Informovali sme, že riaditeľ Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií Ministerstva vnútra SR pred dvoma týždňami rozhodol o odobratí ochrankára a šoféra policajnému prezidentovi Milanovi Lučanskému, ktorý v tejto súvislosti uviedol, že toto rozhodnutie “rešpektuje”.
Médiá následne minulý týždeň uviedli, že ochranka bola odobratá aj prvej viceprezidentke Policajného zboru Jane Maškarovej, viceprezidentovi Róbertovi Bozalkovi, šéfovi NAKA Branislavovi Zurianovi a šéfovi policajnej inšpekcie Adriánovi Szabóovi.
“Milan Lučanský má výsledky a bol to vrcholne trápny a nedôstojný krok zo strany vedenia Úradu na ochranu verejných činiteľov,” vyhlásil v nedeľu na sociálnej sieti líder hnutia Sme rodina Boris Kollár.
Šéf Sme rodina Boris Kollár na rozdiel napríklad od vtedajšieho opozičného hnutia OĽaNO v lete 2018 komentoval pomerne neutrálne vymenovanie Milana Lučanského za prezidenta polície po tom, čo vo funkcii skončil Tibor Gašpar. Kollár vtedy vyhlásil, že s Lučanským “nemá problém”.
“Nech by tam dali kohokoľvek, na každého si niečo nájdu. Každý s niekým niekde sedel, obedoval, spravil si fotku alebo čokoľvek,“ povedal Kollár. Kollár bol presvedčený, že za Lučanským nestojí oligarcha a „nebude na špagátiku“ (viac v článku).
Kollár sa Lučanského zastal aj v decembri 2018, keď v súvislosti s vyvodzovaním politickej zodpovednosti po vražde novinára Jána Kuciaka poznamenal: “Treba len vymenovať správnych ľudí na jednotlivé posty. Napríklad mám pocit, že policajný prezident Milan Lučanský nikomu na gatiach nevisí a robí si svoju robotu. Výsledok je vidieť okamžite,“ uznal.
Mikulec: Ja som ochranku neodobral
Nový minister vnútra Roman Mikulec, ktorý je nominantom hnutia OĽaNO minulý týždeň uviedol, že odobratie ochranky a šoféra policajnému prezidentovi Lučanskému nebolo jeho rozhodnutím.
Dodal, že proti Milanovi Lučanskému nevedie otvorenú vojnu, avšak vadí mu v niektorých prípadoch nekonanie, alebo slabé konanie polície. Ktoré konkrétne prípady myslel, neuviedol.
V prípade budúcnosti policajného prezidenta nevedel odpovedať na otázku, či si vie predstaviť jeho zotrvanie na poste do konca funkčného obdobia. „Ja si neviem predstaviť, čo bude ešte zajtra, nebudem vám odpovedať na to, čo bude za päť rokov,“ povedal (viac v článku).
Jaroslav Zajac