Bratislava 26. decembra 2021 (TASR/SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)
Parlamentnú stráž by predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) navrhoval zaviesť až v momente, keby sa prekročila hranica a dochádzalo by k fyzickým útokom medzi poslancami. Aktuálne sú podľa neho potýčky skôr vo verbálnej rovine. Myslí si, že aj s dodržiavaním pandemických opatrení sa situácia upokojila
“Akonáhle sa niečo deje, použijeme inštitút vykázania poslanca. V prípade, že by sa situácia zhoršila, uvažovali sme nad parlamentnou strážou, ale nebudeme to iniciovať, lebo aktuálne je relatívny pokoj. Myslím si, že aj tí najväčší provokatéri sa už trochu upokojili,” povedal Kollár v rozhovore pre TASR.
.
Parlamentnú stráž by zaviedol až v prípade fyzických útokov. Tvrdí, že ak by sme aj parlamentnú stráž mali, neodvráti to možnosť poslanca navštíviť o tri lavice ďalej druhého poslanca a napadnúť ho. “Parlamentná stráž nesedí vedľa každého poslanca, je vonku. Pri takomto incidente by parlamentná stráž odviedla ´nespratníka´ von,” dodal. “Parlamentná stráž by bola dobrá vtedy, keby bol agresívny útok pokračujúci. Zatiaľ tu nemáme takýchto poslancov, je to vo verbálnej rovine,” skonštatoval Kollár.
Problémy s nosením rúšok v pléne sa podľa neho už upokojili. Chápe, že parlament má vplyv na dôveryhodnosť verejnosti voči štátu. “Ľudia pozerajú parlament, vidia, ako sa správame k sebe, potom sa to odtiaľ odvíja. Je mi to veľmi ľúto, veľakrát to uletelo,” skonštatoval Kollár, no myslí si, že sa to nevymykalo niečomu štandardnému.
Povinná vakcinácia
Očkovací príspevok štátu v podobe 300 eur zaberá a očkovanie veľmi pekne ide. Takže nie je dôvod rozmýšľať nad povinným očkovaním ľudí nad 60 rokov. Pre agentúru SITA to uviedol predseda parlamentu a líder hnutia Sme rodina Boris Kollár. Ako však poznamenal, je za to, aby sa urobil akýkoľvek krok na záchranu tých najzraniteľnejších, a to je kategória občanov 60+.
V koalícii totiž niektorí politici hovoria o prípadnom povinnom očkovaní seniorov. Túto tému už dávnejšie otvoril premiér Eduard Heger (OĽaNO), ktorý podporuje očkovanie staršej generácie. Do 10. januára by mala byť známa právna analýza rezortov zdravotníctva a spravodlivosti, či je povinné očkovanie možné.
„Slovami, v žiadnom prípade,“ reagoval šéf parlamentu na otázku, či je dôvod rozmýšľať nad tým, že ľudia nad 60 rokov, ktorí by sa nedali zaočkovať, by si priplácali za zdravotnú starostlivosť. „Tí ľudia si platia za zdravotnú starostlivosť celý život. Odovzdali tomuto štátu dane a odvody a majú mať zabezpečenú adekvátnu zdravotnú starostlivosť. Nečakajte, aby som takúto primitívnu hlúposť podporil,“ povedal Kollár.
V dôsledku zahltenia nemocníc sa však odkladajú operácie a ľudia musia na ne čakať aj v bolestiach. Podľa Kollára ide o problém slovenského zdravotníctva. „V Maďarsku to vyriešili. Majú toľko lôžok, že prijmú každého a biela medicína ďalej funguje. Nemalo sa dvadsať rokov rozkrádať. Pripisujem to na vrub Smeru, lebo zdravotníctvo je v rozklade,“ poznamenal.
Dôvodom, prečo sa ľudia na Slovensku nedajú zaočkovať, je podľa šéfa parlamentu aj to, že celá opozícia využíva očkovanie v boji na získanie percent. „Takto zneužíva ľudí ako rukojemníkov a doslova ich ženie na smrť,“ uzavrel.