Kórejská expertka: Svet má veľmi zdeformovaný pohľad na Severnú Kóreu, môžu za to najmä správy mediálnych agentúr

❚❚

Praha 15. júna 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Korea Summit Press Pool via AP, Screenshot Info.cz)

 

Predsedníčka Česko-Kórejskej spoločnosti Jana Chamrová ponúkla aj iný obraz o Severnej Kórei ako bol podávaný v médiách, a aj preto podľa nej sú ľudia u nás prekvapení zo samitu prezidenta USA Donalda Trumpa so severokórejským lídrom Kim Čong-unom, informuje portál Info.cz

Severokórejský vodca Kim Čong-un (vľavo) neplánovane nakrátko pozval juhokórejského prezidenta Mun Če-ina na severokórejskú stranu hranice v dedine Pchanmundžom ležiacej v demilitarizovanej zóne medzi oboma kórejskými štátmi 27. apríla 2018

Podľa Chamrovej, ktorá sa zaoberá kórejskou problematikou, summit nebol nič neuveriteľné a prekvapivé. Vysvetľuje, že úlohu tu hrajú  sankcie a Severokórejčania sa “báli o existenciu”, preto vyvíjali jadrový program, aby mali istú váhu pred zahraničím, aby ich neignorovali. Teraz, keď ustupuje od jadrového programu, požaduje isté záruky.

.

Chamrová pre niekoho prekvapivo vraví, že “KĽDR ide v rozvoji dopredu”. Stredná vrstva tam žije životom nám podobným, badať tam istý pokrok, čo je do istej miery aj Kimova priorita. Už zhruba päť rokov chce pre túto vrstvu zabezpečiť isté výdobytky, aby súhlasila s jeho vládou. Ide o budovanie zábavných parkov, povolenie podnikať a cestovať, ale je to samozrejme všetko ešte “oklieštené”. Krajina teda ide dopredu a “nie je izolovaná, ako sme to my zvykli počúvať”.

Moderátor Pavel Štrunc prejavil prekvapenie z Chamrovej vyjadrení, pretože doteraz nebolo možné počuť o nejakom slobodnom podnikaní v Severnej Kórei, veď “90% správ hovorí o striktnom autoritárskom režime”.

.

Ale Chamrová potvrdzuje: “Je to veľmi zdeformovaný pohľad na Kóreu, ktorý svet má, a to hlavne produkciou správ mediálnych podnikov. Správy sú monolytické, existuje istý naratív, linka, po ktorej sa ide, a veľmi málo sa z nej vychyľuje. Čo do toho rámca nepatrí, to sa veľmi ťažko do spravodajstva dostáva. Realita je trochu inde a je na škodu, že sme ju doteraz nevnímali.”

Vraví však, že spravodajstvo o KĽDR sa už pomaly mení a búra zaužívané predstavy, čoho dôkazom je podávanie si rúk Kima s prezidentom USA Donaldom Trumpom, s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom a s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom. Doteraz šlo vo veľkej väčšine o negatívne správy, napríklad o väznení a mučení, ktoré ale zamedzili počuť aj o niečom inom.

Na snímke Jana Chamrová

Trumpove vyjadrenia o Kimovi, že je “chytrý vyjednávač”, ukazujú na zmenu, “akoby sa niečo netradičné stretlo s netradičným” a vedia sa dohodnúť. Chamrová však pripomína, že treba ešte veľa pracovných stretnutí, aby sa aj niečo konkrétne stalo, pretože “podpísaná deklarácia bola veľmi všeobecná”.

Vyzdvihuje fakt, že Trump býva v politike svojrázny a zachádza aj mimo diplomaciu, a to je práve pre Kima väčšia šanca k niečomu sa dopracovať. Aj väčšia ústretovosť zo strany juhokórejského prezidenta dáva Kimovi “príležitosť vyjsť zo slepej uličky”.

Na Štruncovu otázku, kto vlastne vyhral, Chamrová odpovedá, že vyhrali obidve strany. Trump to potreboval pre získanie väčších sympatií vo svojej krajine a Kim je víťaz preto, lebo “zo zlého človeka sa stáva prístupná osoba”.

