania trestného činu. Inými slovami, ak si páchateľ vybral svoju obeť len preto, aby tým vyjadril svoj nenávistný postoj k skupine, ku ktorej obeť patrí. Kotlebovci však vnímajú etnictu ako všeobecný kľúč, podľa ktorého selektujú páchateľov a podľa ktorého si vyberajú prípady hodné ich pozornosti. A to aj vtedy, ak v samotnom prípade nehrá etnicita žiadnu rolu,” čím zrejme naznačila, že v tomto prípade nevidí ako dôvod skutku etnicitu poškodeného. “Okamžite prípad zneužijú na manipulatívnu hru s voličom, ktorému ho podhodia ako dôkaz o tom, prečo sa treba s touto skupinou radikálne porátať”, uviedla podpredsedníčka PS.
Bihariová však ďalej uvádza:
“Reakcie verejnosti – pochopiteľne pobúrené prípadom – prestávajú rozlišovať medzi konkrétnym páchateľom a ostatnými príslušníkmi skupiny, z ktorej pochádza. A následok? Populistom to prinieslo politické body, spoločnosť sa ešte viac zradikalizovala, ale problém ostáva.
Je pri tom paradoxné, že v prípade dobitého občana z Dominikánskej republiky, ktorého mal na svedomí Kotlebov spolustranník Medvecký, rasu obete Kotleba nespomínal. Vtedy mal podľa neho „Medvecký len ťažšie životné obdobie“.
Bihariová aj v tomto prípade preto žiada odborný prístup a premyslené riešenia:
“Nepotrebujeme žiadnych fiktívnych hrdinov, ktorí “jediní pomenovali pravdu”. V skutočnosti skôr pravdu skresľujú a okrem teatrálnych politických výstupov od nich nepočuť nič o skutočne realizovateľných opatreniach.
Dnes sú to práve obyvatelia obce a ich starostovia a starostky, kto môže najvýraznejšie ovplyvniť riešenia: to oni môžu rozhodnúť, či budú v obci škôlky, komunitné centrá, terénna sociálna práca, rómske občianske hliadky, či budú miestni Rómovia a Rómky zapojení do projektov na podporu zamestnanosti, vysporiadania pozemkov, či bude v osadách fungovať včasná intervencia pre deti. Je smutné, že štát nechal takto ťažkú problematiku na pleciach samosprávy. Aj preto chceme pre samosprávy zabezpečili odbornú, metodickú aj finančnú pomoc. Situáciu dokážeme zvládnuť iba vďaka odborným a premysleným riešeniam, ktoré pomôžu aj majorite, aj vylúčenej komunite.”
Podpredsedníčka tvrdí, že práve v programe PS prinášajú riešenia, ktoré nebudú privilegovať jedných na úkor druhých, ale pomôžu aj majoritnej aj rómskej časti obce. “Obe si zaslúžia dôstojný a pokojný život.”
Video brutálnej bitky vo Važci: