“Otvorili dvere a povedali koniec,” uviedol.
Denník pripomína, že Najvyšší súd SR Kosíkovi potvrdil trest 14 rokov väzenia a peňažný trest stotisíc eur pre falšovanie zmeniek, Kosík následne ušiel. V novembri 2016 ho v Mali zadržal Interpol, odvtedy bol vo väzení.
Kosík, ktorý v decembri 2017 v rozhovore pre SME potvrdil úlohu bývalého riaditeľa SIS Ivana Lexu v zavlečení prezidentovho syna Michala Kováča mladšieho do zahraničia, bol vo väzení v africkom Mali dva roky. “Kosík dlhodobo tvrdí, že je ochotný svedčiť o únose Kováča ml. aj o ďalších kauzách bývalých príslušníkov SIS. Od štátu však žiada, aby mu zaručil bezpečnosť. Teraz, po prepustení, svoje ďalšie kroky nechcel komentovať,” dodal denník SME.
Ďalšie trestné konania
Kosík zároveň čelí na Slovensku ďalším trestným konaniam. V jednom prípade je Ľuboš Kosík obvinený z obzvlášť závažného zločinu vydierania. V druhom prípade ide tiež o obzvlášť závažný zločin vydierania, ale tu je už naňho dokonca podaná obžaloba.
Trestné stíhanie v prvej kauze sa začalo 24. júna 2015 a je pikantné tým, že Ľuboš Kosík, chtiac prinútiť istého človeka, aby mu podpísal tri zmenky v celkovej hodnote 2 400 000 eur, si najal Juraja Billíka, prezývaného Čapatý, zo skupiny sýkorovcov, aby poškodeného zbil. Čapatý/Billík je verejnosti známy ako človek, ktorý na pokyn Róberta Lališa alias Kýbla spáchal niekoľko vrážd.
Obžaloba z druhého skutku vydierania bola na pána Kosíka podaná prokurátorom Okresnej prokuratúry Bratislava I v stredu 29. júna 2016. Ide o veľmi komplikovaný prípad, v rámci ktorého chcel podvodník podviesť iného podvodníka a jeden z nich si najal Ľuboša Kosíka, aby s tým druhým urobil poriadky. Podstatné je, že v tejto kauze hrozí obžalovanému doživotie (viac v článku).