.

Kim Čong-un podľa Chamrovej “nie je ani diktátor v pravom slova zmysle”. Dokonca ani neizoluje krajinu. Býva v kontakte s krajinami v Afrike, v Latinskej Amerike a v juhovýchodnej Ázii. Západný svet si to ani nemohol všimnúť kvôli “zaškatuľkovanej” predstave o Kim Čong-unovi a jeho krajine, a zrazu je tu pre nás veľká zmena a Severná Kórea je krajina ako každá iná, čeliaca podobným problémom ako aj iné krajiny.

Poukazujúc na mučenie a represálie, podľa Chamrovej v západnom myslení je to iné, ale z ázijského pohľadu nevybočuje z rámca, veď prísne tresty má aj Saudská Arábia. A rôzne tajnosti sú normálom aj pre iné krajiny. Ako príklad uviedla počet väznených, či zdravotný stav čelných prestaviteľov krajiny. “V istých veciach kladieme na Kóreu nároky, ktoré nekladieme na iné krajiny,” konštatuje.

Rozhovor sa dotkol aj otázky denuklearizácie, k čomu Chamrová vraví: “Jedna dôležitá vec je to, že čo Trump s Kimom podpísali v rámci denuklearizácie, je len odkaz na pchanmundžomskú deklaráciu podpísanú juhokórejským prezidentom Mun Če-inom a severokórejským lídrom Kim Čong-unom, čiže Amerika do toho nijako aktívne ďalej nevstúpila a na summite sa v tomto nič nové neodohralo.”

Chamrová poukazuje na slovné spojenie v americko-kórejskej deklarácii o “kompletnej denuklearizácii”. Je to totiž iba jedno adjektívum, ktoré je pre USA dôležité, pretože požaduje, aby bola denuklearizácia “kompletná, overiteľná a nezvratná”. Na tom to v minulosti zlyhalo, pretože sa “denuklearizácia nedala overiť a Severokórejčania znova začali s jadrovým programom”.

Navyše sa hovorí o denuklearizácii celého Kórejského polostrova, nielen jeho severnej časti, a to je ústupok Severokórejcom, lebo podľa nich ide o problém celého polostrova a nielen oni “páchajú zlo”. Chamrová poukazuje na to, že v Južnej Kórei majú USA protiraketový štít, taktiež asi 30-tisíc vojakov a každoročne usporadúvajú s Juhokórejčanmi manévre, čo Severná Kórea vníma veľmi citlivo.

.

Čo sa týka Číny, podľa Chamrovej sa nič nemení na tom, že naďalej bude držať ochrannú ruku nad KĽDR. Vojenské manévre skôr vadia Číne, ale KĽDR bola tá “hlasná trúba”, ktorá to vyhlasovala.

Dôležité pre Chamrovú je aj slovo “prosperita”, ako Trump pomôže KĽDR v deklarovanom ekonomickom rozvoji, či len zmierni sankcie alebo poskytne aj priamu ekonomickú pomoc. Je jasné, že Severokórejčania nepripustia humanitárnu pomoc, skôr poloinvestičné aktivity.

A čo sa týka zjednotenia Kórejského polostrova, táto otázka je údajne pre USA irelevantná. U oboch Kórejčanov sú rôzne názory: starší by si aj želali zjednotenie, ale pre mladých, ktorí minulosť nezažili, je tá druhá Kórea už prakticky iná krajina a iný národ. Ale z diplomatického správania oboch je podľa Chamrovej zrejmé, že “je to vždy ten kórejský národ so svojou dlhou niekoľkotisícročnou históriou”.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

16:39

Európska komisia (EK) vo štvrtok oznámila, že EÚ uvoľnila ďalších 122 miliónov eur na humanitárnu pomoc pre oblasť Afrického rohu, lebo tento región aj naďalej čelí dôsledkom vojnových konfliktov a prírodných katastrof v podobe sucha a záplav.

16:38

Alžírsky ropný tanker vo štvrtok vyplával smerom k Libanonu, ktorý je od uplynulého víkendu bez elektriny. Z Alžírska tam teraz mieri prvá dodávka približne 30.000 ton paliva.

