Bratislava 12. marca 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)
Komunikácia medzi mužmi s ženami je často zložitá. Najmä v dnešnej dobe, kedy sa prenastavujú pravidlá toho, čo sa voči ženám smie, a čo sa nesmie. O koľko by to bola táto komunikácia jednoduchšia, keby sa ženy vyrovnali so svojim vnútorným zmätkom, ktorý prináša chaos aj navonok? Ako tomu potom majú rozumieť muži?
Známa moderátorka Adela Vinczeová vo svojom blogu pripomenula, že počas medzinárodného dňa žien robila rozhovor s množstvom inšpiratívnych žien. Preberali mnohé témy, od sebavedomia, cez otázky rodovej rovnosti až po sexuálne obťažovanie. Počas týchto rozhovorov po očku sledovala reakcie mužov za kamerami. Boli zmätení.
„Fandím tomu, aby sme mali slobodnú voľbu byť ženami, akými byť chceme. Podporujem rôzne uvedomelé iniciatívy pre zrovnoprávnenie žien v spoločnosti. No ale čo s tým zmätkom mužov? A čo s tým naším?“ pýta sa Adela.
Žien sa dotkne, keď im muž napríklad pochváli nohy. Nemyslí to zle. Ženy ho ale označia za sexistu, ktorý nevníma ich vnútorné hodnoty. Nie je ale problém v tom, že ženy samy o svojich vnútorných kvalitách pochybujú, a preto útočia na mužov? Veď muž nám pochválením nôh nepovedal že sme osobnostne menejcenné.
„Často premýšľam nad tým, koľko z toho hnevu na mužov je vlastne prezlečený hnev na nás samy,“ uvažuje moderátorka.
„Všetci tvoríme celkový obraz ľudskej mozaiky. Kým svoju súčiastku nevyfarbím v tóne, v akom chcem vidieť celok, nezmením ani ten spoločný obraz,“ vysvetľuje Vinczeová. Preto vždy, keď žiadame zmeny od iných, je potrebné začať od seba, prenastaviť svoje vnútorné hodnoty a svoje reakcie. A potom trpezlivo vysvetľovať mužom, že to či ono sa už nerobí, nehovorí. S pokojom, bez útokov či výsmechu.
„Ak chceme my ženy zmeniť tie mužské kúsky mozaiky, nemali by sme ísť na to útokom ani výsmechom, lebo aj keď to znie možno genderovo vyvážene, hon na čarodejníkov určite nič neprinesie,“ dodala na záver známa moderátorka Adela Vinczeová.