Bratislava 7. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
Prebiehajúca 22. schôdza slovenského parlamentu nasvecuje hodnotové nastavenie poslaneckých klubov vládnej koalície. Voľné hlasovanie sa objavuje čoraz častejšie
Vášne v parlamente vzplanuli po tom, ako ministerstvo školstva vedené Tomášom Druckerom prišlo zo zásadnou novelizáciou školského zákona. Snaha postaviť naše upadajúce školstvo na nohy, je možné len oceniť. Avšak minister obklopený kovanými progresívcami v roliach poradcov sa snažilo do zákona prepašovať prvky, ktoré by umožnili prienik škodlivých ideológií na pôdu základných a stredných škôl. Najskôr si verejnosť a konzervatívna časť koalície všimla návrh, ktorým sa mal stať informovaný súhlas rodiča s aktivitami nad rámec všeobecne vzdelávacieho programu piatym kolesom u vozu, písali sme o tom (tu).
Následne pozornému konzervatívnemu oku neušiel pokus ministerstva uložiť školám povinnosť meniť spätne vysvedčenia, ak u dotyčného došlo k zmene pohlavia. Podrobne sme sa tomu venovali (tu).
Pripomienky konzervatívnej verejnosti minister Drucker bagatelizoval. O tom, že ide o problematické hodnotové veci, na ktorých nie je v koalícii zhoda svedčí skutočnosť, že minister pripustil o voľné hlasovanie o zákone, čím ohrozil prijatie celého zákona, prípadne počíta s hlasmi Progresívneho Slovenska a SAS. Viac sme možné štiepeniu koalície v súvislosti s týmto rizikom komentovali (tu).
Koalícia ukázala svoju rôznu hodnotovú tvár aj pri schvaľovaní uznesenia k neprimeraným zásahom Európskeho parlamentu do práv členských štátov Európskej únie. Uznesením chceli poslanci reagovať na schválenú rezolúciu Európskeho parlamentu z 11. apríla 2024 o začlenení práva na umelé prerušenie tehotenstva do Charty základných práv Európskej únie, keďže otázky týkajúce sa zdravotnej politiky patria do kompetencií národných štátov.
Europoslanci odsúhlasili požiadavku na doplnenie článku III. Charty tak, aby „každý mal právo na telesnú autonómiu, na slobodný, informovaný, úplný a univerzálny prístup k sexuálnej a reprodukčnej zdravotnej starostlivosti“. EP tým postavil právo ženy plne kontrolovať svoje sexuálne a reprodukčné práva nad právo ochrany života nenarodeného dieťaťa. Čo je v rozpore s našim právnym nastavením.
Navrhovaným uznesením NR SR odmieta snahy EP zasahovať do práv členských štátov vo všeobecnosti, nakoľko ním EÚ spochybňuje zvrchovanosť členských štátov rozhodovať o kultúrno etických otázkach.
Hodnotové rozpory sa prejavili už pri prerokovaní a následnom hlasovaní vo výbore NR SR pre európske záležitosti, kde návrh uznesenia neprešiel po tom, ako jeho predseda Ján Ferenčák (Hlas) umožnil hlasovanie podľa svojho svedomia. „Chcem len zdôrazniť, že u nás v strane Hlas v rámci týchto eticko-kultúrnych otázok máme všetci voľnú ruku. Vždy to bolo deklarované v minulosti aj teraz, takže kolegovia môžu hlasovať podľa svojho názoru,“ doplnil. Ukázalo sa svedomie členov výboru za Hlas.
Uznesenie nakoniec národná rada prijala, ale len s prispením opozície. Za hlasovali poslanci KDH, OĽaNO, Za ľudí a KÚ. Poslanci Hlasu hlasovali opäť v súlade so svojim svedomím. Hlasovanie odhalilo, že je ich svedomie väčšinovo Progresívne. Klub Hlasu má 28 členov a uznesenie podporilo len osem poslancov, 18 sa zdržalo a Igor Šimko nehlasoval.
Zdá sa že slová ministra Rašiho v rozhovore pre Hlavné Správy (tu) o tom, že Hlas stojí na tradičných hodnotách a že keby tomu tak nebolo, tak by nebol súčasťou tejto konzervatívnej koalície, sú len prázdne slová. A skôr platí vyslovené Gyorgym Gyimesim (tu), že na Druckerovom ministerstve hrádza proti progresivizmu poriadne preteká.
Lámať sa koalícia na hodnotách bude aj pri poslaneckom návrhu klubu SNS, ktorý reaguje na snahu ministerstva školstva otvoriť dvere ideológiám typu LGBTi do škôl. Hoci má pozmeňovací návrh k zákonu ministerstva dať informovanému súhlasu rodiča vyššiu váhu, ako plánovalo pôvodne ministerstvo, avšak vágne formulácie v samotnom všeobecne vzdelávacom programe nie sú zárukou, že na ochranu našich detí pred ideologizáciou bude samotný informovaný súhlas stačiť. Návrh poslaneckého zákona by mal dvere na školách zatvoriť pre tieto ideológie na 10 zámkov.
Cieľom poslaneckého návrhu je zabezpečiť, aby vzdelávací proces chránil slovenské tradičné hodnoty. Poslanci navrhli v školskom zákone definovať pojem „netradičná sexuálna orientácia“ ako akákoľvek sexuálna orientácia, ktorá sa odchyľuje od tradičného chápania vzťahu medzi mužom a ženou. Svoj návrh opiera o ústavné zakotvenie manželstva ako zväzku muža a ženy.
Novela prísne zakazuje propagáciu, šírenie alebo podporu myšlienok a názorov, ktoré by mohli byť v rozpore s biologickou identitou jednotlivca a rodových identít v prostredí škôl a školských zariadení. Má zabezpečiť, aby všetky vzdelávacie a výchovné aktivity rešpektovali tradičné hodnoty spoločnosti.
To, že nejde len o formálnu úpravu dokazuje skutočnosť, že návrh ukladá sankciu zriaďovateľovi za porušenie uvedeného zákazu propagácie až do výšky 30 000 EUR.
Dá sa predpokladať búrlivá diskusia v pléne a bezpochyby opäť dôjde k nasvieteniu svedomia mnohých poslancov Hlasu.