Covid-19 nás zaskočil nepripravených. Stále o ňom veľa nevieme a denne sa stretávame s rozporuplnými informáciami o tom, čo sa vlastne komu môže stať, keď sa ním nakazí. Zo stránky, ktorá mapuje situáciu v jednotlivých krajinách (viď TU) vidíme, že celosvetovo je najhoršia situácia v Európe, a konkrétne v Taliansku.
V Taliansku zaznamenali v utorok 24. 3. 2020 len za 24 hodín spolu 743 (!) nových úmrtí, pri ktorých bol dotyčný nakazený vírusom Covid-19. Celková bilancia smrteľných prípadov nejako spojených s touto nákazou tak v Taliansku už dosiahla číslo 6820 obetí. Mimochodom, to je viac ako dvojnásobok v porovnaní s Čínou, odkiaľ sa vírus do sveta rozšíril.
Štatistika, ktorú dnes prinášame, je z oficiálnej stránky talianskeho zdravotníckeho inštitútu Instituto Superiore di Sanitá (viď TU). Pochádza z piatka 20. marca, teda zachytáva stav, keď mal koronavírus v Taliansku na svedomí 3200 obetí. Ukazuje štatistické rozloženie početnosti úmrtí súvisiacich s nákazou vírusom Covid-19 pre jednotlivé vekové skupiny obyvateľov.
Samozrejme, tá štatistika môže byť ovplyvnená výberovými efektmi skresľujúcimi výsledok pre jednotlivé vekové skupiny: nerovnomernosťou šírenia nákazy, možnými neznámymi vplyvmi na životný štýl jednotlivých vekových skupín, rozdielnou chorobnosťou jednotlivých kategórií a pod. Napriek tomu však tých 3200 prípadov je už dosť veľká vzorka, aby sme z nej mohli spoľahlivo vyčítať celkový trend a približný predpoklad, ktorým skupinám hrozí aké riziko.
Z grafu vidíme, že z počtu 3200 obetí ženy tvoria len 942 obetí, čo predstavuje iba 29,4 percenta, hoci ženy tvoria v populácii miernu väčšinu (51,5 percenta). Muži tvoria 2258 obetí, teda 70,6 percenta, a z toho plných 1761 prípadov sú muži vo veku 70 – 89 rokov. Naopak, ročníky pod 60 rokov, a najmä ženy, na túto chorobu umierajú v podstatne menšej miere – v Taliansku do piatka zomreli na koronavírus len dve ženy vo veku pod 40 rokov.
Ďalšou dôležitou skutočnosťou, vyplývajúcou zo zverejnenej štatistiky, je fakt, že na koronavírus umierajú najmä ľudia, ktorí trpia závažnými ochoreniami. Z celkového počtu 481 zomretých, u ktorých bola dostupná informácia o zdravotnom stave, až 355 obetí (73,8 percenta) malo vysoký tlak, 163 obetí (33,9 percenta) malo cukrovku, 145 (30,1 percenta) malo ischemickú chorobu srdca, 106 (22 percent) trpelo poruchami srdcového rytmu, atď. Zo vzorky 481 zomretých len šesť osôb, čo predstavuje iba takmer zanedbateľného 1,2 percenta, nemalo diagnostikované niektoré z kritických ochorení (čo neznamená, že nimi v skutočnosti netrpeli) a naopak, až 234 (48,6 percenta), teda takmer polovica obetí trpela súčasne až tromi alebo viacerými takýmito ochoreniami súčasne, a boli teda skupinou extrémne ohrozenou aj inými infekciami, napríklad bežnou chrípkou.
Záver? Dá sa povedať, že Covid-19 ohrozuje najmä starších mužov, kým mladé ženy ochorenie s veľkou pravdepodobnosťou prežijú. Vek a pohlavie však nie sú všetko: veľmi dôležitý je aj zdravotný stav, keď veľkým ohrozením je najmä vysoký krvný tlak, ale aj ochorenia srdca, diabetes a ďalšie choroby.
Ivan Lehotský