Bratislava 21. februára 2024 (HSP/Dunya/Foto:Twitter)
Americkú menu môže postihnúť osud Rímskej ríše, tvrdí Emre ERGÜL v tureckých novinách Dünya. Dôvodom je de-dolarizácia, o ktorú aktívne usilujú krajiny BRICS. Ak sa tieto krajiny úplne vzdajú hlavnej svetovej meny, USA dostanú naraz päť vážnych úderov
Americký finančný analytik Robert Kiyosaki zdôraznil, že ekonomiky krajín BRICS sú každým dňom silnejšie a varoval USA: “Dolár môže postihnúť osud Rímskej ríše”.
Robert Kiyosaki, zakladateľ súkromnej vzdelávacej spoločnosti Rich Dad Company, ktorá ponúka školenia v oblasti osobných financií a podnikania, prirovnal osud dolára ku koncu Rímskej ríše.
V tejto súvislosti 76-ročný havajský finančný analytik vyslovil túto predpoveď: “Rímska ríša skončila po tom, ako bankári znehodnotili jej menu, aby mohli platiť vojakom a gladiátorom. Spojené štáty zažívajú podobný úpadok. Americkí predstavitelia tlačia peniaze, aby pokryli vojenské výdavky.”
“Namiesto dolárov kupujte zlato alebo bitcoin.”
“Rímska ríša sa zrútila podľa podobného scenára: zatiaľ čo sa Rimania zabávali na masových gladiátorských zápasoch, bankári znehodnotili menu, aby mohli platiť vojakov a uhrádzať účty. História sa opakuje, pretože ľudia opakujú hlúpe chyby,” zdôraznil expert.
Kiyosaki varoval, že dolár a americké trhy sa môžu zrútiť ešte viac ako počas finančnej krízy v roku 2008 a vyzval Američanov: “Nebuďte hlúpi” a odporučil vybrať peniaze z bánk a investovať do aktív, ako je bitcoin a zlato.
Kiyosaki obrátil svoju pozornosť na krajiny BRICS
Dôvodom varovania Kiyosakiho – autora 26 kníh s finančnými radami, vrátane série Bohatý otec, chudobný otec, ktorá bola preložená do viac ako 50 jazykov a predalo sa jej 27 miliónov výtlačkov po celom svete – je skutočnosť, že ekonomiky krajín BRICS každým dňom silnejú.
Analytik dodal, že HDP krajín BRICS sa výrazne zvýšil a toto združenie celosvetovo ohrozuje dolár: “BRICS môže skoncovať s dolárom, ak použije správne páky.”
Na samite tohto bloku v auguste 2023 boli schválené Egypt, Etiópia, Irán, Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty (SAE) a Argentína ako členovia BRICS. Argentína však následne vstup do organizácie odmietla.
Ak by sa BRICS v obchode vzdal dolára, ovplyvnilo by to päť odvetví v USA
Postavenie dolára ako rezervnej meny poskytuje USA výhody, ako napríklad lacné financovanie a sankcie.
Hlavným cieľom BRICS je však de-dolarizácia. Rusko, Čína, SAE, Saudská Arábia a India začali vo vzájomnom obchode s energiami používať národné meny. Ďalším prvkom, ktorý vystupuje do popredia v súvislosti s diskusiou o alternatívnej mene k doláru, sú zlaté rezervy centrálnych bánk BRICS. Podľa Svetovej rady pre zlato (World Gold Council – WGC) je Rusko s 2,3 tis. tonami zlatých rezerv krajinou s najväčšími zlatými rezervami v rámci BRICS.
Za ním nasleduje Čína s 2,01 tisíca ton a India so 797 tonami. Saudská Arábia má 323 ton zlatých rezerv, Brazília 129 ton, Egypt 125 ton, Južná Afrika 125 ton, Spojené arabské emiráty 75 ton, zatiaľ čo Irán, ktorý svoje rezervy oficiálne neoznámil, ich má podľa odhadov 325 ton a Etiópia 100 ton.
Čo sa stane v prípade de-dolarizácie? Podľa novinára Vinoda Dsouzu bude v USA tvrdo zasiahnutých päť odvetví.
“Ak USA nebudú môcť vyvážať dolár, mena sa vráti späť, čo povedie k inflácii,” očakáva. “Keď sa doprava, bývanie, nájomné, základné potreby stanú drahými a nedostupnými, ceny prudko stúpnu.”
Tu je päť odvetví, ktoré budú z pohľadu Dsouzua tvrdo zasiahnuté:
1. Bankový sektor a financie: tento sektor bude najviac zasiahnutý, keď začne klesať výmenný kurz.
2. Technológie a fintech: krajiny BRICS už hľadajú spôsoby, ako vybudovať vlastné internetové služby, aby neboli závislé od technológií USA.
3. Medzinárodný obchod a investície: keďže dlhová kríza a situácia s rozpočtovým deficitom sa bude zhoršovať, zahraniční investori sa budú vyhýbať používaniu dolára.
4. Spotrebný tovar a maloobchod: keďže dolár sa vracia do USA, všetko bude drahšie.
5. Turizmus: cestujúci začnú platiť za svoje výlety v miestnej mene, Čína a Singapur už vo svojich krajinách umožňujú turistom používať miestne meny namiesto dolára.
Prečítajte si tiež:
- 34 biliónov dlh. Rast o 1,5 bilióna ročne. Hrozí Amerike finančná kríza?
- Rok 2023 bol najhorším rokom pre dolár