V súvislosti s aktuálnou žiadosťou zrušiť tzv. Mečiarovu amnestiu, s novým filmom Únos a reláciou TA3, v ktorej diskutoval bývalý premiér Vladimír Mečiar s podpredsedom NR SR Bélom Bugárom, Hlavným správam poskytla svoje stanovisko.
Prečo podľa vás poslanci po toľkých rokoch práve v tomto čase opätovne otvárajú tému amnestií, ktoré uložil bývalý premiér Vladimír Mečiar v súvislostí so zavlečením prezidentovho syna Michala Kováča?
V roku 1994, a bolo to tiež v marci, sa opozícia pokúsila paralyzovať vládu Vladimíra Mečiara. Rokovaniu parlamentu, na ktorom vystúpil prezident Michal Kováč so správou o stave republiky, predchádzala zaujímavá tlačová konferencia SDĽ. Predstavitelia strany poskytli novinárom informáciu, že už majú dosť poslancov za HZDS, aby mohli povaliť vládu. Vláda skutočne padla, ale do konca roka ju Mečiar znova zostavil. Puč sa nepodaril.
Treba si uvedomiť, že v tom čase mala Slovenská republika rok, bolo sa treba venovať budovaniu základov štátu, ale opozícia robila všetko preto, aby štát destabilizovala. Keď to nevyšlo cez skorumpovaných poslancov, vyrábali sa kauzy. Gaulieder, zavlečenie, demarše a pod. Je známe, že KDH bolo jediné z politických subjektov, ktoré nehlasovalo za Deklaráciu o zvrchovanosti Slovenskej republiky a odmietalo i ďalšie štátotvorné akty. Preto nie je ničím prekvapujúcim, že práve táto strana roky paralyzovala štát predkladaním návrhu na zrušenie Mečiarovej amnestie. V súčasnosti prevzal iniciatívu poslanec Ján Budaj z OĽaNO. Bol na tribúnach v roku 1989, má skúsenosť z organizovania revolúcie.
Komu môže aktuálne táto kauza najviac uškodiť? Čo je podľa vás jej primárnym cieľom?
Tak, ako v čase jej vzniku aj dnes môže poškodiť predovšetkým štát, a to je aj jej cieľom. Predsa súdny človek nemôže navrhnúť niečo o čom vie, že rozloží právny systém štátu. To je zločin.
Myslíte si, že cieľom zavlečenia Kováča ml. bola diskreditácia Mečiara, pretože umožnil pokojné rozdelenie Česko-Slovenskej federatívnej republiky?
Samozrejme. A opäť máme prezidenta, ktorý evidentne škodí štátu. Vyzýva parlament na zrušenie amnestie, k potrestaniu zločinu, náprave krívd a odstráneniu neprávosti. To hovorí prezident, ktorý sa dostal do úradu ignorovaním volebného zákona. Človek, ktorý si nectí zákony, je použiteľný na akúkoľvek špinavosť. Nemožno nevidieť, že sa blíži sté výročie vzniku prvej Česko-Slovenskej republiky a čechoslovakisti sa už pripravujú na obnovu spoločného štátu. Hystéria okolo amnestie, petícia za jej zrušenie, vyprodukovaný film Únos to všetko smeruje k tomu, aby mohli zakladateľov druhej slovenskej štátnosti vyhlásiť za zločincov a vohnať nás do chomúta Prahy.
Prečo každý pokus o zreálnenie slovenských dejín sa stáva terčom útokov? Prečo na označenie názvu prvej Slovenskej republiky používajú prívlastok vojnová? Prvá i druhá Slovenská republika vznikla ústavnou cestou a ani jedna nebola produktom výsledku vojny. Ale prvá Česko-Slovenská republika vznikla ako povojnové usporiadanie Európy a druhá v roku 1945 tiež. Nevznikli na základe referenda občanov. Dokonca tých Slovákov, ktorí sa po vojne dožadovali obnovy Slovenskej republiky popravovali a zatvárali do väzníc. Paradoxne za vlastizradu. A v súčasnosti sa už prezident Kiska dožaduje potrestať „pošliapanie ústavného práva občanov zúčastniť sa na referende“.
Ako nazeráte na amnestiu, ktorú uložil bývalý prezident Michal Kováč svojmu synovi? Kto v tomto prípade v diskusii TA3 hovoril pravdu – Mečiar či Bugár?
Michal Kováč ml. dostal od svojho otca milosť za podvod na a.s. Technopol. V milosti sa uvádzajú mená osôb, ktoré si „podvodne vylákanú sumu 2 308 920,- USD rozdelili podľa vopred pripraveného plánu.“ Ale Béla Bugár v TA 3 tvrdil, že dostal milosť na to, aby mohol ísť do Nemecka vypovedať. To nie je pravda. Kováčovi ml. hrozil v Nemecku súd a hoci vtedajší šéf rezortu diplomacie Eduard Kukan povedal novinárom, že Kováč nebol prijatý do diplomatických služieb, nemá diplomatický pas a ani sa to nepripravuje, onedlho sa tak stalo. Dokonca s vysvetlením expremiéra Mikuláša Dzurindu, že ho musela vláda odškodniť za zavlečenie. V Nemecku sa skutočne začal súd proti Kováčovi ml., ale aj sa skončil konštatovaním, že je zbytočné ho súdiť, lebo aj tak nemôže byť odsúdený, keďže má diplomatickú imunitu. Takže samé klamstvá.
Videli ste film Únos? Čo si o ňom myslíte? Je jeho cieľom poskytnúť občanom obraz o vtedajšej dobe a pomeroch alebo je súčasťou kampane, ako to uviedol Mečiar?
Film som nevidela, ale videla som plagáty pozývajúce na film. Takto zneuctiť náboženské cítenie veriacich a symbol štátu by sa azda nepodarilo ani najväčšiemu vyvrheľovi. Je to obraz úpadku morálky, môže byť ten film iný? Jednoznačne je súčasťou kampane škandalizovať tvorcov slovenskej štátnosti.
Mečiar tvrdí, že ide o cielenú kampaň, ktorej obeťou však nemá byť on ale Fico. Myslíte si, že je takéto tvrdenie správne, keď na film prispelo aj ministerstvo kultúry riadené ministrom za stranu Smer Marekom Maďaričom?
Rozhodne takáto hystéria neprispieva k stabilite štátu. Minister kultúry v RTVS udržiava stav, v ktorom sa darí vysielať protislovenskú propagandu. Odišiel Hríb prišiel Havran a pokračuje v ubíjaní národného povedomia Slovákov. Hoci on o ňom nemá ani tušenie. Redaktorka Hanzelová samotnou intonáciou odkomentuje každú správu. V neprospech slovenskej veci.
Maďarič dopustil, aby v SND vznikla inscenácia Natálka, ktorá hrubo uráža kresťanov. Nehovoriac o použitých reáliách z prostredia prvej Slovenskej republiky na hru, ktorej dej sa odohral v Česku. Natálka i Únos patria do kategórie angažovaného umenia vytvoreného na politickú objednávku. A tú musí niekto zaplatiť. Tentoraz aj koncesionári RTVS. Takže vraciame sa späť a azda onedlho aj Dzurindova uvedomelá tvorba na oslavu komunistického režimu sa dočká opätovného uznania.
Môže podľa vás zrušenie amnestií spôsobiť destabilizáciu právneho systému na Slovensku?
Nielen môže, to je cieľ zrušenia amnestie. Neboli by sme prvý štát, v ktorom by sa odohral Majdan. A ten, kto ho potreboval na Ukrajine ho potrebuje aj u nás.