Bratislava 19. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
Najväčší rozruch medzi koaličnými poslancami v ostatnom čase nevyvolala ani tak vládou schválená Dohoda o obrannej spolupráci, ktorá môže ohroziť naše záujmy, stabilitu a mier v regióne, ale najmä cesta generálneho prokurátora Maroša Žilinku na oslavu 300. výročia založenia prokuratúry v Rusku. Teraz do Žilinku kope asi každý liberál či progresívec, vrátane prezidentky Zuzany Čaputovej. Svoj názor na takéto útoky vyjadrili aj tri ženy z mimoparlamentného prostredia. A koalícii sa ich postoj páčiť nebude
Sestra Igora Matoviča Zuzana Belicová je známa svojím kritickým postojom voči výstrelkom vládnej koalície. Takto sa postavila aj k téme návštevy Maroša Žilinku v Ruskej federácii, kde sa zúčastnil osláv založenia prokuratúry. Pýta sa, aký je dôvod neustáleho útočenia koaličných politikov na generálneho prokurátora, prečo z neho lživo robia ruského agenta a akýsi domnelý „štít pre opozíciu“.
„Je to preto, lebo v ňom nemajú istotu, žeby chránil ich zadky keby boli raz náhodou trestne stíhaní? Tak nech konajú tak, aby z jeho zásadných a nestranných rozhodnutí nemali už teraz plné gate bobkov,“ vyhlásila Belicová.
Naznačuje, že koalícia sa svojou protislovenskou aktivitou zahráva s trestným činom vlastizrady, ktorej sa Maroš Žilinka s istotou potichu prizerať nebude.
„Miesto neustáleho znevažovania jeho osoby by si mohli naštudovať trestný čin vlastizrady. Lebo aktuálne mnohí z nich svojou servilnosťou k americkej armáde a k USA pri podpise zmluvy dovoľujúcej tu mať ich vojenské základne, majú k vlastizrade veľmi blízko,“ myslí si Matovičova sestra Zuzana Belicová.
Nad kritizovaním cesty generálneho prokurátora Maroša Žilinku do Ruska krúti hlavou aj bývalá politička Anna Belousovová. Pozastavila sa najmä nad výrokmi prezidentky SR Zuzany Čaputovej, ktorá označila Žilinkovu účasť na oslavách za nevhodnú a fakt, že Žilinka nevidel dôvod na neúčasť na oslavách ruskej prokuratúry za znepokojujúci fakt.
„Je zaujímavé, že pani Čaputová sa vyjadruje v ostatnom čase ku všetkému k čomu by sa vyjadrovať nemala – od šikany deti, cez samosprávu až po hodnotenie pracovnej cesty generálneho prokurátora- ale stále sa vytrvalo nevyjadruje k tomu, k čomu by sa vyjadrovať mala – k dohode o “obrane” medzi USA a SR,“ pripomenula Belousovová.
Najviac Žilinku podľa nej odsudzujú „vojnoví štváči“, ktorí doslova bažia po konflikte s Ruskom. No ak k nemu dôjde, nech berú do úvahy, že v tejto vojne budú sami, bez podpory verejnosti.
„Už sa teším, ako si “naša” vrchná veliteľka vojsk navlečie na seba maskáče od Hanečku a s plnou poľnou pôjde bojovať za záujmy USA na východný front. A Naď s Korčokom sa určite pridajú. My ostatní proti Rusku nikdy nepôjdeme,“ odkázala vládnym predstaviteľom bývalá poslankyňa.
.
Jednoznačne za generálneho prokurátora sa postavila aj známa slovenská advokátka Judita Laššáková. Tá tvrdí, že typickým zvykom v slovenskej vrcholovej politike je šplhať sa v rebríčkoch úspešnosti kopaním do vybraného človeka.
„Samozrejme, že to musí byť koordinované s bývalým hlavným prúdom a s novinármi, ktorí namiesto objektívneho informovania verejnosti ponúkajú propagandu. Najskôr sa z niekoho urobí mediálna hviezda alebo zloduch, až potom sa zveľaďuje alebo ničí imidž a zintenzívňuje alebo zoslabuje sa propagácia osoby. Likvidácia a negatívna forma propagácie sa, pochopiteľne, týka tých, čo si dovolili verejne vystúpiť s vlastným názorom, odlišným od oficiálne uznávaného videnia sveta,“ myslí si Laššáková.
A Maroš Žilinka je typickým príkladom. Do kresla generálneho prokurátora sa posadil vďaka vlastnej húževnatosti a odbornosti, čo sa v dnešnej dobe neodpúšťa. „Trvá na dodržiavaní a presadzovaní litery zákona, čo nechápu ľudia s určitými predstavami. Hlavne o sebe. A o svojich (ne)znalostiach vec,“ podotkla advokátka.
K vytvoreniu negatívneho obrazu o Žilinkovi prispievajú vo veľkej miere aj médiá. Advokátka poukázala na to, že v médiách dostávajú značný priestor osoby, ktoré do generálneho prokurátora kopú. A naopak, ak niekto pochváli osobu, ktorá médiám nevyhovuje či skritizuje „ikonu slovenskej politiky“ dočká sa mediálneho lynču. Poukázala na názov knihy JUDr. Jána Drgonca „Sloboda prejavu a sloboda po prejave.“
„Vystihuje totiž dnešné dianie. Strach zo straty priateľov po vyslovení vlastného názoru. Nikoho nezaujíma, prečo si dotyčný myslí to alebo ono, dôležité je, že si myslí niečo iné, než je permanentne opakované v správach. A to je neodpustiteľné! Myslieť totiž nie je moderné,“ zdôraznila na záver advokátka Judita Laššáková.
.