Bratislava 12. apríla 2023 (HSP/Foto:Twitter/NEXTA)
Po zachytení ukrajinskej kontaminovanej kukurice i obilia v Maďarsku, kde sa našli toxíny a GMO, sa ukrajinská pšenica so zvýšeným množstvom rezíduí pesticídov objavila aj na Slovensku. Ide o veľkú vzorku ukrajinského obilia, kde tri na sebe nezávislé akreditované laboratóriá potvrdili zvýšený výskyt rezíduí pesticídov. V istom slovenskom mlyne pozastavili nakladanie so šaržou ukrajinského obilia – ide až o 1500 ton tejto poľnohospodárskej komodity
Kontaminovanú kukuricu i obilie prednedávnom hlásilo Maďarsko. Podľa oznámenia maďarského ministerstva pôdohospodárstva bolo ukrajinské dovážané obilie podrobené prísnej kontrole a vo viacerých prípadoch bola zistená kontaminácia toxínmi a GMO. Dovezená ukrajinská kukurica bola taktiež kontaminovaná a bola nájdená v Békešskej župe, kde aj bolo vydané nariadenie na jej likvidáciu. Malo by ísť o viac ako 29 ton tejto komodity.
Okrem toho sa vyskytli námietky proti kvalite ukrajinskej pšeničnej múky, ktorú maďarské úrady testovali aj na obsah popola v sušine, vlhkosť, skupinu hodnôt pre pekárenský priemysel, obsah pesticídov a radiáciu.
Problémová ukrajinská pšenica sa vyskytla aj na Slovensku, kde jej ďalšie spracovávanie úrady pozastavili. Má ísť až o 1500 ton šarže, v ktorej laboratóriá objavili zvýšený výskyt rezíduí pesticídov. Konečný výsledok – aké vysoké percento koncentrácie rezíduí pesticídov ukrajinské obilie obsahuje a aký možný vplyv by mohlo mať na ľudské zdravie, laboratóriá oznámia do konca týždňa.
Rezíduá pesticídov totižto môžu zostávať na a v ošetrených plodinách, a tým predstavovať významné zdravotné riziko pre spotrebiteľov. Ich nebezpečenstvo tkvie v tom, že v mnohých prípadoch ide o účinné látky s významnými toxickými vlastnosťami.
„Už v júli minulého roka som nariadil zvýšené kontroly dovážaného ukrajinského obilia. Ešte pred tým, než sme spustili plombovanie všetkých tranzitujúcich kamiónov s ukrajinským obilím (4. apríla 2023), bola zachytená pomerne veľká vzorka ukrajinského obilia, kde nám tri na sebe nezávislé akreditované laboratóriá potvrdili zvýšený výskyt rezíduí pesticídov. Do konca tohto týždňa budeme mať výsledky, že či tieto rezíduá môžu mať vplyv s ohľadom na ich koncentráciu na ľudské zdravie,” uviedol dnes po rokovaní vlády dočasne poverený minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan.
Podľa Vlčana, sa celá šarža obilia v danom mlyne zastavila a nemôže sa s ňou nakladať z dôvodu opatrnosti a preventívnosti prístupu. „Ide o 1500 ton pšenice,” doplnil Vlčan s tým, že „ide o jeden z našich veľkých mlynov”.
Dočasne poverený minister pôdohospodárstva vyzval všetkých spracovateľov obilia, aby boli obozretní pri nákupe poľnohospodárskych produktov z krajín mimo EÚ, aj tých, ktoré sú legálne dovážané na územie SR. „Vyzývam spracovateľov obilia, aby neriskovali svoju dobrú povesť,” zdôraznil.
V rámci kontroly, ktorú vykonávalo Slovensko za rok 2021, bola vo vzorkách potravín pôvodom z tretích krajín zaznamenaná najvyššia frekvencia nálezov rezíduí pesticídov (pod stanovený MRL) 75 %. U 11,2 % vzoriek pôvodom z tretích krajín boli stanovené rezíduá pesticídov nad MRL, tieto vzorky boli vyhodnotené ako nevyhovujúce. Najvyšší počet vzoriek bol odobratý z potravín importovaných z Turecka – 35, Juhoafrickej republiky – 15, Číny – 12 a Maroka – 11.