Kyjev 4. novembra 2023 (HSP/responsiblestatecraft/Foto:TASR/AP-Fermin Rodriguez)
Od začiatku rusko-ukrajinskej vojny pred viac ako 20 mesiacmi západné médiá vytvárali a poslušne sa držali viacerých naratívov: Volodymyr Zelenskyj je vojnový hrdina a vodca odporu podobný Winstonovi Churchillovi. Ukrajinci sa ochotne hlásia do vojny, zatiaľ čo Rusi utekajú pred brannou povinnosťou. Viac peňazí a zbraní je všetko, čo Ukrajinci potrebujú, aby získali späť územie, ktoré Rusko anektovalo. Záujem Západu spočíva v tom, aby im pomohol dosiahnuť toto veľké víťazstvo, a nie v presadzovaní prímeria a rokovania o urovnaní
Fakty, ktoré sú v rozpore s týmito naratívmi – ako napríklad, že Ukrajina má v bojoch neudržateľné straty, že nemáme (západ) dostatok delostreleckých granátov na ich primerané zásobovanie, že miliardy, ktoré posielame na Ukrajinu, sa stávajú obeťou korupcie – boli odmietnuté ako “Putinove reči”. Kritici, ktorí na ne poukazujú, sú napádaní ako apologéti Kremľa, píše podrobne o tejto téme Davis Sacks pre RS.
Preto bolo také výnimočné prečítať si tento týždeň titulný článok v časopise TIME.
Článok napísal Simon Shuster, ktorý predtým napísal článok, v ktorom Zelenského označil TIME za “Osobnosť roka” na konci roka 2022, a zdanlivo ide o ďalšiu hagiografiu Zelenského ako hrdinskej postavy, ktorá je nútená ísť sama, keď nastanú ťažké časy a západní spojenci ho začnú “opúšťať”. Namiesto toho, aby však posilnil Zelenského postavenie na Západe, potvrdzuje mnohé z kritiky, ktorú vyslovili títo údajní Putinovi apologéti. Lenže teraz túto kritiku vyslovujú Zelenského vlastní pomocníci a poradcovia v prezidentskom paláci.
Naratívna hrádza, ktorú naše médiá postavili okolo reality na Ukrajine, sa zjavne láme a pravda konečne vypláva na povrch:
- Vojnové ciele Ukrajiny sú nereálne. Kyjev dlhodobo tvrdí, že jeho definícia víťazstva, a to znovudobytie celého ukrajinského územia vrátane Krymu, je dosiahnuteľná so západnými zbraňami a peniazmi. Teraz katastrofálna letná protiofenzíva, ktorá viedla k strašným ukrajinským stratám pri opätovnom získaní zanedbateľného množstva územia, prinútila Zelenského poradcov prehodnotiť, či sú tieto ciele realistické. Zelenského viera v konečné víťazstvo nad Ruskom však len “stvrdla do podoby, ktorá znepokojuje niektorých jeho poradcov”, tvrdí Shuster, ktorý opisuje Zelenského vieru ako “neochvejnú, hraničiacu s mesianizmom”. Jeden zo Zelenského najbližších spolupracovníkov hovorí Shusterovi, že “má ilúzie. Už nemáme žiadne možnosti. Nevyhrávame. Ale skúste mu to povedať.” To je, samozrejme, v rozpore so všetkou propagandou, ktorú pumpovala Ukrajina a opakovali západné mediálne zdroje. Ale čoraz viac je to len Zelenskyj, kto stále verí vlastným výstrižkom z tlače.
- Ukrajinskú armádu zdecimovali závratné straty. Ukrajina počas celej vojny odmietala zverejniť počty obetí a čoraz dôveryhodnejšie správy o státisícoch ukrajinských obetí odmietala ako ruskú propagandu. Iný Zelenského blízky spolupracovník však Shusterovi povedal, že straty sú také hrozivé, že “aj keby USA a ich spojenci prišli so všetkými zbraňami, ktoré prisľúbili, ‘nemáme mužov, ktorí by ich použili'”. Shuster uvádza, že “v niektorých zložkách armády sa nedostatok personálu stal ešte hrozivejším ako nedostatok zbraní a munície”. Podľa článku je priemerný vek v súčasnosti slúžiaceho ukrajinského vojaka 43 rokov a neustále starne. Zdá sa, že mladí ľudia už boli obetovaní.
- Branná politika je drakonická. Ďalším faktom, ktorý sa považuje za “Putinovu reč”, je, že Ukrajinci sa museli uchýliť k čoraz drakonickejšej brannej politike, aby doplnili stavy svojej armády. Shuster uvádza nepríjemnú realitu: “Nábor nových vojakov sa výrazne znížil. Keďže sa v celej krajine zintenzívnili odvodové snahy, na sociálnych sieťach sa šíria príbehy o povolávacích dôstojníkoch, ktorí vyťahujú mužov z vlakov a autobusov a posielajú ich na front. Tí, ktorí majú prostriedky, si niekedy cestu zo služby podplatia, často tým, že si zaplatia zdravotnú výnimku.” Korupcia sa natoľko rozšírila, že Zelenskyj v auguste prepustil vedúcich všetkých regionálnych odvodových úradov, ale tento krok sa obrátil proti nemu, pretože nedostatok vedenia takmer zastavil nábor nových vojakov.
