Bratislava 20. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
Ministerstvo spravodlivosti SR berie problematiku nedobrovoľných sterilizácií vážne a chápe dôležitosť zadosťučinenia pre obete. V reakcii na výzvu Komisárky Rady Európy pre ľudské práva Dunji Mijatovič na odškodnenie obetí sterilizácií rómskych žien to v liste uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí)
Rezort podľa nej v rámci riešenia záležitosti momentálne rokuje s ministerstvami financií a zdravotníctva.
Ministerka zároveň pripomenula, že už od roku 2004 existuje na Slovensku v súvislosti so sterilizáciami rómskych žien inštitút „informovaného súhlasu” a v roku 2014 boli formuláre preložené do deviatich menšinových jazykov vrátane rómčiny.
„V súvislosti so zámerom vyšetriť nedobrovoľné sterilizácie bol v roku 2004 zriadený Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou ako kontrolný orgán činnosti zdravotníckych pracovníkov,” zdôraznila ministerka.
.
Doplnila, že neoprávnená sterilizácia je od roku 2005 trestným činom. Zároveň ministerka pripomenula, že vo viacerých prípadoch v občianskoprávnych konaniach slovenské súdy rozhodli v prospech obetí.
„Ministerstvo spravodlivosti je otvorené dialógu s verejnou ochrankyňou práv a ďalšími relevantnými inštitúciami ako aj medzinárodnými organizáciami vrátane Rady Európy s cieľom uzavrieť tento problém,” dodala Kolíková.
Komisárka Rady Európy pre ľudské práva Dunja Mijatovič vyzvala slovenskú vládu, aby odškodnila obete nedobrovoľných sterilizácií rómskych žien. Existujúce právne mechanizmy v podobe individuálnych žalôb v občianskoprávnom konaní totiž podľa nej neposkytli dostatočné zadosťučinenie obetiam, u ktorých došlo k závažnému porušeniu ľudských práv.