Bratislava 27. novembra 2024 (HSP/Foto:Screenshot mediaportal NR SR)
Včera mal rokovať Výbor NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie o baterkárni v Šuranoch. Predmetom rokovania mala byť petícia občanov odmietajúcich jej výstavbu. Mal, ale nerokoval, nakoľko nebol uznášaniaschopný
34. zasadnutie Výboru pre NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie bolo zvolané 20.11.2024. Hlavnou agendou, ktorá mala byť prerokovaná za účasti ministra životného prostredia Tomáša Tarabu a zástupcov iniciatívy Chránime si naše, mala byť petícia občanov za zákaz výstavby baterkárne v Šuranoch. O dôvodoch, prečo chcú výstavbu baterkárne zastaviť sme písali viac (tu a tu).
Zástupcovia petičného výboru odovzdali 31.10.2024 petičné hárky s petíciou s podpismi pod petíciou za zákaz výstavby „baterkárne“ v rámci projektu „Šurany Industrial Park“ do podateľne NR SR do Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.
Pod petíciu v papierovej forme, ktorú jej iniciátori realizovali od 04.08.2024 do 22.10.2024, sa podpísalo celkom 11.857 občanov Bánova, Šurian a Nových Zámkov, ako aj ďalších dotknutých okolitých miest a obcí s presahom na takmer celý región Západného Slovenska. Prevažná väčšina podpísaných obyvateľov má trvalý pobyt v dotknutom regióne, v ktorom má byť investičný zámer a baterkáreň realizované, resp. sú pravidelní či nepravidelní návštevníci dotknutého regiónu. Elektronickú petíciu, ktorá bola spustená o niekoľko dní neskôr, podpísalo do 22.10.2024 celkom 5 290 občanov SR.
O tom ako sa k petícii postavil (hodil ju do koša) primátor mesta Šurany Mgr. Marcel Filaga počas novembrového zasadnutia zastupiteľstva, ktoré po návšteve niektorých poslancov mestského zastupiteľstva v Čine na pozvanie investora zmenilo postoj k odpredaju mestských pozemkov pod baterkárňou sme písali viac (tu a tu).
Agenda výboru bola podľa vyjadrenia zástupcu iniciatívy Chránime si naše Borisa Taraja známa zástupcom iniciatívy týždeň dopredu. Aby sa mohli verejného rokovania výboru k petícii zástupcovia petičného osobne, museli sa uvoľniť z práce a obetovať deň dovolenky. Ako na svojej stránke iniciatíva informovala, organizovala dopravu tých, čo sa rozhodli verejne podporiť prerokovanie petície na výbore.
Rokovanie výboru, ktoré v naplánovanom čase otvoril jeho predseda Rudolf Huliak (NK), odignorovali zástupcovia koaličných strán: Peter Kalivoda (Hlas-SD), Igor Šimko (Hlas-SD), Branislav Becík (Hlas-SD), Anton Stredák (Smer-SD), Ján Kvorka (Smer-SD), Zuzana Matejíčková (Smer-SD). Za opozíciu neprišiel na rokovanie Ivan Štefunko (PS).
Na rozdiel od nich poslancom NR SR dnes začína novembrová schôdza a keď že účasť na rokovaniach najvyššieho zákonodarného zboru je ich pracovnou náplňou, nikto nepredpokladal, že sa dopredu plánovaného rokovania výboru nedostavia. Navyše ak sa prezentovali následne v ten deň na riadnej schôdzi parlamentu. Branislav Becík je súčasne županom v dotknutom Nitrianskom kraji. Zuzana Matejíčková je známa svojimi aktivitami pri ochrane životného prostredia, ktoré ju dostali do povedomia verejnosti natoľko, že je dnes zástupkyňou občanov v slovenskom parlamente.
Opozičné KDH sa zobudilo (možno vycítilo možnosť politicky zarobiť), ktorej poslanec Marián Čaučík sa na rokovanie výboru dostavil, vyzvalo následne vládu na prešetrenie negatív baterkárne v Šuranoch, nakoľko na negatívne dopady na životné prostredie a zdravie občanov v okolí baterkárne upozorňuje petícia, ktorá mala byť na zrušenom výbore prerokovaná.
“Žiadame, aby vláda predložila reálne analýzy vplyvov samotnej výroby batérií na životy a zdravie ľudí v okolí fabriky a vplyvov na životné prostredie, najmä rizikovej látky NMP, pri výrobe batériových článkov,” uviedol Čaučík pre TASR.
Zároveň vyzval ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nominant SNS), aby zriadil nezávislú komisiu na prešetrenie celého doterajšieho procesu schvaľovania tejto investície v Šuranoch. Čaučík kritizoval vládu za to, že touto investíciou obchádza zákony. Pri schválení odpredaja pozemkov na výstavbu baterkárne došlo podľa neho ku konfliktu záujmov u poslancov mestského zastupiteľstva v Šuranoch, a to napriek nesúhlasu mnohých občanov, ktorí boli na zasadnutí.
O stanovisko k neúčasti ich poslancov na výbore sme požiadali tlačové orgány strán Smer-SD a Hlas-SD. Do uzávierky vydania sme ich stanovisko neobdržali. Článok doplníme dodatočne v prípade, že nám budú stanoviská strán doručené neskôr.
Na rokovanie bol pozvaný aj minister životného prostredia Tomáš Taraba. Tiež sa na rokovanie výboru nedostavil. Ten príjme zástupcov petičného výboru vo štvrtok, kde ich plánuje dať „reálny výklad bez klamstiev a neodborných táranín“, ako uviedol vo svojom facebookovom príspevku:
S obyvateľmi dotknutej oblasti sa nikto z tých, čo tú mega investíciu spískali, 2 roky nikto nerozprával. Od momentu ako sa o zámere vlády dozvedeli a prejavili aktivitu za jej zastavenie, sú ignorovaní primátorom aj väčšinou v mestskom zastupiteľstve mesta Šurany. Dnes občanom ukázali prostredník aj ich volení, momentálne na Slovensku vládnuci, zástupcovia v parlamente.
Môže sa potom niekto právom zavzdušňovať nad tým, ak občanom pomáha mimoparlamentná Republika a šíriť kvôli tomu v angažovaných médiách naratív, že odpor voči výstavbe kladú len extrémisti? Podľa našich informácií nejde len o statusy na sociálnych sieťach. Republika iniciatíve pomáha aj s právnymi krokmi. Miroslav Suja bol podporiť petičný výbor osobne aj na zrušenom výbore parlamentu.
Prečítajte si tiež
- Iniciatíva Chránime si naše je odhodlaná výstavbu baterkárne v Šuranoch zastaviť. Jaroslava Baková: „Ide o život“
- Po výlete do Číny zmenil poslanec MsZ názor na baterkáreň. Hlasoval v záujme investora
- „Presvedčiť to mohlo akurát tak niekoho, kto sa nechal opiť rožkom“, hovorí pre HS odporca baterkárne, účastník exkurzie do Číny