Bratislava 18. februára 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/Branislav Bibel)
Koaličný partner zabezpečenie adekvátneho množstva vakcíny Sputnik V vetoval. Po štvrtkovom rokovaní vlády to povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí. Vláda mala pritom prísľub dodania týchto vakcín do konca februára
Situácia na Slovensku je pritom podľa Krajčího veľmi vážna. Napriek zákazu vychádzania a sprísneným podmienkam sa nedarí znižovať počty pacientov, ktorí prichádzajú do nemocníc. Podľa ministra zdravotníctva je dôvodom britská mutácia, ktorá je oveľa infekčnejšia. Krajčí nevylúčil kolaps zdravotníckych zariadení.
Odpoveď na otázku „čo ďalej“ je podľa ministra zdravotníctva očkovanie. Avšak dodávky vakcín v Európskej únii výrazne meškajú a Európska komisia vyzýva členské štáty, aby hľadali iné spôsoby získania vakcín. A aj na základe odporúčania odborníkov sa Krajčí rozhodol predložiť na rokovanie vlády návrh na zabezpečenie ruských vakcín Sputnik V. „Uznesenie sa nám nepodarilo prijať, pretože koaličný partner to vetoval,“ povedal Krajčí.
Igor Matovič: Veľmi ma to mrzí
„Za posledné obdobie som strávil mnoho rozhovorov s ľuďmi v Ruskej federácii o zabezpečení vakcín Sputnik V. Už budúci týždeň sme mohli mať k dispozícii 160-tisíc dávok,“ pokračoval premiér Igor Matovič (OĽaNO). Podľa neho ide o mimoriadne kvalitnú vakcínu. „Veľmi ma za tejto situácie mrzí, že koaličný partner dnes vytiahol najvyššiu zbraň a v podstate povedal, že na Slovensku sa o Sputniku vôbec baviť nebudeme,“ povedal Matovič.
Kto je ten rebel?
Podľa dostupných informácií, “rebelom”, ktorý vetoval vládny návrh o nákupe Sputnika V, má byť strana Za ľudí a jej predstavitelia. Jej predsedníčka a ministerka invstícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová rázne vakcínu odmietala. Hovorila o nej ako o geopolitickej zbrani Moskvy a žiadala, aby bola najprv schválená Európskou liekovou agentúrou, a to aj napriek tomu, že vo vedeckom časopise Lancet ju označili za mimoriadne úspešnú.
Remišová ešte na sociálnej sieti uviedla, že nemôžeme “opäť robiť na občanoch SR pokusy” a všetky vakcíny musia byť zaregistrované riadnym a prísnym procesom Európskej liekovej agentúry. Rovnaký meter musí platiť podľa nej na všetky vakcíny. „Ak dlhé mesiace iné vakcíny čakali na schválenie, tak musí prejsť prísnou registráciou aj táto vakcína.”
“Registrácia zabezpečí bezpečnosť a ochranu ľudí”. Zabezpečila ju aj u dosiaľ dostupných vakcín?
Podľa Remišovej práve registrácia u Európskej liekovej agentúry “zabezpečuje to, že vakcíny sú bezpečné. Niektoré posudky súhlasia s vakcínou, ale zároveň uvádzajú, že musia byť splnené legislatívne a formálne požiadavky registrácie,“ povedala Remišová, ktoré podľa nej zabezpečia bezpečnosť a ochranu ľudí.
Remišová ďalej poznamenala, že na vláde nedostali ani písomné informácie o možných dodávkach vakcín z Ruska. Nedokázala teda potvrdiť slová premiéra, že už o týždeň by mohlo na Slovensko prísť 160.000 dávok. “Očakávam, že uznesenia na rokovanie vlády nebudeme dostávať pri takejto dôležitej veci hodinu pred rokovaním a budú tam všetky dostupné informácie,” povedala. Podľa vlastných slov nepozná ani výsledky prieskumu, na ktorý sa premiér odvolával v súvislosti s ochotou očkovať sa Sputnikom. Remišová si však nemyslí, že sa v prieskume pýtali na ochotu očkovať sa neregistrovanou vakcínou.
Minister sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) však uviedol, že napríklad pozná ľudí, ktorí sa už boja očkovať vakcínou Astra Zeneca, hoci prešla registráciou u ELK. Tá práve sa ušla slovenským učiteľom a krajiny hlásia v zvýšenej miere nežiaduce účinky, než sa očakávalo, preto viaceré z nich ju aj blokujú. Títo ľudia podľa Krajniaka síce odmietajú vakcínu Astra Zeneca, no Sputnikom by sa zaočkovať dali.
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) Remišovú podporuje a doplnila, že nie je možné, aby sa vakcína registrovala národne. „Minister zdravotníctva môže sám zo svojho rozhodnutia výnimku schváliť, ale nesmie sa schvaľovať za kolektívne rozhodnutie vlády,“ povedala Kolíková.
Keďže vláda už mesiace omieľa, že najúčinnejšou zbraňou a našou spásou je očkovanie, možno teraz pochybovať, či to s ich bojom za ľudské životy naozaj myslia vážne. Avšak skutočnosť, že nenakúpia ruskú vakcínu Sputnik, nemusí byť až taká katastrofa (ľudia, čo mali morálny problém pri využití potratených detí na testovanie vakcíny Pfizeru a priameho použitia embryonálnych buniek obličiek nenarodného dieťaťa vo vakcíne Astra Zeneca, majú morálny problém aj so Sputnikom – tiež pri testovaní využili tkanivá potratených detí, pozn. red.) a naopak, mohli by pribrzdiť aj pri spánososných myšlienkach u dosiaľ dostupných vakcín, ktorými očkujú Slovákov. Viac TU.