16:34

S takou bombou, aká sa včera našla v areáli chemického závodu v Litvínove-Záluží, sa českí pyrotechnici ešte nestretli. Podľa policajnej hovorkyne Ireny Pilařovej ide o unikátny nález, ktorý je nebezpečný najmä pre spúšťací systém, ktorý môže byť nastavený až na 144 hodín. Prísne bezpečnostné opatrenia sú preto podľa polície namieste. O ďalšom postupe sa českí pyrotechnici radia s nemeckými kolegami. Uviedli to vo štvrtok na svojom webe.

16:33

Ministerka hospodárstva SR Denisa Saková (Hlas-SD) navštívila Čínu, pretože ide o významnú svetovú ekonomickú veľmoc, ktorá je aktívna v investíciách po celom svete. Čína zohráva stále významnejšiu úlohu aj vo výrobe automobilov, čo je pre Slovensko kľúčový sektor. Uviedol to pre TASR Peter Podstupka, riaditeľ tlačového odboru Ministerstva hospodárstva (MH) SR v reakcii na vyjadrenia opozičného KDH ohľadom Sakovej pracovnej cesty v Číne.

16:32

Austrália vo štvrtok predstavila dohodu o výrobe rakiet na domácom území, čím sa snaží posilniť vojenské spôsobilosti v čase regionálnych pretekov v zbrojení. Protilodné strely Naval Strike Missile (NSM) a viacúčelové strely s plochou dráhou letu Joint Strike Missile (JSM), ktoré sú ešte vo vývoji, sa budú vyrábať v meste Newcastle severne od Sydney, oznámil austrálsky minister obranného priemyslu Pat Conroy.

16:04

Európska únia vo štvrtok poslala na portugalskýostrov Madeira dve hasiace lietadlá zo Španielska, oznámil hovorca Európskej komisie. Portugalsko v stredu požiadalo EÚ o pomoc pri boji s lesným požiarom, ktorý v oblasti zúri už týždeň a ohrozuje aj lesy zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.

15:46

Taiwanský vyšší súd vo štvrtok poslal ôsmich vojakov do väzenia za špionáž pre Čínu. Jeden z nich bol odsúdený až na 13 rokov odňatia slobody. V prospech Pekingu podľa súdu konali v záujme osobného finančného obohatenia.

15:38

Predstavitelia Európskej centrálnej banky (ECB) na svojom zasadnutí minulý mesiac zvolili v otázke zníženia úrokových sadzieb zdržanlivý postoj a naznačili, že svoj postoj môžu prehodnotiť v septembri. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters, ktorá sa odvolala na vo štvrtok zverejnený protokol z júlového zasadnutia.

15:31

Na Pražský hrad sa v piatok vráti každodenné slávnostné striedanie hradnej stráže pred Bránou gigantov. Brána bola od začiatku júla uzavretá z dôvodu rekonštrukcie bezpečnostných prvkov. Vo štvrtok jej znovuotvorenie oznámil Hrad.

15:24

Agent ruskej vojenskej rozviedky GRU Pavel Rubcov, ktorý bol súčasťou nedávnej výmeny väzňov medzi Západom a Ruskom, prednášal v rokoch 2018 a 2019 na Letnej škole žurnalistiky Borisa Nemcova na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej (FF UK). Predstavoval sa ako Pablo González – vojnový korešpondent zo Španielska so zameraním na postsovietsky priestor. V Prahe sa stretával aj ruskými opozičnými politikmi, o ktorých písal svojim dôstojníkom reporty. Vo štvrtok tieto zistenia publikoval web iRozhlas.cz

15:23

Ukrajinská pohraničná stráž vo štvrtok uviedla, že na ukrajinsko-bieloruských hraniciach nezaznamenala žiadne známky pohybu bieloruských vojakov alebo vojenskej techniky.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke ľudia v nafukovacích kolesách sa plavia po chladnej rieke Comal, keď teploty v južnom Texase extrémne hodnoty

Autor: TASR/AP-Eric Gay

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Lipták

Gustáv Murín

Dušan Hirjak

Milan Šupa

René Pavlík

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali