Bratislava 25. apríla 2023 (HSP/Foto:Facebook B.B.)
Zo strany vládnych politikov sa valí kritika na opozičnú stranu Hlas-SD za to, že verejne hovorí o “kontaminovanom” obilí z Ukrajiny, ktoré sa mohlo dostať na územie Slovenska. Podľa člena predsedníctva Hlasu a šéfa nitrianskej župy Branislava Becíka Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a samotný minister Vlčan ešte stále neodpovedali na zásadné otázky
Branislav Becík z Hlasu-SD v pondelok na Facebooku zopakoval svoju výzvu ministrovi Samuelovi Vlčanovi, aby otvorene odpovedal na všetky otázky súvisiace s hrozbami ohľadom nekvalitného ukrajinského obilia. Becík kriticky komentoval, že šéfovi rezortu pôdohospodárstva trvalo celý týždeň, kým ku závažnej téme usporiadal tlačovú konferenciu.
“Konečne po týždni som sa dočkal tlačovky odvolaného ministra Vlčana, ale bohužiaľ, ja ani verejnosť sme sa stále nedozvedeli odpoveď na otázky. Dozvedeli sme sa len to, že informácie kontaminovanom obilí šíria iba opozičné strany a vraj sa za to máme ospravedlniť. Dámy a páni, ja sa pýtam len legitímne otázky. Veď to boli práve oni, ktorí upozorňovali na problémové obilie a konkretizovali aj mlyn. Z tlačovky odvolaného ministra sme sa nedozvedeli nič. Preto zopakujem otázky a podotýkam, že sa ich nepýtam ako politik, ale ako otec troch školopovinných detí, ktorý má len strach, či vláda dostatočne koná v prospech zdravia nášho národa a či postihuje priekupníkov, ktorí len za vidinou zisku umiestňujú obilie do našich mlynov a likvidujú slovenských poľnohospodárov.”
Becík položil Vlčanovi jednoduché otázky. Zaujíma ho, koľko ton pšenice a múky bolo za posledný rok dovezených z Ukrajiny na Slovensko a aká časť týchto surovín prešla kontrolami. “Kde sa nachádza múka z ukrajinského obilia? Ktoré mlyny ju zomleli? Ktoré pekárne z nej pečú chlieb? Ktoré reťazce ju predávajú na svojich regáloch?” Pýta sa ďalej a upozorňuje, že táto múka mohla preniknúť na náš trh aj z iných krajín s odlišným označením pôvodu.
Člen predsedníctva Hlasu pripomenul, že samotná vláda tento mesiac vyhlásila, že v jednom z mlynov na Slovensku už bola potvrdená kontaminovaná pšenica, no najnovšie tieto informácie minister pôdohospodárstva Vlčan poprel. “Nech si občan sám spraví názor na vládu, ktorá viac nepomáha a klame tento národ, ako by mala robiť v prospech náš všetkých,” dodal vo videu na sociálnej sieti.
Vlčan: Obilie a múka z Mlyna Kolárovo nie sú kontaminované
Výsledky kontrol obilia a múky v Mlyne Kolárovo preukázali, že múka nie je kontaminovaná a ani inak škodlivá obsahom pesticídov či iných zakázaných látok. Neexistuje žiadny dôvod, aby ľudia múku z tohto mlyna nekupovali. Informoval o tom dočasne poverený minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan.
Podľa slov Vlčana kontroly vykonávané celoplošne zo všetkých šarží obilia dovezeného z Ukrajiny doteraz nepreukázali žiadnu kontamináciu. “Ani kilogram múky sme nemuseli stiahnuť z obehu. Naďalej budeme pokračovať v intenzívnej kontrole, naďalej platí zákaz dovozu ukrajinského obilia,” zdôraznil dočasne poverený minister.
Podľa ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) Jozefa Bíreša je aktuálne zanalyzovaných 26 druhov múk z Mlyna Kolárovo, všetky vzorky boli v poriadku. Vyšetrených je aj päť vzoriek potravinárskej pšenice z tohto mlyna. “Okrem jedného prípadu, na ktorý sme upozornili, sú všetky ostatné výsledky v norme,” potvrdil Bíreš. Nevyhovujúce výsledky analýzy sa týkali 1500 ton ukrajinskej pšenice, ktorú v kolárovskom mlyne zachytila ŠVPS v polovici apríla. Podľa nej sa v kontrolovanej vzorke potvrdil výskyt pesticídu, ktorý v EÚ nie je povolený.
Mlyn sa na základe výsledkov vlastného rozboru odvolal, o výsledku preto rozhodne arbitrážna vzorka. “Oslovili sme referenčné laboratórium pre pesticídy Európskej komisie v Kodani. Urobia nám analýzu, do stredy má byť vzorka v Kodani a do niekoľko dní nám oznámia výsledok,” povedal Bíreš. Do definitívneho rozhodnutia komisie zostáva toto obilie zablokované.
ŠVPS bude naďalej pokračovať v cielených kontrolách obilia a múky v rámci celého Slovenska. Do kontrolovaného portfólia zaradila aj hydinové mäso, ktoré sa podľa Bíreša dováža na Slovensko v značnom množstve.
Podľa Remišovej v Hlase-SD klamú
Ku tejto téme sa krátky príspevkom na Facebooku vyjadrila i šéfka vládnej strany Za ľudí a podpredsedníčka vlády Veronika Remišová. Obvinila pri tom predstaviteľov Hlas-SD zo šírenia nepravdivých informácií.
“Potvrdilo sa, že Pellegrini zas klamal ľudí s otrávenou múkou. V Hlase nemajú žiadnu inú tému okrem strašenia a klamania občanov,” vyhlásila v pondelok večer Remišová zo Za ľudí.
V komentároch na sociálnej sieti ku tomuto statusu podporovatelia Remišovej navrhujú podať na Hlas-SD trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy.