Moskva 6. júna 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Vladimir Astapkovich, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Kremeľ včera po prvýkrát viac-menej definitívne odpovedal na otázku, aká by mohla byť jeho odpoveď, ak Západ povolí údery na ruské územie svojimi zbraňami dlhého doletu
Putin uviedol, že v takomto prípade Moskva poskytne svoje zbrane niektorým silám, ktoré zasiahnu objekty príslušných západných krajín.
Aké by to mohli byť sily?
Najzrejmejšie sú proiránske skupiny na Blízkom východe – v Jemene (húsíovia) a v Iraku (šiitské polovojenské organizácie). Už dlho pravidelne útočia na vojenské zariadenia USA v regióne: základne v Iraku a Sýrii, lode amerického námorníctva (práve minulý týždeň Húsiovia zaútočili raketami na lietadlovú loď Dwight Eisenhower).
Spojené kráľovstvo má v regióne tiež svoje základne. A najväčšia zahraničná vojenská základňa Francúzska je doslova „hneď vedľa“ Húsiov – v Džibutsku.
Ak Ruská federácia dodá blízkovýchodným skupinám moderné raketové systémy na údery proti západným vojenským zariadeniam, môže to pre USA a ich spojencov znamenať určitý problém. Pravda, na aktiváciu tejto „možnosti“ potrebuje Rusko súhlas Iránu. Moskva má však v súčasnosti úzke vzťahy s Teheránom v mnohých (aj vojenských) oblastiach, takže v prípade záujmu sa táto otázka dá vyriešiť.
Blízky východ a americké základne na ňom sú najzraniteľnejším miestom americkej vojenskej mašinérie. Preto ak niekde dôjde k odpovedi Moskve „cudzími rukami“, bude to s najväčšou pravdepodobnosťou tam. Biden má záujem čo najskôr ukončiť vojnu v Gaze, aby sa znížilo napätie v regióne.
Putin pri oznámení možnosti odovzdania zbraní na údery proti západným cieľom stanovil, že to ešte nie je rozhodnutie. Moskva o tejto možnosti iba „uvažuje“. Takáto možnosť reakcie však vyzerá oveľa reálnejšie ako priamy ruský úder na krajiny NATO alebo ich vojenské zariadenia, nehovoriac o použití jadrových zbraní. Pretože odpoveď Moskvy „cudzími rukami“ bude vo všeobecnosti vyzerať symetricky: „vy dodáte zbrane našim nepriateľom, aby zasiahli nás, na oplátku my dodáme zbrane vašim nepriateľom, aby zasiahli vás“.
Putin však úplne nezavrhuje ani možnosť jadrového úderu, súdiac podľa jeho včerajšej konferencie. Dal jasne najavo, že Rusko by ho mohlo použiť v prípade „ohrozenia suverenity a územnej celistvosti“. Je nepravdepodobné, že by to zahŕňalo údery AFU so západnými raketami proti Ruskej federácii. Skôr môže ísť o oveľa komplikovanejšie situácie. Napríklad ak sa do vojny na strane Ukrajiny zapoja krajiny NATO.
Mimochodom, Putin dal jasne najavo, že Moskva nebude považovať údery západnými zbraňami bez dlhého doletu proti Rusku (ako sú rakety HIMARS) za prekročenie „červenej čiary“ zo strany Západu, na rozdiel od úderov raketami dlhého doletu. Rozdiel je podľa Putina v tom, že nejde o zbrane dlhého doletu, ktoré ovláda AFU, zatiaľ čo údery raketami dlhého doletu nie sú možné bez účasti vojenských krajín NATO.
V každom prípade však údery zbraňami dlhého doletu proti Ruskej federácii a odpoveď Ruska na ne (aj keď Moskva neudeľuje sama, ale rukami tých istých husitov) budú ďalším krokom k eskalácii a preneseniu vojny na Ukrajine na úplne inú úroveň a rozsah.
Prečítajte si tiež
- Zásadný odkaz Putina západným krajinám
- Vladimir Putin neodporúča pomáhať Ukrajine a varuje: “Ostatní odídu, Poliaci nikdy”
- Išlo o drzý ukrajinský výpad alebo zaútočila na ruské systémy včasného varovania s americkým súhlasom?