Hnutie Sme rodina bude zrejme najkonzervatívnejším zoskúpením v novej vláde. Keď k tomu pripočítame ich odmietanie migrantov, či na európskej úrovni spoluprácu s národnými silami, ako napríklad Marine Le Penová, či Matteo Salvini je evidentné, prečo na Kollárovu stranu útočia liberálne médiá, slniečkoví aktivisti, či dokonca potencionálni partneri so strany exprezidenta Andreja Kisku.
Ku kritike sa pridali aj takzvaní ochranári prírody s mimovládnej organizácie ” My sme les.” Na verejnosť sa totiž dostalo meno Ján Mizerák, ktorý je v hnutí Sme rodina odborník na životné prostredie.
Iniciatíva My sme les preto vyzvala budúcu vládu a hlavne Igora Matoviča, aby ministerstvo životného prostredia nedával do rúk hnutiu Sme rodina:
“Chceli by sme apelovať na rodiacu sa koalíciu, aby brala na tieto skutočnosti ohľad a nezverila tieto rezorty strane Sme rodina, ktorá o to javí záujem.“
Mimovládkari kritizujú Jána Mizeráka, ktorý mal podľa nich v minulosti neprijateľné vyjadrenia:
“Ako generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR navrhoval také kontroverzné opatrenia, ako odstrel polovice populácie slovenských medveďov či ťažbu dreva v mediálne známych tatranských rezerváciách – v Tichej a Kôprovej doline.”
Hnutie Sme rodina sa však bránilo tým, že boli uvedené klamlivé a nekorektné argumenty. Ján Mizerák tvrdí, že nedal žiadne povolenie na lov polovice medveďov a za spracovanie kalamity nepôvodného, umelo vysadeného smreka na začiatku doliny pri asfaltových cestách v Kôprovej a Tichej doline bol zo strany Bruselu voči SR vedený infrigement, ktorý podali mimovládne organizácie. Infrigement bol nakoniec Bruselom zastavený ako neopodstatnený.
Svojho kolegu sa zastal aj predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár. Otázku ohľadom Jána Mizeráka z jeho hnutia dostal aj v rádiu Expres. Moderátor Branislav Závodský konfrontoval Kollára s tým, že Mizerák skutočne v minulosti hovoril o odstrele polovice medveďov na Slovensku, na čo predseda hnutia Sme rodina odpovedal:
“Tak ja vám na to niečo poviem. My tuná čakáme, kým prvý medveď zabije nejakú matku, dieťa … Medveďa sme začali chrániť v 30. rokoch, keď ich bolo nejakých 35 kusov a boli absolútne na vyhynutie. Medveď je teritoriálne zviera a potrebuje nejaký okruh, na to aby sa v pohode uživil, aby neliezol smerom do miest, alebo do obydlí. Pokiaľ by ich bolo nejakých 700 – 800 kusov bolo by to v poriadku … My ich máme 1000 navyše,” povedal Kollár.
Líder hnutia Sme rodina Mizeráka podporuje aj naďalej:
“Ja za pánom Mizerákom stojím, lebo ho poznám 20 rokov a viem, že je odborník. Ja viem, že stojí na úplne opačnej strane ako stoja z niektorých strán niektorí ochranári, ale tu si treba vyjasniť veci. My nechceme zničiť prírodu, ja ju chcem chrániť. Prvé čo musíme urobiť po zložení vlády, ja by som okamžite riešil vodu, veď tu máme ekologickú katastrofu, v tom mŕtvom … a toto sú problémy, nie tu špekulovať, nikto tu nejde vraždiť medvede. ”
Kollár skritizoval aj mimovládkarských ochranárov:
“Ja si nejdem krágľovať ľudí. To znamená, že keď mi nejaký zelený ekoterorista povie, že to je proste človek , ktorý ide vybuchnúť a teraz ja poviem jasné aj toho dáme preč, aj toho dáme preč, všetkých dáme preč a nakoniec tam ostanem sám s Milanom Krajniakom … ”
Kollárove vyjadrenia ohľadom tejto témy si môžete vypočuť vo videu v čase od 9:30:
Samuel Gdovin