Bratislava 4. júla 2024 (HSP/ Brussels Signal/ Foto: TASR/AP-Geert Vanden Wijngaert )
Poľská delegácia ECR, ktorú tvorí 20 europoslancov zo strany PiS, zvažuje odchod z ECR ku Patriotom a mohla by so sebou vziať aj poslancov z iných krajín, upozornil Brussels Signal
Poslanci skupiny Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) v Európskom parlamente si na meetingu 3. júla nezvolili kľúčové vedúce funkcie.
Meeting im nevyšiel
Rozhodujúci predstavitelia ECR pod vedením strany Fratelli d’Italia Giorgie Meloniovej sa stretli v bruselskej budove Parlamentu, ale podarilo sa im vybrať len polovicu plánovaných funkcií, vrátane členov “predsedníctva” alebo správnej rady skupiny. Anonymný zdroj uviedol, že nedošlo k dohode kvôli správam o tom, že by sa skupina mohla rozdeliť.
Meeting sa čiastočne konal na diaľku prostredníctvom videokonferencie, aby sa na nej mohli zúčastniť všetci členovia ECR. Termín rozhovorov sa konal pred ustanovujúcou schôdzou novej konkurenčnej strany Patrioti pre Európu, ktorá by mala oficiálne vzniknúť 8. Júla. Skupinu ohlásil maďarský premiér Viktor Orbán(Fidesz) a jeho spojenci – český expremiér Andrej Babiš (ANO) a líder rakúskej strany FPÖ Herbetr Kickl.
Poľská delegácia ECR, ktorú tvorí 20 europoslancov zo strany PiS, zvažuje odchod ku Patriotom a mohla by so sebou vziať aj poslancov z iných krajín.
Hlavným dôvodom rozpadu je údajne snaha niektorých členov ECR (pod vedením Meloniovej) spolupracovať so stredopravou Európskou ľudovou stranou (EPP) a teda s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou.
„Podľa môjho odhadu je skupina ECR rozdelená približne na polovicu,“ povedal pre Brussels Signal anonymný zdroj, ktorý sa zúčastnil na stretnutí.
„Je tu približne 44členov, ktorí chcú spolupracovať s EPP, a 40, ktorí sú pripravení odísť a pripojiť sa k skupine suverenistov( k Patriotom),“ dodal.
Samotná poľská delegácia je údajne rozdelená. Niektorí tvrdia, že v období pred prezidentskými voľbami (ktoré sa majú konať budúci rok) je zotrvanie v ECR vhodnejšie.
Mateusz Morawiecki, bývalý poľský premiér, zvažuje kandidatúru na prezidenta. „O zotrvaní alebo odchode z ECR rozhodnú Morawiecki a lídri okolo neho,“ uviedol zdroj z ECR.
„Niektorí hovoria, že by to v období pred prezidentskými voľbami nebolo vhodné, keby sa ukázalo, že prechádza do tzv. ” krajne pravicovej” skupiny. Iní hovoria: Aký zmysel má zostať v ECR, podporovať von der Leyenovú a nechať sa zhltnúť EPP?,“ uviedol zdroj.
Dohoda s Le Penovou
Dohoda medzi lídrami skupiny Patrioti a Národným združením(RN) pod vedením Marine Le Penovej sa vraj v zásade uzavrela.
Volebná schôdza Patriotov bola podľa všetkého preložená na 8. júla, aby nekolidovala s druhým kolom francúzskych volieb.
Skupinu by potom fakticky viedla Le Penová a jej 30 poslancov, teda najväčšia parlamentná frakcia. Tým by sa Patrioti stali jednou z najväčších parlamentných skupín.
Mnohí v Európskom parlamente, a najmä v pravicových kruhoch, so zatajeným dychom očakávajú výsledok volieb vo Francúzsku. Víťazstvo RN (strany Le Penovej) by podľa jedného zo zdrojov pozdvihlo konzervatívcov nad hranicu “blokujúcej menšiny” v Rade ministrov. (Blokujúca menšina je kombinácia hlasov v pomere k počtu obyvateľov).
„Ak francúzske voľby vyhrá Le Penová a my získame v Rade blokujúcu väčšinu, bude to obrovský tektonický posun,“ povedal jeden z poslancov EP.
„Znamenalo by to koniec Zelenej dohody a Migračného paktu,“ vyjadril sa.
Zatiaľ čo sa očakáva, že na prvom mieste bude RN, zámery francúzskeho vedenia obklopuje neistota : Čo ak vo francúzskom Národnom zhromaždení (dolná komora parlamentu) RN nezíska absolútnu väčšinu ?.
„Le Penová a líder RN Jordan Bardella hovorili protichodné veci,“ zdôraznil zdroj.
„Zatiaľ čo Bardella hovorí, že bude premiérom len v prípade absolútnej väčšiny, Le Penová hovorí o koalícii,“ uviedol zdroj.
Medzitým 15 poslancov z pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) je momentálne “bez domova”- aj keď sa šepká, že líder zoznamu Maximilian Krah údajne zostavuje novú skupinu. Nie je však jasné, či má toto tajné spojenectvo potrebný počet národností na vytvorenie parlamentnej skupiny (7).
Prečítajte si tiež :