Bratislava 15. februára 2024 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Facebook)
Aktualizované 15. februára 2024 17:03
Vláda by mohla udeliť amnestiu na priestupky spáchané počas obdobia mimoriadnej situácie a núdzového stavu vyhlásených pre pandémiu COVID-19. Kabinetu to navrhol splnomocnenec vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 a poslanec Národnej rady SR Peter Kotlár (SNS). Návrh predloží na budúcotýždňové rokovanie vlády
“Môj iniciatívny návrh smeruje k odstráneniu dôsledkov protiústavného zásahu do práv a slobôd občanov Slovenskej republiky, ako aj k odstráneniu protiústavného ukladania povinností počas tzv. mimoriadnej situácie alebo núdzového stavu v období tzv. pandémie COVID-19,” vyhlásil Kotlár na štvrtkovej tlačovej konferencii. Navrhovanú amnestiu označil za prvý významný krok pre upokojenie rozdelenej spoločnosti od čias pandémie.
Splnomocnenec poukázal na to, že vláda už v rokoch 1992 a 1998 prijala obdobné uznesenia týkajúce sa amnestií vo veci priestupkov. Ide podľa neho o postup v súlade s Ústavou SR, ktorá umožňuje vláde generálne oslobodiť páchateľov priestupkov, pričom sa vyžaduje súhlas nadpolovičnej väčšiny členov.
Amnestiou by vláda mohla vydať príkaz zastaviť začaté priestupkové konania alebo konania vôbec nezačať, respektíve podobu, keď sa uložená sankcia nevykoná alebo zmierni. Možnosťou by bola aj forma, ktorou by sa zmiernili alebo odstránili následky už uloženej sankcie. Ako podotkol Kotlár, takáto forma ešte nikdy nebola uplatnená.
Krajčí: Amnestia je zlý signál pre tých, ktorí dodržiavali pandemické opatrenia
Navrhovaná amnestia na priestupky spáchané počas pandémie COVID-19 je zlým signálom pre ľudí, ktorí rešpektovali pandemické opatrenia a chránili tak zdravie ostatných. Vyplýva to zo štvrtkového vyjadrenia exministra zdravotníctva a poslanca parlamentu Mareka Krajčího z hnutia Slovensko.
“Nie je to nič prekvapujúce. Ide sa presne podľa scenáru z poľovníckej chaty, kde Robert Kaliňák avizoval, že všetky pokuty za nenosenie rúšok sa zrušia,” poznamenal. V tejto súvislosti poukázal aj na odvolanie Jána Mikasa z funkcie hlavného hygienika.
Dvořák: Amnestia je zlým signálom pre tých,ktorí boli cez pandémiu zodpovední
Amnestia na priestupky spáchané počas pandémie COVID-19 by bola zlým signálom pre ľudí, ktorí sa správali zodpovedne a rozhodli sa chrániť životy a zdravie seba a blízkych. Uviedol to poslanec parlamentu Oskar Dvořák (PS).
O rušení pokút za nedodržanie pandemických opatrení podľa neho hovoril aj súčasný minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) na “poľovníckej chate”. Skritizoval, že splnomocnenec vlády pre prešetrenie pandémie Peter Kotlár, ktorý amnestiu navrhuje, tak poslušne splnil zadanie.
ÚVZ: Právomoc posudzovať zákonnosť predpisov a ich súlad s ústavou má výlučne ÚS
Právomoc posudzovať zákonnosť všeobecne záväzných právnych predpisov a ich súlad s Ústavou SR má výlučne Ústavný súd (ÚS) SR. V súvislosti s návrhom zaviesť amnestiu na priestupky spáchané počas pandémie COVID-19 na to poukázal Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.
Zároveň podotkol, že súd pri opakovaných posúdeniach ústavnosti vyhlášok ÚVZ SR nekonštatoval porušenie základných ľudských práv a slobôd. “K téme covidovej amnestie hlavný hygienik SR Tatiana Červeňová odprezentuje svoj názor v najbližších dňoch ministerke zdravotníctva SR Zuzane Dolinkovej,” dodala hovorkyňa úradu Daša Račková.