USA 22. januára 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)
Americká spoločnosť Google pohrozila odpojením internetového prehliadača v Austrálii, reaguje tak na plány austrálskych úradov, ktoré chcú prijať zákon, ktorý americkej spoločnosti nevyhovuje, informujú noviny Sydney Morning Herald
V Austrálii sa pracuje na zákone, podľa ktorého technologickí giganti budú musieť s miestnymi vydavateľmi a vysielateľmi prerokúvať platby za obsah. V prípade neexistencie dohody o cene rozhodne štátom určený sudca.
“Po preskúmaní zákona musíme konštatovať, že nevidíme spôsob, ako by sme v tomto prípade mohli naďalej poskytovať svoje služby v Austrálii,” oznámila na pojednávaní austrálskeho senátu Melanie Silva, regionálny riaditeľka Google. “Nie je to hrozba, ale realita,” dodala.
Zo svojej strany premiér krajiny Scott Morrison oznámil, že vláda nebude reagovať na hrozby.
Zástupca sociálnej siete Facebook tiež oznámil, že v Austrálii je možná blokácia spravodajskej časti sociálnej siete.
Praktiky Google
Google vykonáva ďalšie kontroly prieskumov na “citlivé témy”, ktoré publikujú vedci z útvaru Google AI, a sleduje, aby technológie spoločnosti boli prezentované v pozitívnom svetle. Zistili to reportéri NBC News.
V lete 2019 spoločnosť Google stanovila povinnosť recenzovať vedecké práce týkajúce sa “citlivých tém”, uvádza NBC News. To môže zabrániť výskumníkom skúmať možné problémy spojené s používaním nových technológií a navrhovať spôsoby riešenia.
Reportéri predpokladajú, že Google sa pod rúškom nezverejňovania obchodného tajomstva viac stará o svoj verejný obraz než o zverejňovanie dôležitých a kvalitných výskumov. V decembri spoločnosť prepustila Timnita Gebrea, vedúceho tímu etického využívania umelej inteligencie, ktorý verejne hovoril o problémoch spoločnosti Google.
Pokiaľ nie je dovolené zverejňovať výskum na základe kvalitného odborného hodnotenia, ale z nejakého iného dôvodu, potom “narážame na vážny problém s cenzúrou,” vyhlásila Margaret Mitchellová, vedúca výskumná pracovníčka spoločnosti Google.