Bratislava 4. októbra 2023 (HSP/Foto:Facebook)
Na vnútornej hranici Slovenska s Maďarskom sa dočasne obnovia kontroly. Platiť budú od štvrtka (5. 10.) do 14. októbra. Kontroly sa budú vykonávať po celej dĺžke vnútornej hranice Slovenskej republiky s Maďarskom. Na celú situáciu už stihol zareagovať maďarský minister zahraničia Szijjártó, ktorý obvinil Brusel, že nárast migrácie súvisí s ponechaním povinných presídľovacích kvót, ktoré priťahujú nelegálnych imigrantov ako magnet
Za rastúci migračný tlak v strednej Európe môže výlučne Brusel, pretože udržiavanie povinných kvót na presídľovanie je magnetom pre nelegálnych prisťahovalcov a podporuje obchodný model pašerákov ľudí, uviedol v stredu minister zahraničných vecí Péter Szijjártó v reakcii na dočasné slovenské hraničné kontroly.
V súvislosti s dočasným obnovením hraničných kontrol zo strany Slovenska minister zdôraznil, že za rastúci migračný tlak v strednej Európe môže výlučne Brusel. „Brusel podporuje migráciu a podporuje obchodný model pašerákov ľudí tým, že naďalej presadzuje povinné kvóty na presídlenie, ktoré sú magnetom pre migrantov do Európy.”
Maďarský minister zahraničia zároveň vyzval Brusel, aby okamžite ukončil túto migračnú politiku.
„Okamžite ukončite povinné kvóty na presídľovanie, prestaňte pozývať migrantov, prestaňte podporovať obchodný model pašerákov ľudí,” povedal.
Szijjártó následne vyhlásil, že obchodný model pašerákov ľudí treba zničiť čo najsilnejšími prostriedkami a migráciu treba zastaviť, nie riadiť. „Za to, že sa migračný tlak na nás zvyšuje, môže výlučne Brusel. Preto dúfame, že v nasledujúcich voľbách do Európskeho parlamentu sa v Bruseli konečne objavia politici, ktorí chcú zastaviť migráciu, a nie pozývať do Európy ďalších a ďalších migrantov,” uzavrel maďarský minister zahraničia.
Podľa slovenskej úradníckej vlády – obnova kontroly na hranici s Maďarskom predstavuje jedno z kľúčových opatrení. Navrhnuté opatrenie má napomôcť zníženiu počtu nelegálnych migrantov, ktorí cez Slovensko iba tranzitujú do iných štátov Európskej únie.
„Pretože ide prevažne o cudzincov, ktorých návrat do domovskej krajiny nie je možný z dôvodu prekážky administratívneho vyhostenia a nie je účelné ich ani zaistiť, zotrvávajú určitý čas na našom území,” poukázal rezort. Dodal, že Slovensko vnímajú ako bezpečnú krajinu, z ktorej im nehrozí vytlačenie mimo schengenského priestoru.
Od začiatku roka 2023 do 1. októbra eviduje Slovensko 39 688 nelegálnych migrantov. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka ide o jedenásťnásobný nárast. „Napríklad len za mesiac september 2023 evidujeme viac nelegálnych migrantov ako za celý minulý rok,” skonštatovali v materiáli.
Slováci sa v poslednej dobe konfrontujú so zvýšeným prílevom migrácie. Nečakané húfy migrantov, ktorí prekračujú slovenské hranice a môžu okrem nárastu kriminality spôsobiť aj prenos rôznych infekčných chorôb, je potrebné čím skôr dostať pod kontrolu. Na vítanie migrantov s otvorenou náručou už doplatilo Nemecko i Švédsko, kde sa v oboch krajinách enormne zvýšila kriminalita. Vo Švédsku dokonca museli do riešenia vojny miestnych gangov zapojiť aj armádu. Jednou z priorít budúcej vlády, musí byť promptné riešenie migrácie.
„ Príchodov migrantov, ktorí si zachovajú svoju kultúrnu identitu bude pribúdať. Jedného dňa sa budete cítiť ako cudzinec vo vlastnej krajine, a to môže krajinu zničiť,” varoval prednedávnom Orbán.
Slovensko by určite mohlo ustáť vlnu migrácie. Všetko však bude záležať od toho, aká vládna zostava sa nakoniec vytvorí.
Prečítajte si tiež:
- Vláda schválila dočasné obnovenie kontrol na hranici s Maďarskom
- Pozor! Niektoré hraničné priechody s Poľskom dočasne uzavreli