- Morálka sa rúca. Dokonca ani vlastenci nechcú zomierať ako kanonier pre vojenskú stratégiu odsúdenú na zánik. V radoch dôstojníkov narastá nesúhlas hraničiaci so vzburou. Jeden z blízkych Zelenského spolupracovníkov sa Shusterovi sťažoval, že niektorí velitelia v prvej línii začali odmietať rozkazy na postup, aj keď prichádzajú priamo z kancelárie prezidenta. Keď sa Shuster na tieto sťažnosti opýtal vysokého vojenského dôstojníka, ten povedal, že niektorí dôstojníci nemajú inú možnosť, ako odmietnuť rozkazy, ktoré sú jednoducho nesplniteľné. Rozpovedal príbeh o rozkaze zo začiatku októbra “znovu dobyť” mesto Horlivka, “strategickú základňu” na východnej Ukrajine, ktorá je pod ruskou kontrolou už takmer desať rokov. “Odpoveď prišla vo forme otázky,” píše Shuster. “Čím?” Bez regrútov a bez delostrelectva sa Zelenského sny o vyhnaní Rusov z každého centimetra ukrajinského územia nedajú dosiahnuť. Môže len márne bojovať do posledného Ukrajinca a počet Ukrajincov ochotných zomrieť v službách tejto stratégie sa zmenšuje.
- Korupcia je nekontrolovateľná. Už dlho sa hovorí o tom, že ukrajinská vláda je prešpikovaná korupciou. A predsa Zelenskyj presne o tom dostáva zaucho od spojencov USA a NATO, ktorí nechcú, aby ich miliardová pomoc mizla vo vreckách skorumpovaných úradníkov. Zelenskyj prijal niektoré opatrenia, napríklad prepustil svojho ministra obrany Oleksija Reznikova pre korupčné praktiky pri obstarávaní. Aby však Zelenskyj skutočne vykorenil korupciu, bude musieť vyhodiť väčšinu svojej vlády. Jeden z najvyšších prezidentových poradcov to priznal Šusterovi, keď sa mu vypol zvukový záznamník: “Ľudia kradnú, akoby zajtra nemalo byť.”
“Nikto neverí v naše víťazstvo tak ako ja,” povedal Zelenskyj v rozhovore pre TIME, ktorý sa stal hlavným citátom tohto článku. Možno si bude musieť prečítať Shusterov článok, aby zistil, akú má pravdu, pretože sa zdá, že je obklopený pomocníkmi, ktorí už neveria vo vojnovú stratégiu Ukrajiny ani v Zelenského vedenie tejto stratégie.
Zelenskyj nepochybne zamýšľal citát skôr ako cirkevné nabádanie “nikdy sa nevzdávaj” k odvahe a rozhodnosti tvárou v tvár “najtemnejšej hodine” Ukrajiny než ako priznanie klamlivého optimizmu. Jeho dogmatické trvanie na úplnom víťazstve a odmietanie mierových rokovaní však svedčí o strate kontaktu s realitou, ktorá by mala znepokojovať jeho krajanov aj spojencov.
Je isté, že Zelenskyj nie je sám, kto odmieta čeliť realite. Bidenova administratíva navrhla ďalších 61 miliárd dolárov na vojnové úsilie Ukrajiny bez toho, aby vysvetlila, ako to prinesie iný výsledok ako vyše 100 miliárd dolárov, ktoré už boli vyčlenené. Zelenského optimizmus nepochybne podporili Bidenove opakované sľuby o úplnej podpore “tak dlho, ako to bude potrebné”. Je však čoraz jasnejšie, že USA nie sú schopné plniť tento sľub donekonečna. Majú príliš veľa iných globálnych záväzkov, vrátane záväzkov voči Izraelu, ktoré súperia o obmedzené zdroje.
Zdá sa, že Zelenskyj sám vo svojom tíme nechápe, ako sa zmenili okolnosti. Shuster a TIME sa ho zo všetkých síl snažia vykresliť ako poslednú pevnú oporu ukrajinskej veci, ale skutočnosť, že zdrojom prívalu odhalení a sťažností je jeho vlastný okruh, naznačuje, že jeho neochvejnosť nie je dôsledkom Churchillovho odhodlania, ale skôr nepriepustnej mentality bunkra.
Prečítajte si tiež:
- Zalužnyj priznáva, že “protiofenzíva” sa dostala do “slepej uličky”: čo je zašifrované v nečakaných odhaleniach vrchného veliteľa AFU
- Bod obratu v boji o Ukrajinu
- “Neustále nám hádžu rukavicu”: americký generál sa sťažoval na ruských pilotov