Bratislava 29. júna 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)
Predseda parlamentu Boris Kollár tvrdí, že vo vláde chce zostať predovšetkým preto, aby mohol naplniť to, čo ľuďom sľúbil. Na aktuálne prebiehajúcej schôdzi parlamentu sa okrem kontroverzných zákonov, ako je napríklad zákon o strelných zbraniach či sprísnenie interrupcií, predkladajú aj „sociálne“ zákony, ktoré majú ľuďom reálne pomôcť zlepšiť ich životnú situáciu, v súčasnosti zhoršenú aj dôsledkami koronakrízy
Predseda parlamentu a šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár sa viackrát vyjadril, že práve pomoc ľuďom by mali mať politici stále na pamäti.
„Pri všetkej úcte, nemyslím si, že najväčším problémom súčasnosti, ktorý ľudí trápi, sú interrupcie či strelné zbrane. Množstvo ľudí má základné, existenciálne problémy udržať si prácu, uživiť svoju rodinu. Hlavne teraz, keď stále cítime ekonomické dôsledky pandémie. Psou povinnosťou nás, politikov, je, aby sme ľuďom pomohli prekonať krízu, aby cítili aspoň nejaké istoty a to, že štát sa o nich postará. Hlavne o tých najohrozenejších,“ povedal Boris Kollár.
Hnutie Sme rodina po tom, ako sa im podarilo presadiť zrušenie doplatkov za lieky či finančne odškodniť ženy ročníkov 1957 – 1963, sa momentálne sústreďuje na dokončenie podoby exekučnej amnestie a finalizáciu modelu výstavby nájomných bytov. Exekučná amnestia bude predložená do parlamentu pravdepodobne v jeseni, už teraz bol ale schválený návrh zákona, ktorý zavádza na Slovensku nóvum, a to bezplatné dlhové poradenstvo.
„Na Slovensku je zadlžený každý tretí občan. Finančné záväzky Slovákov sú vo výške 36,6 miliardy eur, priemerný dlh Slováka je 7 990 eur. To sú obrovské čísla a vypovedajú o tom, že finančná gramotnosť u nás je veľmi nízka. Preto je zavedenie bezplatného dlhového poradenstva mimoriadne dôležité, aby sa ľudia naučili, ako sa do dlhov nedostávať,“ povedal predseda hnutia Sme rodina.
Z dielne hnutia pochádza aj ďalšia novela zákona o dotáciách v pôsobnosti ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Touto novelou sa rozširuje skupina detí, na ktoré možno poskytnúť dotáciu na stravu aj o tie deti, ktoré by podľa novej právnej úpravy nemali mať nárok na túto dotáciu a ktorých rodičia nemajú ani nárok na daňový bonus.
Skupina poslancov OĽANO, SAS a Sme rodina predložili aj novelu zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch, ktorej cieľom je zavedenie pozície školskej zdravotnej sestry. Indície z praxe hovoria jasnou rečou – stále viac detí má nejaké ochorenie, ktoré si vyžaduje odbornú zdravotnú pomoc. Dnes im ju nemá kto v materských a základných školách poskytnúť. Stále nástojčivejšie sa ozývajú zúfalí rodičia, ktorí sa nemôžu riadne zamestnať, pretože musia niekoľkokrát denne prísť do školy pichnúť svojmu dieťaťu – diabetikovi inzulín.
„Nech sa deje na politickom poli čokoľvek, na prvom mieste musia vždy stáť ľudia. Musíme prijímať zákony, ktoré budú pomáhať. Ľudia si nás zvolili a my sme povinní im pomôcť a splniť všetky sľuby, ktoré sme im pred voľbami dali,“ povedal predseda parlamentu Boris Kollár.